ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
ÎNSCRIS: 03.08.08
JUL-2012

Villa Kostas Limenaria sau studiu de caz despre cum sa-ti atragi clientii

Desi imi propusesem o calatorie de o saptamana in centrul Europei, urmand sa vizitez 4 capitale, am facut si rezervare, partenerii mei de calatorie au declarant forfeit. “nu ne ajunge ca ne alergi prin toata Spania, vrem sa facem si noi baie si plaja”. Eu am renuntat cu greu la gandurile mele initiale si intr-un exces de democratie am spus – bine dar daca ne incadram intr-un buget mic atunci mergem in Thassos (in gandul meu eram convins ca preturile vor fi mari pentru saptamana 28 iulie – 3 august, adica in plin varf de sezon turistic). Am incercat la agentie, dar din pacate ceea ce am primit depasea bugetul alocat. M-am hotarat sa incerc sa trimit la diverse hoteluri si pensiuni. Surpriza a fost destul de mare, am primit destul de multe oferte cu intre 30 si 45 EUR/noapte cu sau fara mic dejun pentru camera tripla.

Este prima data cand nu am ales regim demipensiune, asta si pentru ca majoritatea ofertelor depaseau 100 EUR de familie (si nici nu sunt prea multe variante in Thassos). Bine, gasisem ceva cat de cat la hotel Grand Beach (683 EUR demipensiune 7 zile 3 adulti) dar cand am citit pe forumuri si apoi mi-au confirmat de la agentie ca aerul conditionat costa in plus 5 EUR, accesul la chicineta 5 EUR si cine stie ce alte taxe am trecut hotelul la neserioase. In momentul in care ceri aproape 100 EUR nu ceri bani suplimentar pentru aer conditionat.

Apoi am inceput sa fac selectia, sa pun intrebari suplimentare. Maria & Kostas au fost foarte draguti si au raspuns la absolut toate intrebarile. Mai tarziu am sa vad ca au raspuns cu maxim de sinceritate la toate intrebarile, ceea ce este destul de neobisnuit.

Doua exemple sunt edificatoare:

1. Mi-au spus ca nu exista vedere spre mare. Lucru care este adevarat in proportie de 80%. Asta pentru ca de pe balcon se putea vedea un pic de mare – altii ar fi mentionat clar ca este vedere la mare.

2. Mi-au spus ca nu exista parcare dar ca poate fi parcata masina undeva pe strada. Cu toate asta am avut masina parcata chiar in fata vilei in zona care apartine vilei.

Am avut 2 variante oferite de catre ei: hotel Asterias la etajul 3 vedere la mare: 35 EUR/noapte si vila Kostas 30 EUR pe noapte. La hotel Asterias fiind la etajul 3 era o problema pentru parintii mei care ar fi trebuit sa faca un efort mare sa urce in camera, si in plus am luat in calcul si faptul ca, fiind chiar pe faleza si langa restaurant, ar putea fi zgomot mai mare pe timp de noapte. Vila Kostas era ceva mai retrasa si in plus ne-au dat camera una langa alta chiar deasupra garajului, doar cateva trepte de urcat. Consider alegerea foarte buna. Terasa era foarte mare si comuna celor 2 camere. Daca am fi avut doar o camera pesemne ar fi fost un mic dezavantaj, dar asa s-a constituit intr-un super-avantaj. Fiecare camera avea alocata pe terasa o masa cu 3 scaune. De asemenea exista si un suport pentru rufe (ideal pentru uscarea prosoapelor deexemplu).

Dotarile camerei consider ca au fost exceptionale: aer conditionat, televizor (cam mic dar oricum nu l-am folosit). Baia destul de mare (fata de alte cazari mai cu staif unde trebuia sa te “strecori prin baie”) cu cabina de dus.

Exista si o kitchineta complet dotata: masina de gatit electrica cu 2 ochiuri, dulapuri cu vase, ibric pentru cafea, tigaie, etc. De asemenea chiuveta si frigider. Cred ca inaltimea acestuia este de 90cm, dar functioneaza bine si are si congelator. Toate dotarile sunt incluse in pret si nu presupun costuri suplimentare.

Asternuturile si prosoapele nu au fost schimbate pe perioada sejurului, dar nu am stat decat 6 nopti. Nici acasa nu le schimbam mai des de odata pe saptamana.

Internet (wi-fi) aveam pe balcon asa cum precizasera inca de la inceput. Mai mult, semnal exista si in una din camere.

Plaja este la aproximativ 30 poate maxim 40 m. Din pacate in apa sunt pietre mari, trebuie neaparat papuci de apa. Pentru cei carora le place snorkellingul atunci este o adevarata desfatare, o fauna marina foarte generoasa: pesti, pesti, scoici, melci, etc. Mai exista in Limenaria o plaja la aproximativ 250 m cu nisip dar mai aglomerata. De asemenea vila se afla in centru Limenaria cu acces la toate tavernele si magazinele din jur.

La cativa metri exista 2 mini marketuri gen Megaimage de unde va puteti aproviziona cu apa, lapte, bere, mancare, etc. La singurul supermarket mai mare din insula nu am vazut preturi mult mai bune decat la aceste minimarketuri. Un bax de apa (6 sticle x 1,5 l) 1,3-2,5 EUR (depinde de apa, Vikos 1,6 EUR), Berea Amstel si Mythos 1,15 EUR sticla + 0,25 sticla, mai era si FIX 0,9 (dar nu am luat, nu stiu cum e), un litru de lapte 1,3 EUR. Fructele extrem de scumpe, branza intre 4 si 5 EUR 400 grame, mezelurile hmmm (nu aratau prea bine).

In apropiere exista un mic cabinet medical privat – noi am fost nevoiti in urma unui mic accident sa apelam si ne-au primit duminica dupa-amiaza.

Nu am luat demipensiune. Kostas si Maria ne oferisera optiunea de demipensiune cu 10 EUR/persoana/zi. Motivul pentru care nu am ales aceasta optiune este ca micul dejun incepea la ora 9:00 – noi la acea ora eram deja la plaja. Altfel am fi ales cu siguranta, mai ales ca puteai sa schimbi pranzul cu cina, si ne dadea si posibilitatea sa incercam, sau sa alegem acest tip de masa doar in zilele in care doream. Oricum am fost la restaurantul lor (Asterias) 4 seri. Pentru cei ce aveau cazare la ei ofereau 10% discount. Oamenii chiar stiu sa-si atraga clientii. Ori de cate ori ne vedeau ne salutau, ne intrebau cum ne simtim, pe unde ne-au plimbat, etc.

Pentru plata avansului le-am explicat ca sunt comisioane foarte mari la plata prin banca si vestea buna este ca incepand de anul viitor se va putea plati prin paypal, astfel vor disparea si comisioanele de avans.

Pretul de 10 EUR/persoana pentru cazare in plin sezon este aproape incredibil. Totusi conditiile au fost exceptionale, iar Maria si Kostas au fost atat de draguti, indatoritori, aproape de fiecare din noi, incat chiar daca ar fi existat vreo problema aceasta ar fi fost estompata de modul lor de a fi.

Trimis de Dabator in 09.08.12 18:36:12
Validat / Publicat: 09.08.12 19:48:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Kostas - plaja din apropiere - 30-40 m

Daciana
[13.05.13 14:42:51]

Buna, as dori si eu o adresa daca se poate, multumesc

Dabator, Daciana
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Kostas: