ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2012
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2012
4 AD. + 1 COPII

Un oras cu un farmec aparte dar si o plaja decenta

N-am sa intru in amanunte cu descrieri ale orasului, istoric, formare, populatie, vechime pentru ca veti gasi destule date de genul asta la utilizatorul pepsi70ro. De altfel de laudat descrierea facuta de acesta. Eu am sa va relatez intr-o mica masura impresii din Mangalia vazuta de mine pe fuga in cele cateva zile.

Si iata-ne suiti in masina pornind spre mare... Plecarea a avut loc de undeva de pe meleagurile Moldovei iar durata traseului a fost de aproximativ 6-7 ore cu tot cu opriri. Am trecut cu bacul pe la Braila, apoi spre Tulcea am ajuns in judetul Constanta. De aici am ''pedalat'' cu entuziasm pana in capatul soselei ce deserveste statiunile litoralului romanesc pana in Mangalia.

Ne-am cazat la un apartament al unor rude, la aproximativ 15 min de plaja. Invitatia nu se refuza, aceasta e una din regulile mele de baza, asa ca, chiar daca nu sunt un mare amator al litoralului romanesc (motive sunt cu zecile -trafic infernal, mizerie, preturi nejustificat de scumpe comparativ cu ceea ce poti face si vizita si mai ales in ce conditii etc) am acceptat cu placere aceasta plimbare, care in cele din urma s-a dovedit a fi un mic sejur la mare. Oricum nu ultimul pe anul acesta, am de gand spre toamna sa scriu un review de prin Tunisia, Egipt sau Malta... sper sa imi ating obiectivul.

In perioada recenta, in ultimii 15 ani nu mai fusesem in Mangalia la mare. Ai mei zic ca m-au dus cand aveam 1-5 anisori dar cine isi mai aminteste... oricum nu se compara cu ceea ce exista in prezent, pe faleza mai ales. Doar aerul comunist de pe la restaurant Cazino cu siguranta nu s-a schimbat. Spun asta pentru ca am fost si am servit masa acolo saptamana trecuta si m-au intampinat niste asa-zisi chelneri la vreo 50-60 ani, uituci, vai de mama lor cum erau imbracati, uzi de transpiratie, cu niste creioane tocite in mana si un carnetel zdrentaros, apoi mi-au dat si o nota de plata scrisa de mana si cu preturi dublate la mai toata mancarea..., in schimb erau smecheri pana la cer nu alta, se faceau ca nu aud in tocmai ca sa umfle ei nota in stil ceausist. In fine, am considerat ca ce am platit peste a fost pentru muzica live, care sa fiu sincer, m-a impresionat. A cantat saracul lautar de mama focului vreo 2 ore fara sa se opreasca... sper ca l-au platit bine ca a doua oara sigur nu mai venea.

Trecand peste mica paranteza despre vestitul Cazino din Mangalia, ajungem la plaja. Mi-a placut, destul de curata, cosuri de gunoi cam pline totusi, cu putina ingaduinta puteau fi schimbate si de 2 ori pe zi nu doar seara, apa potrivita ca adancime si pentru copii si pentru cei mari. Mi-a placut si mica plaja de dupa digul ce o separa de plaja mare, lume relaxata, cu copii, cu paharul de bere in mana, toti erau zambitori, nu exista aici fite sau priviri intepate ca in Mamaia sau alte parti.

Am vizitat apoi intregul oras iar pe ansamblu mi s-a parut frumos si cu un aer aparte. Periferiile, ca peste tot in tara au minusurile legate de containere urat mirositoare si caini vagabonzi. Desi aici, fiind vorba de o statiune turistica cu plaja si faleza amenajata se puteau lua masuri in vederea disparitiei lor... nu e placut ca turist sa fii urmarit de caini la tot pasul prin preajma marii.

Am vizitat Biseria Sf. Gheorghe, Moscheea de langa Sanatoriul Balnear Mangalia, muzeul naval de la iesirea dinspre 2 Mai - Vama Veche, apoi Herghelia de cai. Centrul orasului mi s-a parut destul de ingrijit, luminat si primitor. Am ajuns si pe santierul naval unde inca se mai produc vapoare, iar din surse concrete (ruda mea lucrand acolo) va spun ca doar anul trecut s-au construit 13... deci exista productie in Romania, si cerere pe masura din partea altor state. Doar sa se doresca munca si sa pastram fabricile si utilajele ca sa avem cu ce ne misca, nu sa taiem la fier vechi tot... dar acestea sunt alte discutii care nu incap aici si poate pe unii plictisesc.

Ca o concluzie pot spune ca as reveni aici cu placere pentru o oaza de linste luata de pe plaja si de pe faleza frumos ornata si luminata. Recomand aceasta destinatie celor ce vor sa vina cu, copii, sa se relaxeze sa se simta bine pe litoralul nostru, sa faca o plimbare cu vaporasul, sa se pozeze cu ambarcatiunile din port. Ca loc de servit masa recomand Terasa Laguna, langa plaja, zona centrala, mancare foarte buna, dar de evitat orele 12 pentru ca se formeaza cozi cam mari... in rest numai de bine si ne auzim cu impresii din destinatii mai indepartate!

Trimis de alex_iasi in 14.08.12 18:35:29
Validat / Publicat: 14.08.12 19:54:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 3626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.08.12 20:55:41] »

De la data redactarii articolului despre Mangalia si pana astazi, foarte multe lucruri s-au schimbat. Majoritatea in bine, spre beneficiul turistilor care viziteaza acest frumos oras. O hamsie cu o bere rece ati servit la Marina, pe faleza?

alex_iasi [14.08.12 23:00:31] »

@pepsi70ro: am servit peste tot in jurul plajei, pe la toate terasele. Si hamsii si chebab la 6 lei de la domnul care se misca incet incet... cred ca era ardelean. Avea shaormaria aproape de scarile care duc spre sanatoriul balnear si hotel president, pe partea dreapta, tot timpul era coada la el... cred ca din ambele motive si fiindca era mancarea buna si fiindca se misca incet.

De bere nu mai zic, sa fiu sincer n am baut o gura de apa decat din mare poate in 8 zile

Oricum, una peste alta frumos orasul si linistita plaja. Relaxant

alex_iasi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mangalia: