ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 26.11.10
AUG-2012

Condiții de 5 stele +

Profitand de concediu si de vremea frumoasa am hotărât sa plecam la mare. Satul de statiunea mamaia care este super aglomerata, am decis sa mergem in Mangalia fără nici o rezervare.

Ajunsi aici am mers mai întâi sa vedem plaja si sa testam apa. Fiind aproape seara ne-a atras atenția un hotel luminat frumos. Am mers la receptie unde am fost intampinati de un personal cald si primitor. avand in vedere ca hotelul este absolut nou nici nu am stat pe gânduri si am ales sa ne cazam. Directoarea hotelului ne a prezentat camera si a ținut sa ne ureze un sejur plăcut si sa ne asigure ca va sta la dispoziția noastră pentru orice problema, lucru nemaintalnit pana acum la un hotel din România.

Camerele sunt spațioase, oferind condiții de 5 stele in ciuda clasificarii lui la 3 stele, si foarte primitoare datorită faptului ca nu mai exista banala gresie care da impresia de rece, in camere fiind mocheta, televizor Lcd de 81 cm, telefon fără fir. Si unul din cele mai impresionante lucruri care îți taie respiratia sunt baile. create intr-un stil care sa satisfaca cerintele celor mai pretentiosi clienți. Nu exista cada insa dusurile sunt un adevărat rasfat, incapatoare pentru cel puțin 2 persoane, realizate dintr un mozaic special si capul de dus ce conferă o senzatie de picaturi de ploaie.

Apropo, de afara ai impresia ca nu exista aer condiționat ceea ce si pe mine m-a pus un pic pe gânduri pentru un hotel nou si atât de bine realizat, insa in camere observi contrariul. Au dispărut banalele aparate de aer si totul se controlează de la un panou de comanda care difuzeaza aer rece sau cald prin intermediul unor fante bine pozitionate in camera astfel încât nici nu simți curentul.

Accesul in camere se face cu card magnetic si lumina se actioneaza tot prin intermediul cartelei.

Una peste alta nu are sens sa mai detaliez aici fiecare lucru, insa nu pot spune decât ca acest hotel merita toată aprecierea pentru simplul fapt ca te face sa te simți ca si cum ai fi la un hotel de lux din alta tara.

Personalul merita laudat, pentru atenția care o acorda clienților, si zâmbetul pe care ți- l oferă in fiecare dimineața. La finalul sejurului am fost intampinati de un domn care am înțeles ca era patronul hotelului ce ne a întrebat cum ne am simțit si dacă totul fost ok cerandu ne scuze dacă am avut ceva neplaceri datorită faptului ca totul este nou si poate apărea ceva neasteptat. Fara cuvinte grija întregului staff pentru clienții hotelului.

Noi am decis sa revenim aici si la finele sezonului si cu siguranță si anii ce vor urma.

Concluzia: un hotel cu mult bun gust si cu o atitudine orientata către multumirea clienților.

Trimis de tudorixx in 10.08.12 00:27:58
Validat / Publicat: 10.08.12 01:00:01

VIZUALIZĂRI: 3967 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tudorixx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

Remicade
    [10.08.12 08:56:45]

N-ai gresit tara? Nu suna deloc a atitudine romaneasca.

MCM
    [10.08.12 09:08:43]

M-ar interesa si pretul. Cum este pozitionat fata de plaja? Cum este plaja? Micul dejun?

[10.08.12 11:47:50]

@Remicade: Crede mă ca si eu am rămas surprins dar intradevar mai exista si astfel de locuri la noi.

[10.08.12 11:58:26]

@MCM: Prețul a fost de 340 ron camera dubla cu vedere la mare ce include micul dejun insa am plătit mai puțin datorită faptului ca nu era încă funcțional salonul de mic dejun.

Mesele le-am servit la diverse terase din portul turistic care este foarte aproape si unde poti admira yacht-uri de toate marimile.

Plaja este cu nisip fin exact in fata hotelului, apa mică aproape ca in mamaia ideala pentru copii.

pelerin
    [10.08.12 15:24:25]

@tudorixx: Daca esti amabil: 340 pe zi? chiar caut o cazare in Mangalia.

MCM
    [10.08.12 15:41:53]

@tudorixx: Sper sa-i tina zana cea buna asa. De apreciat intr-adevar.

Multumesc

[10.08.12 17:45:15]

@pelerin: Da tariful camerei este de 340 ron pe noapte cu mic dejun camera cu vedere la mare si balcon mare cu 2 fotolii insa dacă in perioada in care ajungi tu nu va fi încă deschis salonul vei avea parte de un tarif mai mic, este bine sa vorbești deschis cu ei. daca ajungi acolo așteptăm si părerea ta

pelerin
    [14.08.12 10:53:30]

Nu doresc sa fiu rautacios dar parca ceva este cusut cu ata alba la aceste rewiew-uri, prea laudat cu detalii si destul de scum, haideti sa facem o comparatie: 340 lei =75 E camera sau 37,5 E de pesoana pe zi in conditiile in care la bulgari in Sunny Beach la Riu Evrika in conditii de cazare de cinci stele cu all inclusive la sfarsitul lui august-inceput septembrie costul este de 45 E de persoana pe zi.

Repet, este parerea mea personala dar cred ca acest hotel are preturi de cazare exagerata pentru litoralul romanesc si pt. Mangalia (recunosc este un oras in care s-a investit mult in ultimul timp dar totusi nu se poate compara cu o statiune) ori poate gresesc eu si se adreseaza doar unei categorii mai deosebite de clienti.

Dar ma gandesc ca acestia nu consulta site-uri ca acesta pe care scriu acum.

[14.08.12 12:31:51]

@pelerin: In primul rând uitate la activitatea fiecăruia pe site (la comentariile altor locatii) scopul acestui site este de a prezenta Cat mai in detaliu condițiile fiecărei locatii pe care am vizitat o.

Cand intalnesti o locatie pe care nu o recomanzi o critici (cum de altfel am făcut si eu cu hotel andy - vezi impresii) insa când ajungi in locuri in care ești cu adevărat respectat din toate punctele de vedere (cazare, servire, personal, etc.) nu îți rămâne decât sa descrii cat mai detaliat ce te a impresionat si astfel sa oferi șansa si altora sa nu își distruga sejurul alegand locatii in care nu sunt tratati pe măsura banilor plătiți.

Nu stiu ce ți se pare tie atât de suspect la comentariile unor persoane, dece nu mergi pana acolo si te convingi singur dece rămai cu un sentiment de mutumire odată ce ți ai terminat concediul. Si astfel inlaturam orice "cusatura cu ata albă".

Si Cat despre Bulgaria sau alte tari e pb fiecăruia ce își alege. Eu unul fiecare sejur mi l am petrecut la noi in tara, iar Mangalia o fie ea mai izolată cum o vad unii, insa are si ea zona ei in care sunt numai hoteluri de lux si renumitul Port turistic precum mamaia are zona cu hoteluri de lux (Iaki, Rex, majestic, etc). Intradevar nu găsești in Mangalia cluburi si fite ca in mamaia insa este căutată de oameni ceva mai seriosi care au nevoie de liniște (am observat ca sunt foarte putini tineri).

Cu alte cuvinte cred ca nu își are sensul comparatia dece mangalia sau mamaia si nu Bulgaria.

catalinx
    [09.09.12 20:47:58]

@pelerin: Mergi la Sunny Beach atunci. Cu ata alba sau nu, am ajuns intamplator la Mangalia. Planul era sa merg in Cipru tot la 75-80 E/camera/zi, dar au intervenit unele inconveniente si n-am mai plecat din tara vara asta.

Nu discut relativitatea pretului la preturile internationale, deoarece este putin relevant. Nici nu spun ca este ieftin sau scump. Doar ca mi-au platit conditiile. Atat am platit (vezi impresii) si fiecare judeca pentru el daca e mult sau putin.

N-am nici cea mai vaga idee cat era un hotel la Mamaia sa zicem, cu conditii similare.

Stiu doar ca la hotel President din Mamaia, 4*, era si mai scump si ca n-aveau atunci camere pe 4 zile. Nu stiu daca acolo era mai bine, sotia a vazut camerele.

biancadiana, catalinx, MCM, pelerin, Remicade, tudorixx
    Alte impresii din această RUBRICĂSolymar Hotel (ex Zenit):