ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
DIN: cluj-napoca
ÎNSCRIS: 08.08.12
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Foarte bun pentru banii dati

Prima experienta la hotelul Meridian din Mamaia am avut-o in iunie 2008, cand niste colegi au renuntat la bilete si in doua zile ne-am facut bagajul si am plecat la mare pentru cateva zile. Atunci am stat in camera matrimoniala confort 1, destul de mare, insa baia nu era amenajata. Tineri fiind, fara copil atunci am fost foarte multumiti de conditii. Ca si acum, si atunci ni se deconta 90% din banii platiti pe cazare (suma fara impozit). Masa insa am platit-o in jur de 50 de lei de persoana pe zi regim bufet suedez cu tot ce iti doreai. Insa experimentul bufetului suedez a esuat si in anii urmatori nu s-a mai aplicat.

Am revenit in 3 iunie 2012 la hotel Meridian, pentru 5 nopti. Ne-am hotarat sambata la amiaz sa mergem, am sunat si am rezervat o garsoniera. Foarte draguta receptionera, am anuntat-o ca venim de la Cluj cu copil mic si trebuie sa calatorim noaptea deci vom ajunge dimineata duminica la ei si fara nici o problema mi-a spus ca vom primii camera fara sa asteptam pana la amiaz. Zis si facut ne-am urcat pe masina si am ajung la 9 la hotel. Am primit garsoniera la parter, confort sporit. Garosniera costa dintr-o camera pe post de living sau camera copil, cu un pat de o persoana, doua fotolii ,,frigider, televizor, birou, cuier. Apoi se intra intr-un coridor unde este un dulap spatios, apoi o baie la fel de spatioasa renovata, cu cabina de dus, si un dormitor matrimonial. Pe jos gresie si mocheta, totul curat si relativ nou. Cam atat despre camere, am vazut ca sunt si astfel de garsoniere care au in prima camera doua paturi. Noi avand 3 locuri in total am achitat 55 de lei de pers pe noapte adica 165 per camera per noapte din care vom primi vre-o 70% inapoi. Mai sunt camere confort II care sunt 30 de lei de persoana pe noapte, sau camera confort I care este 50 de per pe noapte parca, din cate retin. Avand in vedere ca pana in 18 iunie nu a fost bilete repartizate nu am avut obligatia de a plati masa, asa ca am mancat doar amiaza la ei in restaurant, preferand sa luam la camera micul dejun (una alta), si cina prin mamaia.

Amiaza costa in jur de 11-13 lei meniul de persoana, doua feluri, foarte foarte bun, pentru toata gusturile, 3-4 meniuri care variau. Dar aproape ca nu puteai manca tot. Proaspat si bun. Barul din holul hotelului are cafea suc bere la preturi foarte bune pentru statiune.

Plaja este imediat peste drum, cu plaja foarte lata si intrarea in mare tare lina.

Per total a fost o experienta foarte placuta, personalul a fost amabil si noi cu ei la fel... asa ca vom reveni in 27 august pentru inca un sejur de 5 nopti... va scriu si atunci daca aveti intrebari intre timp.

Vacanta placuta tuturor!!!

Trimis de valentina_d1986 in 08.08.12 22:14:08
Validat / Publicat: 08.08.12 23:21:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 10613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valentina_d1986); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.12 22:49:35]

@valentina_d1986: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

banal
[09.08.12 14:42:51]

Si acum un an ati dat cu caschetele pe jos, oare din decontul de 90 %?

valentina_d1986AUTOR REVIEW
[12.08.12 11:05:28]

@banal: eu personal n-am dat pe jos cu nimic, nici nu m-am plans de conditii? Gelos? ... sau... nu inteleg exact ce vrei sa spui... poate vei fii mai explicit, sau mai direct

madius
[14.08.12 11:00:38]

Buna,

si noi vom merge pe 29 august - este prima data cand luam bilete aici - sunt tare curioasa cum va fi (avem si noi un baietel de 4 ani).

Noi avem rezervata o camera tripla - sincer nu prea stiu exact cum va arata, dar sper sa fie ok.

Despre plaja ce poti sa-mi spui? Exista sezlonguri? Este foarte aglomerata?

valentina_d1986AUTOR REVIEW
[15.08.12 08:50:08]

@madius: Si noi am avut camera tripla sau cum o numesc ei "Confort sporit".

Plaja e foarte lata in fata hotelului, intrarea in apa foarte lina, sunt si sezlonguri si locuri fara, gasiti tot ce aveti nevoie in imediata apropiere a hotelului.

Noi nu avem bilet, ca nu am prins bilete anul asta, dar din cate am inteles din 27 august este la liber si putem face rezervare cu o sapt inainte, deci poate ne vedem pe acolo, noi am vrea sa venim din 26 sau 27.

[17.06.13 09:50:15]

@valentina_d1986: Spune- mi te rog daca stii cum arata o garsoniera 3 locuri confort 1? E renovata sau nu?

Multumesc!

[16.06.14 11:27:58]

@valentina_d1986: Urmeaza sa mergem luna aceasta la acest hotel. Imi puteti spune camera cu 3 locuri, confort sporit, sunt cele 3 locuri intr-o camera? sau cum spuneai Valentina ca o garsoniera cu 2 camere? Specific ca e prima data cand merg la acest hotel si fiind cu copil am optat pt. 3 locuri confort sporit. Ce imi puteti spune despre mancare? Trebuie neaparat luat si masa tot acolo... sau doar cand vrem si mai putem manca si in alta parte? Va multumesc!

[17.06.14 11:47:34]

@gianiy: Camera 3 locuri confort sporit este ok. Sunt 2 camere. Una are un pat dublu 2 noptiere veioze si o masa toaleta cu oglinda - ca nu stiu exact cum sa -ti zic ca ii zice- care are o usita si 2 sertare. Dormitorul are mocheta pe jos care este ff curata- cel putin asa a fost la noi. Si cealalta este ca un fel de living. Intri pe usa de la intrare direct in acest living care are un pat o noptiera frigider, tv, masuta cu 1-2 fotolii. Pe jos in living este gresie, pe hol la fel. Dulapul pt haine este pe hol si este incapator. Baia este ok. Fetele chiar fac curatenie zilnic.

In ceea ce priveste masa pt noi a fost ok. Mic dejun bogat.

Pranz- o ciorbita, un fel 2 care de obicei era mancare gatita, desert si apa plata sau minerala la 500 ml de persoana.

Cina- un antreu, o friptura de pui, porc sau snitel sau peste pane sau la gratarcu garnitura, o salata de cruditati, un desert si apa plata sau minerala.

Oricum in nici o zi nu s-a repetat mancarea la nici una din mese.

Pt noi a fost chiar ok. Te obliga la masa. Cel putin asa a fost anul trecut. O sa fie ok. O sa va placa. Singurul dezavantaj este ca nu este balcon.

Incercati sa luati camera pe nord ca este racoare.

Concediu placut!

Sper ca v-am fost de folos!

[17.06.14 11:51:13]

@gianiy: Vezi ca sunt puse poze sugestive cu garsoniera 3 locuri confort sporit.

[17.06.14 13:05:07]

@ciobi2309: Multumesc tare mult de informatii! Chiar m-ai lamurit f. bine. Noi nu suntem pretentiosi, si conditiile pe care mi le-ai descris tu sunt chiar f. ok.

Cum ai spus si tu singurul minus este acela al camerelor fara balcon, ca nu ai unde iti pune un prosop la uscat sau sa stai seara sa admiri marea.

Apropo, sunt camere cu vedere la mare? Si la ce etaj ati avut camera? Am inteles ca astea renovate si cu 3 locuri-sporit sunt mai jos, nu? Ca sa stiu cum sa vorbesc...

Am vazut pozele... dar am zis ca sunt si apartamente in hotel, sau garsoniere nu m=am gandit ca cele cu 3 locuri sunt cu 2 camere.

Multumesc inca o data de info. acum sper sa fie vremea buna, ca deocamdata la noi parca e toamna.

O zi frumoasa!

[17.06.14 13:59:15]

@gianiy: Camerele au vedere partiala la mare. Nici una nu este cu vedere totala la mare. Apartamentele sunt doar 9, cate unul pe nivel. Cele cu 3 locuri asa cum ti-am zis sunt de fapt ca niste garsoniere adica, ... intri in camera unde ai patulcuierul etc apoi in stanga sau dreapta un hol mic unde ai dulapul bagat cumva in perete, baia si camera cu pat dublu. Este usa doar la camera cu pat dublu... Intre hol si living nu ai usa dar e ok. Pt prosoape pe fiecare etaj in capat ai o terasa unde iti poti lua sfoara pt a-ti usca una alta. Dar de obicei mai sunt sfori de la ceilalti turisti.

Pozele postate de calin ancuta am impresia ca sunt exact ca si camera pe care o ai tu.

Ideea este sa iti dea pe nord si nu la etaj 9.

Si eu as fi vrut anul asta dar am prins camera cu 3 locuri confort 1 si alea nu sunt ok deloc pt ca sunt nerenovate. Sunt urate rau ca le-am vazut anul trecut.

Asa ca am renuntat!

Sper sa ai vreme buna si apa ok!

banal
[17.06.14 14:41:35]

@gianiy: La banii care ii platiti pentru sejur nu cred ca ar mai fi cazul de mofturi. Vedeti cat costa un sejur normal fara reducere la un hotel din aceeasi categori... si apoi mai vorbim.

[17.06.14 14:53:45]

@banal: Dar nu facea nimeni mofturi. Am si precizat ca nici nu suntem mofturosi si pretentiosi, doar ma informam fiind prima data cand merg in acest loc si mai ales fiind cu copil mic. Eu presupun ca si tu faci la fel cand mergi intr-un concediu, cand faci undeva rezervare, vrei sa vezi cum arata camera, cum e mancarea... Si chiar cat dau pe sejur, banii acestia sunt munciti, nu i-am primit "moca" fara sa fac nimic si sa-i arunc fara sa ma uit. O zi buna!

banal, ciobi2309, gianiy, madius, valentina_d1986
Alte impresii din această RUBRICĂMeridian Hotel: