ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
DIN: baia mare
ÎNSCRIS: 13.08.12
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 - 4 ani

Sejur perfect pentru familii cu copii

Buna ziua.

Este prima oara cand intru si scriu pe un site de impresii de vacanta si fac acest lucru pentru un singur motiv: am petrecut un concediu placut in acest hotel.

Din capul locului vreau sa spun ca am ales litoralul romanesc deoarece avem o fetita de doar 8 luni (baiatul are aproape 4 ani) si nu am vrut sa riscam vreo imbolnavire in strainatate desi nici conditiile de la noi nu sunt foarte bune.

Am cautat pe acest site impresii despre hotelurile de la noi si ne-am hotarat la acest hotel, fara a ne face insa mari iluzii (in fond mergem pentru sanatatea copiilor). Ceea ce am gasit acolo ne-a facut sa ne schimbam opinia vis-a-vis de conditiile si mentalitatile unor antreprenori.

Un plus mare pentru acest hotel il reprezinta amabilitatea personalului: de la receptionere, pana la ospatari si agenti de securitate.

Am ajuns la hotel in jurul orelor 16.00 si am fost cazati foarte repede intr-o camera la etajul 2, cu vedere spre mare (partial pentru ca exista 2 hoteluri care blocheaza vederea in ansamblu). Camera a fost OK ca si dimensiuni si curatenie, mobilierul nou din pal, canapea extensibila (am cerut o camera cu canapea), fotolii si masuta bune, televizor mic, aer conditionat, minibar cu produse contra-cost, seif, balcon mare cu scaune de plastic si masuta. Singurul minus al camerei este baia care este mica si are o cada de dus adaptata marimii ei si cu o perdea pe post de perete. Am unit patul cu canapeaua, creand astfel un pat imens in care am dormit patru persoane foarte bine.

Curatenia in camere si schimbarea prosoapelor a fost facuta zilnic iar lenjeria de pat de 2 ori in sejur.

Pe fiecare palier si la terasa exista dispensere cu apa rece si fierbinte, lucru apreciat de toti cei care aveau copii mici si necesitau apa calda pentru ceai.

Surpriza placuta a venit de la restaurant. Sotia mea este vegetariana si se gandea cu groaza ca va roti 3 - 4 feluri de mancare fara carne tot sejurul insa totul a fost peste asteptari. Existau cel putin 5 feluri de preparate gatite fara carne (plus salate), cateva tipuri de paste foarte gustoase, fructe taiate felii (mere, pepene rosu, gref, portocale, nectarine), compoturi, 3 deserturi schimbate zilnic (prajituri, turta dulce, baclavale, salam de biscuiti, tartine, choix-a-la-creme, etc), inghetata Elion de 4 arome, sucuri neacidulate (gama Prigat) si acidulate (gama Pepsi), bere Bergenbier la dozator, vin alb si rosu la dispenser, apa, ceai, cafea Lavazza.

Mancarea este foarte buna si in cantitati suficiente pentru intreg hotelul.

Exista si un grill (la intrarea in restaurant) unde se prajesc pe loc gratare, mici, peste, hamburgeri, etc.

Cat am stat acolo, am prins si 2 seri tematice (orientala si italiana) cu mancaruri si spectacol specifice.

In restaurant si pe terasa (pentru ca se poate servi masa si acolo) exista suficiente scaune pentru copii mici.

Piscinele erau curate (atat cea mare pentru adulti, cat si cea mica cu tobogan pentru copii), sezlonguri si umbrele suficiente, bar deschis pana la ora 23.00, formatie care canta live in fiecare seara, plus karaoke (de 3 ori in sejur).

Locul de joaca pentru copii ar putea fi imbunatatit avand in vedere ca exista doar doua balansoare, o plasa de sarit, un tobogan, un cort (cu masute, scunele si bile colorate) si 2 mese de tenis. Parcul insa este frumos si plin de verdeata.

Drumul pana la plaja dureaza aproximativ 5 minute si am beneficiat de 2 sezlonguri si o umbrela gratuite zilnic la plaja terasei MCM, cu care hotelul are contract. Plaja este curata si spatioasa pentru joaca copiilor iar intrarea in mare lina.

Singurul minus pe care-l are acest hotel (in opinia mea) este lipsa locurilor suficiente de parcare. Parcarea se face pe 2 randuri, turistii fiind nevoiti sa-si lase numarul de telefon in caz ca cineva vroia sa iasa. Eu am parcat in prima seara la ora 23.00, cu ajutorul baiatului de la securitate care m-a sunat cand s-a eliberat un loc si nu am mai scos masina pana la finalul sejurului de frica blocajelor de roti (o politie foarte activa acolo).

Copiii s-au simtit excelent si nu pot decat sa recomand acest hotel tuturor celor cu copii si care doresc sa petreaca un concediu relaxant pe litoralul nostru.

Concediu placut!

Trimis de cosmincalin in 13.08.12 18:22:20
Validat / Publicat: 13.08.12 18:52:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Eforie Nord, Neptun, Olimp

VIZUALIZĂRI: 2892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosmincalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.08.12 18:28:34]

Fain review, bogat in detalii utile, bine organizat, bine scris

@cosmincalin: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ionelcouci
[02.09.12 20:23:56]

poti sa imi sa imi zici daca ai platit ceva in plus pentru copil de 4 ani si cat a costat sejurul in camera ca ati stat, multumesc

cosmincalinAUTOR REVIEW
[04.09.12 12:37:10]

@ionelcouci: Nu am platit nimic in plus pentru copil. Tot sejurul de 7 nopti a costat 3.600 lei, atat cat a fost initial rezervarea pe net (in care nu am mentionat copiii). Doamnele de la receptie sunt foarte dragute si ne-au dat o camera cu canapea, fara a plati ceva extra. Concediu placut!

ionelcouci
[04.09.12 21:16:34]

@cosmincalin: mersi foarte mult

alexia01
[29.03.13 16:00:49]

Buna. Mi-a placut review-ul tau si tot aceasta va fi alegerea noastra pentru aceasta vara.

Intrebarea mea este cum v-ati descurcat cu cel mic, de 8 luni, cu mancarea? Ce i-ati dat sa manance?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

cosmincalinAUTOR REVIEW
[01.04.13 17:11:20]

@alexia01: @alexia01: Buna ziua. Doresc sa-ti spun ca si in acest an am ales acest hotel (am cumparat deja biletele) pentru concediu.

Cu fetita de 8 luni a fost doar putin mai greu: am combinat mancarea tip pireu (legume fierte, fructe blenduite, etc), cu mancarea de la mesele principale (cele care se puteau oferi copilului). Puteti solicita domnelor de la bucatarie sa va fiarba legumele, carnita, etc. pe care doar le incalziti ulterior (tot la bucatarie). Din acest punct de vedere, au fost foarte amabile de fiecare data si s-au oferit chiar sa ne dea dansele legumele (nu a fost cazul pentru ca eram pregatiti cu legume proaspete de acasa). Ceaiul si lapticul l-am preparat cu apa fierbinte de la dispenserele situate pe fiecare palier din hotel (un plus mare pentru ca nu mai trebuie sa fierbi apa in camera).

Daca aveti un copilas caruia i-au iesit cativa dintisori, va puteti baza si exclusiv pe mancarea de la mesele principale - foarte diversificata, gustoasa si nu foarte condimentata. Supica am servit-o zilnic cu pofta.

Sotia mea care este vegetariana si foarte atenta la alimentatia copiilor, a fost foarte multumita de preparatele bucatariei.

Daca va mai pot fi de folos cu alte informatii, va rog sa-mi spuneti.

Concediu placut!

alexia01
[01.04.13 18:16:26]

@cosmincalin: Multumesc mult pentru raspuns. in vara fetita noastra va implini un an si asta era marea mea grija, cu masa de pranz. dar daca spuneti ca v-ati inteles cu bucataresele, este perfect. asa ma gandeam si eu sa fac, pentru ca totusi nu am incredere sa ii dau mancare (supa) de la ei, din cauza continutului ridicat de ulei, sare, condimente. multumesc inca o data pentru raspuns, mi-a fost de un real ajutor. concediu placut la vara si daca mai am alte intebari, o sa va mai scriu.

alexia01, cosmincalin, ionelcouci
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: