ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012
ÎNSCRIS: 29.02.12
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

5 zile: 4 smecta, 4 calciu si 150 euro asistenta medicala.

Buna ziua. Am venit de 2 zile de la Aqua Azur si as vrea sa va povestesc toate pataniile avute aici. Tin sa precizez ca am fost de 3 ori in Grecia inainte la hoteluri de 2 si 3 stele, nu suntem fitosi.

Am stat 5 nopti, all inclusiv. Prima zi: ajuns acolo ni se da camera cu vedere intr-un pom (o sa pun poze). M-am intors la receptie si am cerut alta camera cu clasica spaga dar mi s-a spus ca hotelul este plin.

Camera era la etajul 4, mare, ok. Ne-am cazat pana la urma si am iesit la piscina si pe plaja.

Dupa amiaza am fost la masa. Am ramas uimiti: ciorba cu orez (spalatura), apoi chiftelute bulgaresti cred cu un gust ciudat, niste ciudatenii care miroseau urat din care nu stiu de care.

De mancare mai aveau: grau fiert (coliva), paste cu tomate, cartofi prajiti, branza feta, branza bulgareasca sarata care nu se putea manca (cea ieftina de la noi), salate de rosii, varza si fructe.

Tin sa precizez ca aproximativ aceleasi feluri de mancare le-am avut in fiecare zi. Aaa scuze am avut o zi cotlet de porc.

Bautura f proasta (nu sunt bautor): bere f slaba, vin la 2 litri la plastic (in Romania nu ar bea nici unul) si tariile marca Savoy bulgareasca. Bulgarii care aveau si ei all inclusiv ca si noi isi cumparau bere la 2 litri,

A doua seara a inceput distractia adica vomat amandoi toata noaptea. Chemat doctor pentru sotie 75 de euro doar luat tensiune si temperatura (parca eram in Suedia cu pretul) in 2 minute. Apoi spital si o perfuzie inca 75 de euro. Astia parca ar castiga 5000 de euro salariu. Noroc ca am avut asigurare. Doctora imi spunea ca 150 de euro nu este mult ca ii recuperez de la asigurari.

Pana mea astia castiga 100 euro pe luna si ne jecmanesc pe noi. Salvarea venea la hotel in fiecare seara si am observat ca erau aceleasi probleme cu voma. Doctora ne-a spus ca ni s-a facut rau de la apa din piscina dar noi am stat numai la mare asa ca am lasat-o sa abereze. Trebuie sa traiasca si ei din ceva. Am zis ca poate are dreptate si am mancat din nou la hotel.

Sotia dupa a 4 zi a inceput sa se simta din nou rau. Asa ca a luat smecta din nou si am mancat cartofi prajiti si branza ultimele zile. L-a intoarcere o romanca in autocar povestea cat de frumos a fost la nisipurile de aur cat de bine s-au simtit si ca vor revenii la anul dar au avut copilul in spital pentru voma si diaree. (cum poti sa spui asa ceva eu daca eram in locul lor plecam cu copilul imedia in Romania).

Tot ea mai povestea ca si alta cunostinta din hotel fusese si ea cu copilul in spital. Frumos nu! Este prima si ultima data cand mai plec in Bulgaria in vacanta. Romania sincer mi s-a parut superba. Bulgarii toti se uita urat si asteapta spaga ex la bar de la piscina unde iti trantea paharul in fata bulgarul de parca il injurai cand il deranjai pentru o bere sau un sprite la dozator. Am ramas socat dupa aceasta vacanta si sincer imi pare rau de banii cheltuiti.

Nu as recomanda hotelul nici dusmanilor mei.

Trimis de mibas in 11.08.12 13:42:55
Validat / Publicat: 11.08.12 14:49:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mibas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.23 EUR pe cameră

[11.08.12 15:20:17]

@mibas: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adri-nico
    [11.08.12 16:32:45]

astept cele citeva poze pe care spui ca o sa le atasezi. imi pare nespus de rau pentru vacanta voastra ratata. si eu am fost in Bulgaria de citeva ori dar nu am avut parte de asa peripetii pe care nu le dorim nimanui.

[11.08.12 16:47:07]

sincer imi par rau nu ca te-as contrazice dar la voi s-a intamplat ceva, sa-i spunem...

noi am fost in perioada 5-10 august (vezi impresii), va dati seama cu 6 copii de 6, 9, 10, 8, 11 si 12 ani si niciunul din noi nu am avut vreo problema in privinta mancarii.

si noi am stat in cele camere cu vedere in copaci, ne-am gandit sa vorbim la receptie dar am ajuns la concluzia ca erau foarte bune din pricina ca nu aveam soare toata ziua deloc, chiar prietenii mei faceau misto de mine sa ma duc sa dau spaga de multumire...

iar mancarea sa nu fim rai, in fiecare seara aveam cate un gratar, in alta seara iepure cu sos, friptura de vita la cuptor deasemeni foarte buna, snitele, ce vreti fratilor, acasa cand va puneti la masa aveti 7 feluri de mancare?

scuze dar nu suntem in aceleasi placeri.

mibasAUTOR REVIEW
    [11.08.12 20:14:24]

Buna seara. Cred ca siteul este pentru a ne scrie parerile si nu de a intra in conflicte.

Mancarea ar trebui spus oamenilor este de maxim 2 stele adica paste in fiecare seara, grau fiert (coliva), mazare. Intradevar gratar era in fiecare seara cu legume pe el da.

As fi curios sa vad cati mananca inghetata aia in Romania si cati ati bea vin la sticla de 2 litri?

Snitel o singura data in 5 zile si neprajit. Ar fi trebuit sa fac poze sa vedeti ce hal de mancare.

Iar chiftelutele mortale. Le-o fi placut cuiva?

Aia era bere? Cica am fost la 4 stele.

Spuneti-le oamenilor adevarul [...] termen jignitor, eliminat de webm.

fanespoitorul
    [11.08.12 20:16:16]

@biabri:

Eu il cred. Am trecut prin ceva asemanator in 2010 si cand am scris ca mancarea este slabuta pentru pretentiile hotelului, marea majoritate m-au facut fitos. Dupa review-ul meu, foarte multi au spus acelasi lucru.

Adevarul este ca in marea majoritate a hotelurilor berea este slabuta, vinul este "bag in box" adica subtire, la multe sucuri de la dozator vezi cum ramane colorantul pe pahar. In Iulie am fost la Duni. Barmanul mi-a spus ca berea este apa cu 3% alcool. Rece era buna.

Poate nu au gasit gratarul sau nu au mai facut gratar in perioada lor.

[12.08.12 01:09:11]

@mibas: am spus clar de la bun inceput despre calitate-pret. la pretul care l-am dat parerea noastra este ca a fost OK!

cu aceeasi bani fusesem in urma cu 3 saptamani in Grecia (doar 2 persoane, fara copii si fara mancare) de am dat o gramada de bani pe la restaurante, ) oricum Grecia ramane ptr. noi destinatia favorita dar ma repet... calitate -pret.

Anul trecut am fost intr-un circuit Austria-Italia-Croatia unde am cheltuit foarte multi bani, cel putin in italia, am stat cu 80 E pe noapte la un hotel care nu i-as fi dat mai mult de 3 stele, in Croatia deasemeni ce sa va mai spun...

deasemeni am fost de vreo 3 ori in Nisipurile de aur la hotel Arabella, unde mi s-aparut excelent din toate punctele de vedere, o nebunie, nu exista termen de comparatie, dar ptr. aceleasi zile in aceeasi perioada m-ar fi costat 1000 E si nu 500 cat am platit...

CALITATE-PRET!

Pollux*
    [13.08.12 17:21:56]

Peste doua saptamani trebuie sa fiu la hotelul asta... si postul lui Mibas imi da emotzii :

Eu anul trecut am fost la Sirius Beach (vezi impresii), la vreo 200 de metri de Aqua Azur, si tocmai ca vazusem hotelul l-am ales anul acesta.

Acum nu stiu la ce te asteptai sa gasesti acolo, la urma urmei multumirea este catul dintre asteptari si impliniri, dar eu ma astept ca la cei 420 eur platiti sa geasesc ceva mai bun decat ce gaseam la 420 de eur pe litoralul romanesc.

Cel putin anul trecut asa a fost.

Oricum in septembrie o sa revin cu detalii traite pe propria piele :scared: : .

totyo73
    [15.08.12 18:28:22]

@Pollux*:

Salut, daca nu esti foarte pretentios si ai indurat cu stoicism conditiile din actualul nostru turism capitalist - fost comunist - eu zic ca nu ai de ce te teme, hotelul este linistit peste unul de 3 stele de pe litoralul mioritic, si aici ma refer numai la camera si piscina. In ce priveste mancarea depinde de gusturi, cui ii place mancarea gatita i se va parea ok. Sincer, nu mi s-a parut ca bulgarii sa puna vegeta cu sacul ca sa dea gust mancarii. Sunt de parere ca la banii platiti aici, in Romania nu ai ce gasi, decat poate camera aproape de plaja de la navodari cu un mic dejun anemic, ori o pensiune la eforie fara piscina si la 1 km de plaja.

[16.08.12 01:02:31]

totyo 73 a redat de fapt si ceea ce scriam eu acum cateva zile. hotelul ok, mancare buna, calitate -pret extraordinar... de fapt vreau sa mai poata pleca si alti turisti cu inima impacata, nicidecum"nu as recomanda hotelul nici dusmanilor mei", cum a scris cineva...

adri-nico, biabri*, fanespoitorul, mibas, Pollux*, totyo73
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Azur Hotel: