ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
ÎNSCRIS: 03.08.08
JUL-2012

Foarte nemulțumit

Restaurantul Dionisos [Limenaria] - se poate si altfel

Intr-una din zile ni se facuse pofta de ciorba (iar la Asterias nu aveau) si in plus oricum ne propusesem sa mai incercam si altceva decat restaurantul Asterias. De aceea, ne-am oprit la restaurantul Dionisos, mai ales ca de fiecare data incercau sa te agate cu promotie la ciorba de peste si dorada. Si de aici privelistea este destul de frumoasa, chiar daca aici marea este ceva mai departe (peste strada si peste plaja).

De aceea am decis sa luam pranzul aici. Am fost invitati la masa frumos, de un tip imbracat in “uniforma” de bucatar. Am cerut ciorba de peste (5,5 EUR). Sa nu va asteptati la o ciorba ca cea pe care o stim de acasa. Oricum a fost peste ce ne asteptam (sau ne temeam), in sensul ca nu era genul de supa-crema. “Ciorba” era dulce dar am primit lamaie langa ea pentru acrire. Era gustoasa si dulce, dar mi-a placut mai mult acrita cu lamaie. Chiar daca nu era facuta in stil romanesc, trebuie sa recunosc ca a fost buna.

La felul doi am luat: dorada la gratar (8,5 EUR portia – era la promotie), gyros la farfurie (6,5 EUR) si souvlaki la farfurie (6,5 EUR). Pot spune cu siguranta ca este mai indicat gyros pita care se gaseste la 2,3 EUR decat gyrosul la farfurie. In privinta frigaruilor, din cauza ca nu erau impanate cu legume (erau doar bucati de carne indesate una dupa alta) si de aceea nu erau la fel gustoase si fragede (erau un pic fade) ca cele pe care le stiam.

Dorada arata foarte bine, a fost clar cea mai buna alegere.

Mancarea in general a fost OK, insa a fost ceva nu mi-a placut – servirea. Mi-am adus aminte de o parte din restaurantele romanesti. In afara de momentul in care ne-am asezat la masa cand totul a fost foarte bine, comanda a fost luata repede, dupa aceea nimic nu a mai fost la fel. Cu toate cu nu erau prea multe mese ocupate, se miscau foarte incet. Nota am cerut-o de mai multe ori, cred ca am asteptat o jumatate de ora sa o primim, asta dupa ce am cerut-o la 3 persoane diferite. Odata cu nota ne-au adus ca bonus si o farfurie cu pepene, insa nivelul de servicii a fost sub tot ceea ce am intalnit in Grecia de-a lungul anilor. Si nu se compara cu ce am primit ca servicii la restaurant Asterias si nici pe departe cu cel al serviciilor de la fast-food-ul Hello.

Am vazut recomandari pe site pentru acest restaurant, nu vreau sa intru in contradictie cu alti “colegi” de site, insa la urma-urmelor, fiecare descrie ceea ce a simtit si a primit. Acesta cred ca este primul review negativ al meu, de obicei imi place sa vorbesc despre intamplarile pozitive.

Am ezitat destul de mult in a alege varianta cu da/nu a intrebarii daca as recomanda acest restaurant. Pentru ca nu exista si o varianta de mijloc, si pentru ca totusi mancarea nu a fost rea, am lasat pe da, dar am lasat nota nu poate fi alta decat cea acordata.

Trimis de Dabator in 13.08.12 16:05:38
Validat / Publicat: 13.08.12 16:58:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul Dionisos - ciorba de peste

webmasterX [10.07.15 01:28:33] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în sudul Thassosului (Potos, Limenaria etc) " -- nou-creată, între timp, pe sait.

webmaster26 [23.07.17 16:38:48] »

Mutat în rubrica "Taverne în Limenaria, THASSOS" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Limenaria: