ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 22.04.12
APR-2012

Pot fi facute alegeri mai bune decat acest hotel

Datele pe care le-am inscirs la categoria pret reprezinta costul cazarii noastre de o zi la acel hotel.

In Seychelles am stat, in total, 10 nopti, dar la hotelul Meridien Barbarons din Insula Mahe am stat doar 1 noapte (am ajuns in hotel la ora 11 dimineata si am plecat la 5 dimineata). M-am gandit mai mult timp daca sa adaug o impresie pentru aceasta unitate de cazare, avand in vedere ca am stat putin, dar eu zic ca merita ca cei care ar vrea sa aleaga acest hotel, sa stie ca nu il recomand, ca sunt locuri de cazare mult mai bune pentru care poti opta.

Hotelul in sine este chiar ok, stilat, dar este vorba despre amplasare. Am stat la Meridien Barbarons in ultima noapte, adica dupa ce am putut savura din plin splendoarea pe care o au de oferit Insulele Seychelles. Poate ca daca am fi stat la inceput, nu as fi fost atat de critica.

Motivele pentru care v-as sfatui sa optati pentru alt hotel sunt urmatoarele:

- plaja la care ai acees de la hotel nu este una dintre cele mai frumoase, adica este frumoasa, nu ma intelegeti gresit, dar Seychelles au de oferit mult mai mult decat ce veti gasi acolo, in materie de plaja (apa nu prea este turcoaz, este mai mult verzuie, de smarald si cand am fost noi era plina de tot de alge, de nu iti venea sa intri, astfel incat toata lumea era de piscina, in ocean erau doar 4-5 persoane);

- daca va ganditi ca aveti ca alternativa piscina, va dezamagesc din nou, este cea mai neatractiva piscina pe care am vazut-o pana acum, si am vazut cateva (cred ca de vina este vopseaua cu care au dat pe fundul bazinului, astfel incat apa are o culoare f. inchisa, nu este transparenta, nu vezi prin ea, parca ar fi apa unei helesteu, sincera sa fiu, eu nu as intra in asa o apa);

- arhitectura hotelului (a spatiilor de cazare propriu-zise) nu este una insulara, camerele sunt, intra-adevar, foarte spatioase, cu mult bun gust amenajate, chiar luxoase in unele aspecte, dar ar putea fi o camera de hotel din orice parte a lumii, iar in Seychelles se pot gasi spatii de cazare care sa aiba acest specific, fara a simti ca intri in faliment daca platesti un sejur acolo, trebuie doar sa cautati mai mult;

- privelistea nu era una dintre cele mai grozave, camerele de la parter (hotelul are doar doua niveluri - parter si etaj) nu prea au vedere la ocean sau, cel putin, nu ai cum sa vezi oceanul de pomi si de alte cladiri...

Cam acestea ar fi principalele motive pentru care nu recomand acest hotel. Mai trebuie sa va spun ca dupa-amiaza, pe la ora 4, plaja este deja inundata de ocean (din cauza fluxului), deci daca va ganditi ca veti face plimbari de pe o plaja pe alta, trebuie sa va spun ca nu este posibil, decat inainte de aceasta ora (cel putin in perioada in care am fost noi, dar acesta nu este un minus – nu ai cum sa critici mareea -, pur si simplu am vrut sa mentionez).

In rest hotelul are multe plusuri:

- personalul este foarte atent si primitor;

- hotelul este luxos, privelistea marii din receptie este absolut superba (incepe sa nu mai fie chiar asa frumoasa cand incepi sa te apropii);

- mancarea (noi am prins doar cina) impecabila, tip bufet suedez, cu zeci de mancaruri, din diverse culturi ale lumii. Era un colt asiatic, unul arabesc, altul japonez, unul mediteranean etc. (peste tot erau si mancaruri gata preparate, dar si pe care ti le pregateau pe loc), nu lipsea nimic de acolo, am fost uimita de diversitate... Deserturile foarte bune, multe fructe. Numai cuvinte de lauda, iar formatia care a cantat in acea seara acolo ne-a lasat inmarmuriti... Era alcatuita din localnici, dar aveau niste voci absolut super, de cate ori cantau o melodie din repertoriul unui cantaret cunoscut, aveai impresia ca respectivul o canta, nu formatia pe care o aveam in fata ochilor...

Inca ceva ce trebuie mentionat, check in-ul la hotel se face la ora locala 15.00, sa aveti in vedere acest aspect, ca nu stiu daca va veti putea caza inainte. Noi am ajuns la receptie la 11 dimineata si ne-au spus ca se va realiza cazarea, potrivit politicii hotelului, la ora 15.00, dar ca, de obicei, nu ia atat de mult. In final, ne-am cazat aproape la ora 16.00, deci am stat in receptie aproape 5 ore. In consecinta, mare atentie... In cazul nostru, cei care ne-au planificat sejurul au fost de vina pentru 4 ore de stat degeaba, reprezentantilor hotelului li s-a putut imputa doar 1 ora, pentru care ne-am exprimat nemultumirea, context in care am primit o sticla de vin in camera din partea hotelului. Un gest frumos.

In concluzie, daca vreti sa ajungeti in Seychelles ca sa faceti baie oriunde, sa aveti parte de mancaruri alese si diversificate, va recomand hotelul, dar daca vreti sa mergeti ca sa vedeti ce au Insulele Seychelles de oferit (din nou, mentionez ca ma refer doar la spaţiul de cazare), altceva decat doar lux si mancare buna, nu va recomand acest hotel. Noi am gasit un hotel de care am fost f. multumiti, pe care il consideram reprezentativ pentru Seychelles, evident, acesta este punctul nostru de vedere, deci cand am spus de mai multe ori ca se poate gasi ceva mult mai bun, nu am vorbit, cum s-ar spune, „din cărţi”. Sunt sigura ca sunt multe astfel de hoteluri, trebuie doar sa nu va multumiti cu primele rezultate la cautari. Oricum, depinde de ce vrea fiecare de la un concediu exotic...

In final, va doresc sa luati cele mai bune decizii...

Trimis de Delia1313 in 12.08.12 18:27:23
Validat / Publicat: 12.08.12 19:41:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SEYCHELLES. A mai fost în/la: Patatran Village, Insula La Digue

VIZUALIZĂRI: 6482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delia1313); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere asupra Oceanului Indian, din receptia hotelului Le Meridien Barbarons (privelistea pe care o ai de acolo te lasa fara cuvinte)

Iva_96 [05.08.13 23:08:16] »

@Delia1313: Bun, asta e cam asa si pe dincolo, dar pe unde ati stat, de fapt, in rest?

Multumesc!

Dan

Delia1313 [07.08.13 20:41:33] »

@Iva_96: Buna, noi am stat pe Insula La Digue, pentru 9 nopti. Nu am mai scris acest lucru in acest review deoarece am realizat un review separat pentru celalalt hotel in care am stat - Patatran Village din La Digue (vezi impresii).

Recomand cu caldura acel hotel, cel putin cazarea la bungalou, unde am stat noi. Iti stau la dispozitie pentru orice detalii. Plus ca tarifele/zi pentru cazarea la Patatran Village, cu trei mese pe zi, a fost mai ieftina decat cazarea la Le Meridien si am avut doar 2 mese (era si diferenta de categorie de stele, ce-i adevarat...).

Delia1313, Iva_96
Alte impresii din această RUBRICĂLe Meridien Barbarons Hotel: