ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2012
ÎNSCRIS: 24.07.12
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 10 ani

Legoland Gunzburg

Excursia noastră din acest an a inclus si o vizita de o zi in Legoland Gunzburg, Germania, băieții noștri fiind mari amatori de Lego. Informatiile legate de parcul de distractii le- am cules de pe site- ul oficial. Acolo găsiți programul, prețuri, alte facilități, restaurante, structura parcului, etc.

Pentru a fi mai eficienti am hotărât sa stam in parc de la ora deschiderii pana când vom rezista. Ora deschiderii in perioada in care am fost noi era 10, deci am hotărât sa găsim o cazare in zona, cât mai aproape. Exista spații de cazare care aparțin de Legoland, foarte frumoase, dar ni s-au părut cam scumpe (nu ca restul ar fi ieftin).

Cu o seara înainte de a ajunge in zona am găsit hotelul Gasthof Goldener Lowe in Gunzburg, la 2 kilometri de parc. Exista insa multe hoteluri așa ca aveți de unde alege.

La parc se poate ajunge fie cu mașina, parcarea cost 5 euro/ zi si se plătește la casa când cumperi biletul fie cu autobuzul.

Am ajuns cu puțin înainte de ora 10, erau deja destule persoane dar coada merge repede pentru ca sunt multe case de bilete. E adevărat ca noi am fost lunea, nu știu cum e in week- end.

Exista mai multe variante de bilete, exista pachete de familie, pe site aveți toate variantele. Ceea ce nu scrie pe site este posibilitatea ca un copil sa între gratuit cu un adult platitor daca prezentati la casa catalogul Lego (acela care se ia gratuit din orice magazin care vinde Lego). Pe penultima pagina scrie acest lucru dar ei nu sunt fraieri sa scrie pe site. Nici noi nu am fi știut daca nu ne spunea fiul meu cel mare care a văzut. Asa ca am luat de acasă doua cataloage si am plătit 72 euro in loc de aproape dublu.

Daca nu va ajunge o zi urmatoarea zi costa 10 euro.

Daca pătrați biletele aveți in acest an reducere la încă nu știu câte parcuri din Europa printre care știu ca era si Gardaland.

Noi am spus ca mergem pentru copii dar fără sa ne dam seama ne- a prins si pe noi. Sunt multe sectiuni (nu le mai repet ca le găsiți pe site) si nu va veți da seama cum trece timpul.

Costuri suplimentare aveți numai daca va luați ceva: mâncare, suc, jucării, etc.

Mâncare găsiți in mai multe restaurante din parc, dar este destul de scumpă si cel puțin pizza nu e prea buna. Stiam ca așa este in orice parc. Suc puteți sa luați inițial plătiți cred 3,5 euro, păstrati paharul si reumplerea e 2. Euro.

Nu am văzut sa scrie nicăieri sa nu aduci din afara mâncare si băutură, erau mai mulți care stateau pe bănci si mâncau din pachet. Noi am adus doar apa pentru ca am crezut ca nu e voie.

Ca peste tot in astfel de parcuri sunt distractii pentru toate vârstele, copii își pot construi propria creatie in fabrica Lego si o pot lua acasă (contra cost), sunt tot felul de masinute, un trenul care face turul parcului, cinema, etc.

Magazinul de jucării Lego s- a deschis la ora 13. Preturile sunt in general mai mici decât la noi, am gasit si seturi mai ieftine cam cu o treime. Sunt insa colectiile noi cu seturi care pot ajunge si pana la 400 Euro.

De atâta buna dispoziție cata era in parc, de frumusetea si migala cu care au fost realizate acele piese, adevărate opere de arta, ne- am molipsit si noi si am ieșit cu 15 minute înainte de închiderea parcului.

Noi ne- am simțit foarte bine, a fost o zi de deconectare. E un loc in care te simți pentru câteva ore din nou copil.

Sa nu va așteptați sa fie un parc de distractii cu multă adrenalina si sa ramaneti dezamăgit. Este un parc tematic adresat iubitorilor de Lego si construit pe aceasta idee.

Trimis de Gabise in 12.08.12 22:34:52
Validat / Publicat: 12.08.12 23:38:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Karlsruhe, Frankfurt , Berlin, München

VIZUALIZĂRI: 14715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Venetia din piese lego. Barcutele plutesc- sistem de fire in apa, se aude si muzica

aysha [21.02.13 22:00:59] »

Multumesc de pontul cu:

"Ceea ce nu scrie pe site este posibilitatea ca un copil sa între gratuit cu un adult platitor daca prezentati la casa catalogul Lego (acela care se ia gratuit din orice magazin care vinde Lego). Pe penultima pagina scrie acest lucru dar ei nu sunt fraieri sa scrie pe site. Nici noi nu am fi ştiut daca nu ne spunea fiul meu cel mare care a văzut. Asa ca am luat de acasă doua cataloage si am plătit 72 euro in loc de aproape dublu. "

2007razvan [05.06.14 14:53:56] »

@Gabise: salut

catalog lego este cel care sa gaseste in cutiile lego, sau se gaseste separate la magazine.

Care sunt magazinele in care se gaseste acel catalog

Mersi

Gabise [05.06.14 15:21:28] »

@2007razvan: catalogul se gaseste in magazinele care comercializeaza jucarii lego (Noriel de exemplu, dar mai sunt multe - nu in supermarket). Sunt gratuite si se iau fie de langa casa fie de langa standul Lego.

In acest an nu am mai vazut in catalog promotia de care am beneficiat noi. Au insa alte facilitati: intrari cu un singur bilet la mai multe parcuri din Europa in decursul aceluiasi an, bilete de familie, reduceri pentru cei care iau in avans cu data fixa, etc.

2007razvan [06.06.14 08:06:42] »

@Gabise: mersi de raspuns

aysha [06.06.14 15:47:32] »

Catalogul Lego din anii trecuti era la comun pt Rusia si Romania, si intradevar avea cuponul de gratuitate pt intrare in LegoLand.

Catalogul de anul acesta nu mai e la comun cu Rusia, in consecinta pt. copii romani nu au catadicsit sa ofere cuponul de gratuitate in catalogul RO.

Eu am luat catalogul Lego de anul acesta din Ungaria si are cuponul de gratuitate, iar niste prieteni au cuponul de gratuitate in catalogul Austriac.

Puteti trage si singuri concluzia.

Calin SB [21.06.14 14:07:40] »

@aysha: Buna ziua.

Imi puteti spune de unde ati luat catalogul cu cupon de reducere (scriati ca din Ungaria - mai exact de unde)?

Mi-ar fi de folos un raspuns grabnic, plecam peste citeva zile...

In lipsa cuponului, poate sa apuc sa rezerv bilet pe Internet cu ceva zile inainte. Orice reducere e binevenita

Eventual o sugestie pentru cazare in zona?

Multumesc anticipat!

Calin

aysha [22.06.14 09:47:06] »

@Calin SB

Catalogul Lego cu cupon de gratuitate l-am luat dintr-un magazin Lego din complexul comercial Campona aflat pe centura de la Budapesta (autostrada) M0, mai exact din RO spre AT cum trece autostrada Dunarea se iasa de pe autostrada. Din Austria catalogul Lego cu cupon de gratuitate l-am luat din complexul SCS din Vosendorf langa Vienna.

Gratuitatea parca este pt. copil pana in 11 ani (10,99 ani), dar nu stiu exact daca cu unu sau doi adulti platitori, catalogul nu-l am cu mine sa ma uit, iar noi acum suntem la Paris.

2007razvan [23.06.14 13:20:01] »

@aysha: Mersi de raspuns

Calin SB [23.06.14 19:27:08] »

@aysha: Multumesc mult! Sper sa gasim usor magazinul indicat.

aysha [27.06.14 00:07:48] »

Azi am luat noul catalog Lego (iulie-decembrie 2014) dintr-un magazin din Klagenfurt am Wörthersee / Austria, si are cupon de gratuitate in LegoLand pt. un copil 3-11 ani insotit de un adult platitor. Cuponul este valabil pt. o zi sau doua, dupa preferinta.

AndreaCS [02.07.14 11:54:59] »

@Gabise: Buna, mergem si noi in august. Spuneati ceva despre discount pentru intrarea in ziua urmatoare? Eu am pt pitic cupoane din catalog, ma gandeam sotului sa ii comand biletul de pe site, iar eu sa il achizitionez de la casa pt ca piticul sa intre gratuit? Exista vreo reducere pt intrarea de a doua zi? Multumesc!

Gabise [02.07.14 18:57:30] »

@AndreaCS: Buna! Din pacate nu reusesc sa- mi amintesc cat era exact pentru a doua zi pentru ca nu aveam in plan si a doua zi in parc. Ce ne amintim este ca ar fi fost sub 10 Euro pentru toti 4, (erau peste tot in parc reclame cu a doua zi) pentru ca stiu ca ne distram atunci ca nu se poate cumva sa iei un bilet de a doua zi fara sa - l fi luat pe primul. Cautand pe internet nu am gasit aceasta informatie, dar ca fapt divers in California e gratis a doua zi... Dar puteti sa ii intrebati pe ei direct. Pe site- ul lor au la rubrica contact posibilitatea sa le trimiteti un e- mail in care sa- i intrebati direct.

ddc_70 [04.07.14 18:18:40] »

Dupa parerea dvs. se poate face parcul intr-o zi 10-18?

Gabise [07.07.14 06:54:28] »

@ddc_70: Noi am făcut parcul intr - o zi fără sa alergam. Copiii mi- au spus ca nu ar fi venit a doua zi decât la locul de joaca cu piese lego.

Sa nu intelegeti ca s- au plictisit dar a fost suficient.

Dupa o luna ma întrebau daca nu mergem din nou.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GERMANIA [07.07.14 11:51:38] »

Evident depinde și de copii. Noi am terminat vizita pe la ora 15, cu tot cu juma de oră de luat masa, și în condițiile în care în unele comedii ne-am dat de 2 ori. Numai că fiica noastră avea pe atunci 4 ani, deci: fată, 4 ani, rezultă că prea multe chestii nu o atrăgeau. Cel mai mult ne-au plăcut pirații. Ne-am învîrtit multă vreme și în jurul construcțiilor din Lego (Veneția, Berlin etc.).

dragos.anghel [17.07.14 15:43:14] »

@aysha: Buna ziua.

Aveti idee, este vreo restrictie stipulata in catalog ceva de genul " doar pt bilete cumparate de la casa locala" sau "cu exceptia biletelor cumparate online". Ar fi o idee buna sa imi cumpar biletele pt cei mari online si pt junior sa merg pe varianta cuponului de gratuitate. As aprecia un raspuns pana in data de 23.07.2014 caci in 31.07 voi fi acolo (pt a beneficia de reducerea maxima la cumpararea online a biletelor). Multumesc anticipat.

AndreaCS [17.07.14 19:53:42] »

@dragos. anghel: Buna ziua, si noi mergem in august, am inteles ca acel cupon poate fi folosit numai impreuna cu un bilet pt adult la pret intreg, deci cumparat de la casa si nu online.

Noi vom cumpara un bilet online si altul la casa, sa poata intra piticul gratuit.

Eu le-am trimis azi mail, sa imi raspunda daca exista vreo reducere pt cea de a doua zi, bilet pt 2 zile nu exista online.

Daca imi raspund, voi posta raspunsul lor.

dragos.anghel [17.07.14 21:13:06] »

@AndreaCS: Mulțumesc pt informații. Dacă aveți update va rog sa-l postați.

aysha [17.07.14 22:59:19] »

@dragos. anghel

Am scanat paginile 74 si 75 din noul catalog Lego, iulie-decembrie 2014 (pt. Germania si Austria) si am atasat aici aceste doua scanari.

Sper ca vor fi vizibile cat mai curand aici pe AFA.

dragos.anghel [18.07.14 07:11:11] »

@aysha: Va multumesc frumos. O explicatie mai clara de atat nu puteati oferi. Astept incarcarea scan-ului de catre administratorul site-ului. Va multumesc inca odata.

AndreaCS [31.07.14 09:57:58] »

@dragos. anghel: Buna ziua, am inteles ca sunteti acolo chiar azi. Am rugamintea sa ne spuneti si noua cum a fost cu biletele si ce varianta exista pentru cea de a doua zi, cand veti avea timp sa postati. Noi ajungem in 9.08 acolo si ne-ar fi de mare ajutor. Multumesc!

dragos.anghel [02.08.14 14:02:30] »

@AndreaCS: Bună ziua. Scriu de pe telefon asa ca nu pot fi foarte detaliat.

Legat de bilete, este valabil trucul cu talonul din catalog. Catalogul l-am luat din magazinul Lego din Scs. Este si in catalogul classic pe la jumatatea lui sau in catalogul lego club. Mai am vreo 2 cataloage dar revin in tara cel mai devreme pe 06 aug.

Noi am luat bilet pt o zi si a fost suficient. Am intrat la 10 si am iesit la 19.30. Am acoperit totul.

Am luat un bilet online cu 25% reducere si un bilet intreg de la casa pt a beneficia de biletul gratuit. Atentie la ce casa de bilete va asezati. Cele de langa parcare sunt fff aglomerate. La 20 de metri gasiti alte case libere cu 2-3 persoane.

In noaptea dinainte am dormit in Gunzburg si dupa legoland am plecat spre franta.

Atentie la drum. Multe autostrazi in germania sunt in lucru pe distante lungi. Am scos o medie orara de 60-70 km cu pauze scurte de o tigara.

Daca va mai interesează ceva punctual va rog sa-mi spuneti.

AndreaCS [03.08.14 21:39:03] »

@dragos. anghel: Multumim pt. raspuns. Vroiam sa stiu daca prin parc erau ceva afise cu reducerea de pret pentu intrarea de a doua zi sau daca la casa erau bilete pt 2 zile. Multumesc inca o data!

dragos.anghel [04.08.14 09:17:03] »

@AndreaCS: Imi pare rau dar nu am raspuns la intrebarile d-voastra. Noi eram hotărâți pt o singura zi si nu am intrebat altceva. Insa citind voucherul de intrare gratuita se pare ca exista soluții pt intrare valabila 2 zile

dragos.anghel [05.08.14 15:44:46] »

2007razvan, abancor, AndreaCS, aysha, Calin SB, ddc_70, dragos.anghel, Gabise
Alte impresii din această RUBRICĂLegoland (parc de distracții):