ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 04.01.12
JUL-2012

Un hotel OK cu un raport pret/calitate bun

Hotelul Dorna din Mamaia mi s-a parut in general bun pentru pretul pe care-l cere si pentru cele 3 stele pe care le afiseaza. Spun in general bun si nu, pur si simplu bun, deoarece am avut si cateva momente mai putin placute, pe care le voi expune mai jos.

Am ajuns la hotel la ora 09:30, intr-o zi de duminica si mi s-a comunicat la receptie ca nu au nicio camera libera, dar ca imi aloca deja camera 2xx, care se va elibera probabil in curand. Referitor la masa, mi s-a comunicat ca aceasta incepe in general cu cina si se termina cu pranzul, lucru care mi s-a parut destul de ciudat. Am cerut sa incepem cu pranzul si sa terminam cu micul dejun si mi-a comunicat ca se va interesa daca acest lucru este posibil si ca ma va informa atunci cand va avea informatii. Am lasat un numar de telefon pentru a fi sunat in legatura cu eliberarea camerei si/sau posibilitatea de a lua pranzul si am plecat la o scurta plimbare. Dupa scurta plimbare, am mers la o terasa. S-a facut ora 13 si tot nu aveam nicio veste legata de camera.

M-am dus la receptie, unde intre timp venise multa lume si toata astepta, ca si noi, primirea unei camere. M-am uitat cum rand pe rand, toti cei veniti dupa mine se cazau, iar eu tot nu primeam nicio veste. M-am dus la receptie si am intrebat, dar mi s-a spus ca tot nu s-a eliberat camera. In final, in jurul orei 14, receptionera mi-a dat o alta camera decat cea care mi se comunicase initial, pe motiv ca acea camera fusese eliberata abia la 13:30 (lucru ciudat, de altfel, avand in vedere ca ora de check-out afisata este 11-12). Noua camera care ne-a fost acordata, 3xx era la etajul 3 (ultimul etaj), dar receptionera ne-a spus ca este o camera foarte buna si ca vom vedea ca ne va place. Intre timp ne-a dat si bratarile de all inclusive si am putut sa mergem sa mancam pranzul.

Dupa pranz, ne-am dus in camera cu bagajele sa ne odihnim dupa drum. Cand am intrat in camera, am observat imediat ca era o caldura insuportabila. Mi-am zis ca nu a fost geamul deschis mult timp si ca de-asta este asa, sperand ca in timp, aerisind o perioada de timp si folosind aerul conditionat o alta perioada de timp, aerul va deveni respirabil.

Din pacate nu a fost asa, cat timp mergea aerul conditionat se facea bine in camera, dupa ce il opreai, la 5-10 minute, era deja la fel ca inainte. Hotelul mai are si o politica ciudata care interzice sa folosesti aerul conditionat atunci cand nu esti in camera (cheia are atasata la breloc o cartela care trebuie introdusa intr-un lacas pentru a merge aerul conditionat).

Dupa inca o zi de canicula in camera, seara, inainte de cina, ne-am dus la receptie si am cerut inlocuirea camerei cu una situata la un etaj inferior. Initial ne-a spus ca la etajul 2 este la fel de cald ca si la etajul 3 ca ne-ar da o camera la etajul 2 dar ca nu este la fel de buna, adica cu un peisaj la fel de bun si ca mai bine sa asteptam o zi sa se elibereze aceea, etc. La insistentele noastre, a acceptat sa ne arate o camera la etajul 2 (aceea ce peisaj mai "prost"), repetand mereu ca vom vedea ca este la fel de cald. Can ne-am dus la camera 2xx de la etajul 2 ne-am dat seama din prima clipa ca aerul era mai respirabil, desi si acolo era geamul inchis si aerul conditionat oprit de mult timp. Ne-am dus iar la receptie si am cerut schimbarea camerei. Receptionera ne-a spus ca ne-o schimba, insa ca ne recomanda totusi sa mai incercam o noapte in camera de la etajul 3. Nu stiu ce vroia sa mai incercam, daca putem sa mai facem sauna o noapte? Ma rog, a acceptat si ne-a schimbat-o. La noua camera aerul a fost mult mai respirabil, iar folosirea aerului conditionat o perioada de timp inainte de culcare era suficienta pentru a nu transpira abundent pe timpul noptii, cu usa de la balcon tinuta inchisa. O parte enervanta legata de acest aspect este ca un coleg de-al meu (care are un copil) s-a cazat la cateva zile dupa mine la acelasi hotel si lui receptionera i-a spus ca vede ca are si un copil si ca nu ii da camera la ultimul etaj, pentru ca este foarte cald acolo... Concluziile va las sa le trageti singuri...

Mentionez ca ambele camere erau cu vedere la mare.

Un alt minus al hotelului este prezenta unei sali de nunti/botezuri in imediata apropiere a hotelului (mai precis in partea stanga a hotelului cum te uiti spre mare), care in zilele de sambata, duminica produce multa galagie care te poate deranja, mai ales daca esti cazat in partea stanga/centrala a hotelului si mai esti si cazat la ultimul etaj (lucru ce te obliga sa mai deschizi din cand in cand usa la balcon noaptea pentru a respira).

Hotelul nu are plaja privata si acest lucru m-a obligat sa stau pe cearsaf, prosop, rogojina la plaja. Partea enervanta este ca, ajuns acasa, am fost informat de colegul cazat la acelasi hotel, ca se el a aflat ca eu, care aveam all inclusive, as fi avut dreptul la sezlong gratuit pe o plaja privata aflata in apropiere, dar ca trebuia sa cer un tichet la receptie. Pai cum puteam sa cer un serviciu, despre care nu am fost informat ca as fi avut dreptul? Eu consider ca acel tichet trebuia sa mi se fi dat odata cu bratara de all inclusive si cu cheia de la camera. Asa, nu am putut sa ma bucur de un serviciu la care aveam dreptul.

Camera de hotel este, in general buna. Semnalul de WiFi este puternic si la etajul 2 si la etajul 3, camera este destul de spatioasa si curata, mobilierul este nou. Schimbarea prosoapelor este zilnica iar a lenjeriei de pat, la cateva zile. Ca minusuri ale camerei as zice ca televizorul este foarte mic, aerul conditionat este pozitionat prost, astfel incat, bate spre pat, cabina de dus din baie este mica si are o perdea pe post de pereti care este cam incomoda.

Restaurantul este bun, mancarea de calitate si diversificata. La all inclusive aveam bauturi racoritoare (pepsi, mirinda, 7up la dozator, suc natural Prigat de portocale si grapefruit), bere si cafea instant de la 9 la 23 - care se serveau la barul de langa piscina (pool bar). In timpul meselor principale, aveam in plus, cafea espresso - cu care te servesti singur de la aparat si vin (rosu si alb). Bauturile sunt in general bune, berea nu a fost foarte grozava, dar cafeaua si bauturile racoritoare mi s-au parut chiar bune, vinul bunicel.

La masa se facea gratar in fiecare zi (de porc, de pasare si uneori peste), erau salate, supa si ciorba la pranz, desert - uneori mai bun, alteori mai "artificial", fructe. Aveai intotdeauna si ceva cu carne si ceva fara carne, iar carnea era de toate felurile (peste, porc, pasare, vita) gatita in diverse feluri.

Piscina este de asemenea buna, curata, cu sezlonguri, umbrelute si saltelute. Jumatate din piscina are adancimea de 1,30 si jumatate de 1,80. Partea proasta este ca nu este nicio placuta vizibila care sa te informeze despre adancimea acesteia (exista doua placute, dar se afla pe peretele interior al piscinei, sub apa). Mai exista de asemenea si o piscina mai mica pentru copii, in imediata apropiere a piscinei mari.

Exista locuri de joaca langa piscina si in fiecare dimineata, o animatoare lua copiii la joaca.

Langa piscina se afla, de asemenea, o terasa unde se putea manca sau bea ceva, iar seara era de obicei un mic spectacol de karaoke, unde se strangeau copiii si se distrau. Erau si doi cantarezi, nu prea grozavi, dar care faceau totusi o atmosfera placuta.

Spatiile verzi ale hotelului sunt bine intretinute, sunt flori si arbusti si este curat.

La parterul hotelului, se afla o masa de biliard, pe care clientii de all inclusive o pot folosi gratuit (din cate am inteles de la alti clienti, la receptie nu am fost informat de acest lucru).

Un peste alta, Dorna este un hotel vechi, dar care a fost renovat de curand si care are in general servicii bune. Pozitionarea lui este in apropierea marii, fara a fi chiar langa faleza; in fata hotelului se mai afla in partea dreapta un hotel, in fata o parcare si in stanga o sala de nunti/botezuri. Din pacate, mai pot fi si faze neplacute (vedeti mai sus), dar daca puteti trece peste ele, eu cred ca puteti sa petreceti acolo un sejur placut.

Trimis de mircea.stancu in 13.08.12 12:49:35
Validat / Publicat: 13.08.12 13:57:01

VIZUALIZĂRI: 1999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mircea.stancu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Dorna, din exterior

[13.08.12 14:11:10]

Foarte bun articol, o multime de informatii care prind excelent pentru un potential turist, multumim pentru impresii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: