ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
APR-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

O calatorie cu peripetii

Dupa cum va spune si titlul afost o calatorie plina de peripetii.

Acum sa o luam de la inceput. Impreuna cu familia mea am hotarat sa mergem cu o saptamana dupa pasti in Italia. Cel mai ieftin hotel a fost acesta. Rezervarile le-am facut cu 2-3 luni inainte.

Drumul pana la hotel

Dupa ce am coborat din avion ne-am tinut dupa un grup de oameni din cauza faptului ca aeroportul este ca un labirint. Pana am iesit din el am facut vreo 20-30 de minute. Bun, am iesit din aeroport, acum trebuia sa ne hotaram cu ce mergem pana in Roma deoarece aeroportul Termini Fiumicino este inafara ei. Cel mai bine pentru noi a fost sa luam un autocar. De la autocar am luat metroul. Dupa ce am iesit la suprafata sa cautam autobuzul 61 a inceput ploaia. Si stai si cauta in ploaie unte e statia. Intreband ca disperatii pe orcine mai in romana mai in engleza un domn in varsta sa o ferit sa ne ajute. Ne-a condus pana la statie. Acolo stai si stai in ploaie intrebandu-ne daca mai vine autobuzul. In sfarsit la 11 noaptea a venit. Acum fiind in autobbuz exista alta problema: la ce statie ne dam jos?? (Nu va incredeti in hartile de pe internet deoarece unele pot fi vechi) A noastra s-a dovedit a fi veche. Uitandu-ne pe fereastra in autobuz am vazut statia dintr-o data si ne mai asteptand prea mult timp prectic am sarit din autobuz cu tot cu bagaje. Ajungand in statie alta problema ne-a iesit in cale: unde era hotelul? Ne-am uitat in stanga si in dreapta si nici urma de el. Pana la urma am decis sa mergem in continuare pe urmele autobuzului. La vreo 500 metri o alee se facea la dreapta, am luat-o pe acolo si am zarit hotelul.

Cazarea

Am anuntat mai dinainte ca vom intarzia asa ca nu a fost nici o ploblema ca am ajuns in jur de 12 noaptea.

Hotelul este foarte frumos receptionerul este amabil si vorbeste engleza. La hotel se ofera gratis harta hotelului.

Ca sa ajungeti la camera este mai greu insa. Hotelul ala chiar daca are doar doua etaje este lafel ca un labirint.

Camera

Camera este si spatioasa dar si mica. Noi am stat 4 intr-o camera cu 4 paturi single. Baia a fost destul de mare, Iar daca vreti sa ridicati rulourile de la geam sa va spun un secret se ridica automat apasand un puton care se afla langa chiuveta. Rulourile de la tormitor au o franghie de care se trag pusa in spatele perdelelor.

Sa va mai spun un secret intr-o noapta pe la mizul noptii am auzit un sforait, m-am uitat in camera si nici unul nu sforaia. Am descoperit intr-un final ca cel din camera alaturata sforata. Nu stiu daca erau peretii prea subtiri sau daca el sforaia prea tare dar cand am auzit am izbucnit in ras de cred ca l-am trezit pe bietul om.

Camerele nu sunt cine stie ce dar au: baie, televizor, cuier, masa, dulap.

Pentru noi care plecam dimineata si veneam seara a fost O. K.

Curatenia

Camerele sunt foarte curate. In fiecare zi paturile sunt facute, sapunurile chiar daca nu au fost folosite decat o singura data sunt schimbate.

Micul de jun

Acesta intredevar ma desamajit intru totul. In fiecare zi se servea acelasi lucruri. Si mai rau a fost ca nu se serveau fructe decat in compot si ala fiind doar de piersici. Bine a fost sa se aflau langa noi un magazin de fructe si niste supermarketuri

Pranzul

Cel mai bine este sa mancati prin orasi mai ales daca prindeti vreo oferta. In zona hotelului nu se prea gasesc.

IMPORTANT!!!

EVITATI PE CAT POSIBIL ZIUA DE VINERI

Noi in vacanta noastra am prins o zi de vineri in care ce sa vezi surpriza era greva si transporturile in comun nu mai mergeu decat unul la o ora -doua. Noi nu am stiut de acest lucru si in acel moment ne aflam in coltul opus al Romei si ca sa vezi incepuse sa ploua. Am fost nevoiti ne mai suportand sa asteptam autobuzul sa mergem pe jos pana la metrou.

Pe langa faptul ca am avut multe necazuri locurile turistice au fost superbe, foarte aproape unele de celelalte puteai face 4-5 pe zi si aspectul orasului slendid.

Cam atat aveam sa va spun daca mai aveti intrebari nu ezitati sa mi le puneti

Trimis de WWX in 10.08.12 17:34:54
    Validat / Publicat: 10.08.12 18:04:37
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 8800 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (WWX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.99 EUR pe cameră

[10.08.12 17:43:56]

Foarte bun review.

@WWX: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Articolul fiind insa scris de un utilizator sub 16 ani, va fi publicat fara note (notele vor fi restaurate dupa mutarea in sectiunea AmfostAcolo jr., preconizata a fi infiintata in viitor pe site)

MCM
    [10.08.12 18:19:26]

Si cand colo, ce sa vezi? Ti-am dat 900 PMA, numai si numai pentru stilul hazoso-naivo-aventuresc in care ne-ai povestit. Chiar daca este o zi de vineri ))

Da' acum, hai sa-ti spun si eu un secret: nu exista aeroportul Termini la Roma, doar Fiumicino si Ciampino. In rest, bravo, mi- a placut ca ai impartit pe subcapitole review-ul.

WWXAUTOR REVIEW
    [11.08.12 17:36:49]

Ai foarte mare dreptate MCM. Am incurcat. Era aeroportul Fiumicino. Am scris din greseala Termini din cauza ca ne-am pirdut de cateva ori prin aeroport cautand Termini3 si de aceea am retinut acest cuvant

MCM, WWX
    Alte impresii din această RUBRICĂOsimar Hotel: