ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2012
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 580 MDL

O noapte la Hotel Cosmos

Cand am contractat minicircuitul in Moldova - Ucraina stiam ca prima cazare va fi in Chisinau. Hotelurile rezervate ne-au fost comunicate doar la plecarea din Bucuresti. Despre Hotelul Cosmos din Chisinau auzisem si bune si rele, dar nu-mi faceam probleme. Stiam ca o noapte - chiar petrecuta sub cerul liber - nu poate ucide pe nimeni.

Am ajuns la hotel dupa lasarea intunericului, asa incat n-am realizat daca zona in care ne aflam este frumoasa sau nu. Inaltimea hotelului bine luminat si scarile lui generoase ne-au impresionat din primul moment. Incarcati cu bagaje, am intrat la receptie preocupati doar sa ne facem cazarea si sa trecem la odihna.

Abia a doua zi, dimineata, inainte de micul dejun, am vazut ca ne aflam intr-un spatiu larg, modern, la intersectia Bulevardelor Negruzzi si Dimitrie Cantemir. In imediata apropiere a hotelului se afla centre comerciale moderne (pe care nu le-am vizitat). In fata acestuia, pe un soclu inalt, se afla statuia ecvestra a lui Kotovski. Personalitate controversata, activistul comunist Grigori Ivanovici Kotovski (1881-1925) este pentru unii un erou bolsevic, iar pentru altii un om lipsit de valoare. Mare amator de femei, a murit tanar, ucis de un sot gelos. In 1954, autoritatile sovietice i-au ridicat o statuie aici, in fata hotelului Cosmos. Moldovenii detesta acest monument, ar vrea sa nu-l mai vada acolo, dar pentru ca este o realizare artistica, deocamdata ramane pe loc.

Hotelul Cosmos este amplasat in centrul orasului, aproape de cele mai importante obiective turistice, de gara si chiar de aeroport. Pliantele informeaza ca Hotelul Cosmos ofera 150 de camere (double, single, apartamente cu 2 si 3 camere) care dispun de baie cu cada sau cu dus, aparate de aer conditionat, televiziune prin satelit, telefon, radio, acces la internet, mini-bar, la preturi incepand cu 24 euro.

Facand abstractie de ceea ce am citit in reclame sau in impresiile altora, aici, pe AFA, voi relata ceea ce am intalnit eu la fata locului.

Cand am primit camera 711, deci la etajul 7, am stiut ca nu voi gasi cine stie ce lux. Cele trei stele la care este cotat nu-mi spuneau nimic deoarece am vazut hoteluri foarte diferite intre ele, dar clasificate la fel.

Lobby Dincolo de usile mari de sticla, intr-o incapere foarte larga, se afla receptia. Bine luminat atat seara cat si in timpul zilei, lobby ofera posibilitatea petrecerii unor clipe relaxante pe canapelele confortabile discutand sau servind o bautura de la bar. Alaturi de bar sunt scarile care duc un etaj mai sus, la restaurant si cazino. Pe langa receptie, in continuarea holului, sunt lifturile.

Cand am descuiat usa camerei 711, in micul hol aflat langa baie, am vazut o oglinda mare, rotunda, cu rama invelita cu material textil, un cuier si un sifonier in care erau doua paturi de rezerva, inutile in luna august. Un iz puternic de canal venea dinspre baie si invadase toata camera. Fireste, primul lucru a fost sa deschidem usa de la balcon. Aici, alta surpriza. Balconul ofera priveliste catre spatele complexului hotelier unde exista o parcare si este de o austeritate care nu te lasa sa petreci nici macar un minut acolo. In afara faptului ca nu este dotat cu nimic, peretii sunt nevopsiti, iar balustrada are tencuiala cazuta.

Camera este pardosita cu mocheta. Doua paturi aflate unul in prelungirea celuilalt, asteptau pregatite. Desi asternuturile erau curate, cearsafurile - destul de uzate - pastrau inca urme de rugina. Doua noptiere se afla langa paturi, pe una dintre ele fiind o tava cu doua pahare si doua farfurii (?). Pe pereti, langa paturi, sunt doua aplice pentru iluminatul de noapte si doua prize. Lumina artificiala in camera este asigurata de o lampa aflata pe birou si de lustra cu trei becuri din tavan. Camera este dotata cu telefon si televizor instalat pe o comoda, langa usa balconului.

Desi la Hotel Cosmos sunt camere cu aer conditionat (am vazut aparatele montate pe exterior), camera noastra nu a fost dotata cu asa ceva desi se simtea o acuta nevoie. De asemenea, nu exista nici frigider.

Baia este incaperea in care saracia acestui hotel se vede cel mai mult. Totul este vechi, faianta carpita cu placi de alta nuanta, dusul are doar un furtun de cauciuc, iar scurgerea este cam ruginita. Toaleta si "ligheanul" de la dus se pare ca erau igienizate (conform banderolei de hartie cu inscris in limba rusa), dar erau atat de obosite incat nu prea le-am dat crezare.

Setul de prosoape pentru fiecare persoana continea doua prosoape (mare si mic), nealbite si pastrand mirosul detergentului prost cu care fusesera spalate.

Consumabilele cosmetice sa rezumau doar la cate un sapun tip turist de persoana, cu iz grosolan.

Mic dejun La Hotel Cosmos, in sala de la etajul 1, micul dejun care ne-a fost servit a fost bun si indestulator. Paine neagra si alba, branza, cascaval, unt, oua fierte taiate jumatati, carnati, alaturi de legume la tava (vinete si dovlecei feliati) sau legume proaspete (rosii si castraveti). Fructele (mere, pere, struguri, pepene rosu bucati), ceaiul, cafeaua si sucurile de piersici sau mere, completau oferta pentru masa de dimineata. Merita mentionata calitatea sucurilor produse in Moldova, oferite cu generozitate la micul dejun. Romanii le-au apreciat pe drept, consumandu-le, de aceea canile erau inlocuite in permanenta cu altele pline.

Concluzii

Mi-ar fi greu sa recomand cuiva acest hotel daca as sti ca doreste sa petreaca aici mai multe zile. Dar cum stiu ca nu sunt prea multi romani care merg la Chisinau pentru o vacanta prelungita, pot afirma ca Hotel Cosmos este o locatie buna, cu amplasament bun si cu preturi diferite functie de confortul oferit. Desigur, pretentiosii nu vor fi multumiti, dar cei care au venit la Chisinau pentru treburi sau pentru vizitarea unor obiective, vor aprecia ca au avut un acoperis deasupra capului, primitor si care nu i-a costat prea mult.

Trimis de iulianic in 14.08.12 09:48:08
Validat / Publicat: 14.08.12 11:01:15

VIZUALIZĂRI: 9371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel Cosmos - Intrarea principala si statuia ecvestra a lui Grigori Ivanovici Kotovski (1881-1925).
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 580.00 MDL pe cameră

mecut [14.08.12 11:49:58] »

Minicircuitul acesta il urmaresc si eu de un an si nu reusesc sa-l " prind "! Merita sa mai alerg?

iulianic [27.08.12 20:46:53] »

@mecut: Nu stiu ce sa raspund la intrebarea ta. Daca te intereseaza doar confortul din camerele de hotel, iti pot spune ca nu prea merita. Daca te intereseaza obiectivele de vizitat, arhitectura, peisajele, istoria (inclusiv a unor locuri care au apartinut candva romanilor) s-ar putea sa merite.

De altfel, doar citind impresiile despre un hotel, nu-ti poti face o idee asupra unui circuit. Daca doresti, poti citi review-urile mele ulterioare in care am povestit (si inca mai am de povestit) despre Chisinau, Crama Cricova, Odesa si Cetatea Alba. In final voi prezenta si alte amanunte legate de circuit.

iulianic [03.09.12 11:32:59] »

@mecut:

In legatura cu intrebarea ta, asa cum am promis, am prezentat si alte amanunte legate de acest circuit in review-ul "Chisinau - Odesa, un circuit de 4 zile". vezi impresii

In afara de impresiile despre orasele si obiectivele vizitate - Chisinau, Odesa, Crama Cricova si Cetatea Alba - care mi-au lasat frumoase amintiri, nu pot trece cu vederea amanunte de organizare si grup care au stricat deseori confortul, dar pe care (cel putin eu personal) nu le-am lasat sa primeze. Asta nu inseamna ca toate circuitele organizate pe acest traseu sunt la fel.

mecut [18.11.13 11:57:34] »

@iulianic

Te rog sa ma ierti ca iti raspund atat de tarziu. O lipsa de politete care chiar daca are circumnstante atenuante, tot nu are scuze!

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Multumesc foarte mult pentru rw-uri.

Am gasit tot ce ma interesa sa aflu despre excursie si din punctul meu de vedere merita sa "o prind", chiar daca acum optiunea mea se indreapta spre o varianta mai lunga (7 zile) ce cuprinde si Crimeea.

Ce vroiam sa stiu se referea in mod special la program, obiective, timp liber, starea drumurilor si decenta cazarilor raportate la costul, relativ scazut, al excursiei. Despre, ghid, grup, vreme, factori variabili, dar cu impact, fiecare cum are noroc, este un risc asumat la inscriere.

Nu imi ramane decat sa-mi incerc si eu norocul anul viitor!

iulianic [18.11.13 17:06:17] »

@mecut: Nu e cazul să te scuzi pentru întârziere. Ştim cu toţii că fiecare accesează AFA numai atunci când are timp şi când poate. De asemenea, ştim că citim - selectiv - doar ceea ce ne interesează mai mult la un moment dat.

Sunt convinsă că opţiunea cu Crimeea pe care o ai în vedere este nu doar mai lungă, ci şi mai complexă, mai interesantă. Eu îmi doresc de mult să văd vechile mănăstiri din Moldova de peste Prut, unele ctitorii ale lui Ştefan cel Mare, dar nu s-a potrivit până acum. În forma organizată excursia nu se face pentru că nu sunt amatori (nici măcar ca pelerinaje organizate de patriarhie). Rămân în aşteptare.

Călătorii frumoase, oriunde şi oricând!

Dan&Ema [06.05.15 15:45:05] »

Multumesc pentru sinceritatea acestui articol referitor la oferta acestui hotel acum cand sunt in cautare de alternativa la cazarile mele anterioare in Chisinau unde am fost nemultumit. NU stiu ce sa fac dupa citirea acestui articol dar e clar ca nu trebuie sa merg cu asteptari mari daca aleg acest hotel

iulianic [06.05.15 19:47:58] »

@Dan&Ema - Cum spuneam şi în articol, Hotel Cosmos este amplasat aproape de centru. Este un hotel tipic comunist, cu toate astea, dacă ar fi cosmetizat cum trebuie, ar arăta mult mai bine. Mă refer în special la interior. Nu ştiu dacă s-a mai schimbat ceva în cei doi ani şi jumătate de când am fost noi.

Grupul nostru a fost cazat la etajele superioare şi din câte ştiu, camerele de acolo sunt mai proaste. Dar, la ce ne puteam aştepta când am plătit doar 135 euro pentru un circuit de 4 zile (transport cu autocarul, trei cazări cu mic dejun, ghid însoţitor plus ghizi locali în Chişinău, Cricova şi Odesa)?

Dan&Ema [07.05.15 14:42:33] »

@iulianic: multumesc de informatii.

Dan&Ema, iulianic, mecut
    Alte impresii din această RUBRICĂCosmos Hotel: