ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 13.08.12
JUL-2012

Nu recomand!!!

Imi pare rau ca trebuie sa spun si eu ca a fost cea mai urata vacanta petrecuta in Delta Dunarii si numai din vina proprietarei si anume:

- eu personal am vorbit cu proprietara pensiunii din clipa in carea am platit avansul;

- am spus ca dorim zece camere si ca avem nevoie de doua frigidere intrucat venim cu carne, mezeluri... in concluzie ne gospodarim singuri in ceea ce priveste mancarea;

- am sunat de doua ori sa ma asigur ca este asa, iar raspunsul dat de dna Mihela (proprietara) a fost ca sa nu ne facem probleme.

Am ajuns la pensiune in data de 26.07.2012 la ora 14 trei familii si am fost cazate (in sensul ca ne-au fost aratate camerele si nu predate). Eu si baiatul meu am ales camerele 3 si 4 de la etajul 1, iar cealalta familie camera 6 (tripla) de la etajul doi. Nu am avut curiozitatea sa vizualizam si restul camerelor de la et. 2.

Problemele de acum incep pentru ca au venit si ceilalti. si au trecut la ocuparea camerelor. Cei care au ramas cu camera 8 - in afara faptului ca nu are balcon, este mult mai mica decat celelalte are o canapea pentru o persoana. Mi se parea normal sa ni se spuna de la inceput acest aspect. Familia care trebuia sa stea in camera 8 a refuzat si normal ca au urmat o serie de comentarii. Dna Mihaela era la Galati, asa ca mama dansei a sunat-o si imediat li s-a dat o alta camera care era rezevata cu incepere de vineri 27.07.2012 bineinteles de o familie - nu din grupul nostru.

Cum a ajuns dna Mihaela a inceput instructajul (tonul face muzica): nu avem voie sa parcam in fata pensiunii ca vecinii ne lovesc masinile, nu avem voie sa spalam vasele in bucatarie ci la cismeaua din curte, nu lasati poarta nici macar intredeschisa ca se uita vecinii etc.

Obositi dupa drum tot grupul s-a culcat pe la ora 23.

Vineri dimineata toti ne-am trezit la ora 7.30 am servit micul dejun si cand sa plecam la salupa (aveam programare la ora 9), dna Mihaela s-a postat langa noi ca trebuie sa platim restul de bani intrucat merge sa achite la administratia financiara ca este posibil control si sa nu fim gasiti in neregula. Nu a inteles nimeni ce vrea sa spuna, dar pentru a evita o eventuala discutie am achitat si am plecat la Sf. Gheorghe. Am revenit la pensiune la ora 18, iar dna Mihela era cu un grup de prieteni - a trebuit sa asteptam la gratar pana au terminat ei adica pe la ora 21 - cu care a petrecut pana dimineata cand au plecat direct la peste. TOATA noaptea a vorbit atat de tare incat nu a dormit nimeni. Pe la cinci dimineata familia de la camera 2 a iesit pe balcon si i-a facut observatie patroanei sa nu mai faca atata galagie.

Sambata tot pe la ora noua am plecat la o alta plimbare pe canale si am revenit seara. Acum tot grupul era nervos de ceea ce se intamplase noaptea precedenta si au facut comentarii. Daca s-a dat muzica mai tare imediat a sarit dna Mihaela ca nu este voie si asa a ajuns la concluzia ca au fost beti baietii. Minte cu nerusinare. Am uitat sa spun ca televizorul a functionat doar in patru camere, in celelalte nu era platita cartela si abia in ultima seara am avut televizor. Sa nu mai spun ca nu a fost facuta curatenie nici macar in foisorul in care am stat (macar cu matura), pisicile se urcau pe mese, iar baietii care au stat la peste au fost obligati ca dupa ce au curatat pestele sa duca resturile pe strada unde a dictat dansa.

Cele doua frigidere care ni s-au promis a fost doar unul singur care nu ingheta si cu aceata ocazie ni s-au dat doua sertare in una din combinele frigorifice pe care le detineau. Pentru ca am pus bauturi si sucuri in combina lor am fost acuzati ca le-am mancat un tort. Am discutat cu dna Mihaela ca noi nu facem asa ceva si cautand mai bine a gasit "tortul" care era de fapt o cutie cu inghetata. Normal era sa isi ceara scuze si tot dansa avea un ton de parca ar fi vrut sa ne puna la zid. Puteam si noi sa o acuzam ca era beata cand a cautat "tortul", dar ne-am abtinut. La plecare plini de nervi partoana mi-a cerut sa predau camerele care la venire nu mi-au fost predate. Din bun simt si pentru ca nu am vrut ca ceilalti sa ii faca reclamatie si scandal am mers cu dansa sa predau ceea ce nu am primit. A constatat ca la camerele care au o singura baie lipseste feonul. Inca o acuzatie grava. Am spus ca persoanele care au stat acolo chiar m-au intrebat de ce ei nu au feon. Patroana nu m-a crezut si a continuat sa acuze de furt, numai ca auzind mama dansei a spus ca feonul lipseste de cateva saptamani cand au stat acolo niste chinezi.

Pacat de banii investiti pentru ca dupa un asemenea tratament din partea patroanei nu mai revine nimeni.

Va rog sa trageti concluzii si sa spuneti cat de primitori si cat de corecti sunt cei de la Delta Rustic.

N.B.: Citeste si Dreptul la replica incarcat de proprietari cu referire la acest articol click aici

Trimis de emic in 13.08.12 11:08:49
Validat / Publicat: 13.08.12 13:07:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAHMUDIA.

VIZUALIZĂRI: 2412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[13.08.12 12:59:09]

Dat fiind faptul ca este o "continuare" a impresiilor publicate aici (cu note) acest articol se publica fara notele acordate; totodata, am corectat data sejurului ca sa corespunda cu celelalte 2 articole deja publicate (autoarea setase gresit, sau a neglijat sa modifice setarea implicita, ianuarie 2012).

adryana
[13.08.12 14:24:23]

emic, ma intreb oare exista pe lumea asta un patron de pensiune care sa spuna de la inceput: ,,nu va cazati la camera x in pensiunea mea, ca nu are balcon (sau baie)?! e ca si la piata cand mergi si vrei sa cumperi ceva de acolo si intrebi-este proaspat? - e normal ca celalalt va raspunde ca da, este proaspat, doar nu va spune nu, nu cumpara, ca nu este proaspat (si de multe ori nu este asa, asta o stim si mai stim ca fiecare trebuie sa isi dea seama daca acel produs e proaspat sau nu).

Imi pare rau de intamplarile nefericite ale sejurului vostru (faza cu gratarul a fost chiar urata).

adryana
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Rustic: