ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2012
ÎNSCRIS: 28.07.11
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 9ani+2ani

Din nou... Regal

Salut toata lumea care va citi aceasta impresie. Doresc sa precizez inca de la inceput ca aceasta impresie este una personala si trebuie tratata ca atare.

Multe multumiri pentru cei de la AmFostAcolo Travel de la care am cumparat acest pachet si care s-au compartat ireprosabil chiar pana la sfarsit - cand am avut probleme - vezi mai jos.

Zborul a fost OK, fara intarzieri, transfer aeroport-hotel in 50 min si ajunsi la receptie la ora 10.30-10.45. Din pacate hotelul fiind full nu am putut fi cazati decat la ora 14.00. Pana atunci poti sa faci ce vrei, cum vrei pentru ca esti de-al casei. Pana la cazare am vizitat hotelul care are 8 corpuri (A-H) care comunica usor la nivelul lobby. Este un hotel foarte foarte curat, bine amenajat cu multa multa marmura. Restaurantele a la carte si cel principal arata super. Piscine foarte bine executate in ciuda unui spatiu mult mai restrans decat cel de la Royal Wings. Zona de aqua park pentru adulti super la fel si cel pentru copii.

Camera oferita nu a fost cea din pachet adica standard sea side. Fara sa oferim niciun bacsis am primit o camera mult mai mare cu zona de living, zona de dormit pentru cel putin pentru 6 persoane. SIngurul bacsis oferit a fost 5 euro pentru baiatul cu bagajul in rest nu am dat nimic nici la receptioner, nici la femeia de servici si totul a fost ok. Curatenie super, mini bar umplut zilnic fara nicio cerere speciala.

Capitolul mancare+restaurant. La micul dejun cam la fel in fiecare dimineata dar poti manca in fiecare zi cate ceva diferit. Pranzul si cina exceptionale-incercati coltul turcesc, o mancare gatita proaspat avand la baza legume, carne-. Variatete mare de mancare - trebuie sa satisfaca toate gusturile-.

Mancarea din exterior nu am incercat dar din ce-am vazut lumea era destul de multumita. Copiii mei au fost multumiti de mancare inclusiv cea mica care s-a simtit minunat.

Plaja curata dimineata, spre sfarsitul zilei se mai "aglomera" de mizerie dar tin sa mentionez ca nu romanii (foarte prezenti) sunt cei care fac mizerie, am vazut si germani care lasau mucuri de tigara si pahare goale asa ca toate natiile au uscaciunile lor. Apa marii foaaaarte calda si foarte curata iar intrarea in apa este lina numai buna pentru copiii mici. Pentru cei doritori de vegatatie marina incercati la 100m de la intrare in apa o zona de stinci plina de pesti si alte vietati.

Foarte mult mi-a placut zona de faleza care leaga mai multe hoteluri din statiunea Colakli. Poti face seara plimbari frumoase cu o briza perfecta

Contra:

Aerul conditionat din camera nu avea termostat si deci fie ca il setati la 30 fie ca era la 16 grade tot vreo 23 grade facea. Dar de racit se racea bine.

Pe anumite holuri si in anumite lifturi era cam cald, aerul conditionat nu facea fata.

Sejur prea scurt dar asta este alta treaba...

Recomand cu caldura acest hotel pentru toata lumea, a meritat toti banii.

Si acum la sfarsit problema cea mai mare. La intoarcere la aeroport am fost anuntati ca avem o mica intarziere de 20 minute care s-a dovedit a fi de 4 ore dar cu foarte multe incertitudini in sensul ca se zvonea ca o sa zburam a doua zi. Totul s-a clarificat cand Cornel de la AFA Travel m-a sunat si mi-a confirmat ca pana la 23.30 vom zbura si ne-am calmat de tot. Din pacate cand flota Air Bucharest este compusa doar dintr-un avion ajungi inevitabil si la astfel de situatii neplacute iar pentru alte persoane cu mai putin calm de-a dreptul de cosmar.

Trimis de mariussuvei in 09.08.12 09:39:24
Validat / Publicat: 09.08.12 10:49:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: kusadasi, kusadasi, antalya-lara-royal wings de doua ori, concorde resort.

VIZUALIZĂRI: 3044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariussuvei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 De la inaltime hotelul este si mai frumos

AmFostAcolo.Travel [09.08.12 10:02:00] »

De fapt am incercat sa va sun de vreo 4-5 ori, inca de la pranz, cand doar estimam posibilele probleme. Insa abia seara tarziu am reusit sa va prind.

A fost o zi nebuna, toate cele 6 zboruri ale tour-operatorului fiind date peste cap de o problema tehnica cu revizia avionului.

Ne pare rau pentru disconfortul suferit - astfel de situatii apar din motive independente de noi. Felicitari ca ati reusit sa percepeti situatia cu calm si echilibru si ca nu ati lasat acest disconfort sa-si puna amprenta pe intreg sejurului - nu multi ar fi reusit sa o faca.

mariussuvei [09.08.12 11:04:04] »

@AmFostAcolo.Travel: stiu ca m-ati sunat (am vazut mai tarziu acest lucru) dar cand stai toata ziua cu capul in apa si te uiti la pesti este mai greu sa auzi telefonul

Dar inca odata vreau sa va multumesc pentru faptul ca v-ati interesat de soarta noastra iar acest lucrul va cantari mult in alegerea viitoarelor nostre destinatii de vacanta. (ma refer ca agentie.)

strong_1991 [09.08.12 11:30:03] »

de la ce agentia agentia ati luat biletele?

mariussuvei [09.08.12 11:40:02] »

@strong_1991: de la AmFostAcolo TRAVEL

AmFostAcolo.Travel [09.08.12 11:58:16] »

Agentia a fost creata si opereaza doar pentru membrii comunitatii AFA, ca recompensa pentru contributia lor la informarea comunitatii (ofera preturi promotionale membrilor AFA). Este, intr-un fel, o 'afacere de familie' - a marii familii AFA

Cine doreste sa solicite o oferta personalizata, o poate face folosind acest link: amfostacolo.ro/solicitare-oferta.php

MCM [09.08.12 12:32:08] »

@mariussuvei: Cred ca ai vrut sa spui AFA Travel, nu? Felicitari pt vacanta

mariussuvei [09.08.12 12:51:42] »

@MCM: da asa este la ei ma refeream, am solicitat o oferta pe acest site si au facut o oferta mai mica cu 350 euro decat agentia cu care am mers de 6 ani (cu tot cu reduceri). sincer la inceput am fost sceptic dar dupa o convorbire cu consilierul Cristi m-am linistit.

Multumesc ptr. felicitari. A fost o vacanta reusita ca de altfel si cele petrecute la Royal Wings si Concorde.

jimmybitza [10.08.12 19:57:03] »

Salut!

ma bucur ca a fost atit de minunat

mai sint citeva zile si o sa ajungem si noi acolo, asa ca daca

ai putin timp: unde si cum era internetul, ai fost la R a-la-carte, merita? , ptr copii ceva plusuri sau minusuri? doctor/farmacie in hotel? excursii optionale? bauturi doar locale sau si internationale, si in final care au fost orele de plecare/sosire avion ca noi inca nu avem biletele...

si o sa avem iar parte de AirBucharest...

multumesc anticipat

mariussuvei [11.08.12 14:26:51] »

@jimmybitza: salut

despre internet-la noi regula este fara telefon si fara internet (am parte la job de asa ceva si imi ajunge) dar din cate am vazut erau multi oameni in lobby care "navigau"

despre restaurante - a-la- carte-din nou nu te pot ajuta pentru ca nu am fost dar am inteles ca cel turcessc, italian si mexican sunt foarte bune (programare);

exista doctor in spital iar farmacie este la 200 m la iesire din hotel in bazar si bine aprovizionata (iti doresc sa nu ai parte nici de una nici de alta).

in ceea ce priveste partea cu bauturile sa stii ca nu am avut nici o problema cu cele locale; vinul alb si roze foarte bun, despre bere EFES foarte buna chiar mai buna la draft.

Sunt si bauturi, coctailuri din import dar sunt contracost (apar in meniu la fiecare terasa).

Minusuri pentru copii nu am absolut deloc. Fetitele mele s-au simtit perfect. Doar atentie la soare care a cam fost foarte tare. Sucuri proaspete de diminieata facuta la fata locului, doar freshul de portocale era 2 euro dar era super.

Despre zbor daca nu era acel nefericit eveniment nu as avea ce sa reprosez. Plecarea a fost la 7.00 si am ajuns la 8.40 si am avut o zi intreaga la dispozitie iar la plecare zborul trebuia sa fie la 22.30 si deci am castigat inca o zi la hotel. Am reusit sa facem in ziua plecarii un late check out pana la 16.00 (am platit 30 euro) si am reusit sa o odihnesc pe cea mica.

Iti doresc un concediu super placut

jimmybitza [11.08.12 16:11:07] »

mariussuvei

multumim f mult, abia asteptam (mai ales cea mica)...

o sa revin si eu cu o postare la intoarcere

numai bine

jimmybitza [13.08.12 20:42:32] »

@mariussuvei:

Buna seara, am uitat sa va intreb cum erau tintarii turci?

mariussuvei [14.08.12 10:33:33] »

@jimmybitza: anul acesta nu am avut niciun conflict cu tantarii si pe mine ma ciupesc rau. Copiii nu au avut nicio intepatura. Ca masura de precautie mi-am luat un aparat Raid de pus in priza si nu stiu daca el a fost "vinovatul" dar am avut nopti fara biz-biz.

mirelag2003 [08.06.13 21:05:32] »

@mariussuvei: frumos ai scris si poti incerca anul acesta cornerul cu fast food intre 12 -16 daca la pranz nu ai chef de restaurant, noi am zburat cu Taromul si a fost perfect, nu a avut intarziere ci a ajuns chiar mai devreme .

pt fetita cea mica vezi ca iti incalzeste laptele la piano bar sau iei de la orice bar la cutiute cu pai .

vacanta placuta si asteptam noile impresii comparativ cu anul trecut.

jimmybitza, mariussuvei, MCM, mirelag2003, strong_1991
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Alhambra Palace Hotel [Colakli]: