ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 21.07.12
JUL-2012

Miniconcediu Croatia (Plitvice - Senj) detalii

Am ajuns in zona Plitvice vineri 26 iulie orele 19 plecand din Oradea la 9:30 AM, am inceput goana dupa o cazare decenta gradul de ocupare fiind aproape 100% inaintea wikendului (am sa dau detalii poate folosesc cuiva),

Intr-un final ne-am cazat in Dreznik Grad, aprox 8 km de rezervatie... locatia era la sosea vizavi de o biserica foarte insistenta in a-si face simtita prezenta, insa geamurile termopan au estompat zgomotul clopotelor; gazdele o familie onesta de pensionari care desi nu stiau engleza ne-am inteles perfect... ne-au oferit tot etajul noi fiind 8 persoane care am avut la indemana tot ce ce ne era necesar in 3 camere spatioase cu cate 2-3 si 4 paturi, o bucatarie ,,2XXXL " (jumatate cu inca 3 paturi de rezerva) - echipata cu tot ce e nevoie, o terasa acoperita ce avea canapea, fotolii TV, si o masa pt servitul mesei, noi cautam cu gratar afara, dar la ritmul la care ne-am miscat nu am mai avut nici timp de a ne gandi la asa ceva. pretul a fost pe nr persoane 100 kuna/persoana/zi si aveam 13 paturi daca socotim si canapeaua.

Sambata am ales sa mergem inainte de Plitvice la plaja din Senj (sunt 2 trasee date de GPS) e la 96 km distanta, apa lacrima, plaja cu beton si pietris preturi ca la plaja, peste 60 kuna portia gratar-cartofi-salata, berea 15 kuna, unii nu au rezista tentatiei, kuna fiind cam 0,7 ron nu era chiar ieftin.

Sfat: sa nu schimbati la valuta pompe, mai ales la cele imediat de dupa granita decat daca e musai -primiti maxim 6,9-7,2 kuna/euro, incercati hoteluri sau banci care dau 7,4 /euro si nu au comision, noi am schimbat in aceasta prima deplasare si am primit 7,4 la o banca ce era in drumul spre Senj;

Seara ne-am intors am luat suveniruri de la sosea erau la jumatate de pret fata de cele ce le ni se ofereau duminica la intoarcere din asa zisele locuri ce-ti luau ochii;

Duminica la Plitvice ne-am inarmat cu apa multa si ceva gustari usoare am intrat pe la 9 si am iesit la 16. inghesuiala mare insa am mers dupa indicatii primite de pe aici, adica contra curentului. Intrarea II de la P1 cu vaporasul la P2 apoi de la P2 la P3, de acolo am mers pe jos inspre ST1 un drum de peste 3 ore unde am admirat si filmat/pozat lumea salbatica, jocul feric de culori. la ST1 am urcat cu trenuletul pe roti pana la ultima statie adica ST4 si am coborit pe traseul E pana la P2 admirand lacurile de sus si cascadele care ni s-au parut cele mai reprezentative; de la P2 la P1 cu vaporasul si exit tot pe intrare II... insa dupa hartile cu trasee am constatat ca traseul K era mai complex adica lacurile de sus pot fi vazute de pe ambele flancuri si urmeaza un traseu mai complex cu mai multa deplasare ,,per pedes". cred ca ar fi necesare 2 zile pentru a asimila cat de cat rezervatia.

E bine de intrat prin intrarea 2 pt ca pe intrarea 1 intra toti cei veniti cu autocare precum si altii functie de traseul ales si se face mare inghesuiala -afirma unii; pretul de intrare e bine de achitat in moneda locala 110 kuna, biletul nu trebuie pierdut pentru ca sunt baraje la punctele cheie, unde se stampileaza... la intoarcere daca am ramas cu kuna ne-am luat diverse nimicuri, doar bancile schimba inapoi in euro moneda locala, in nici un caz benzinariile, asa ca e bine sa va faceti calculele mai ales daca plecati spre duminica precum noi, cand bancile sunt inchise

Acest review e mai lung intrucat la alte postari am fost mustrat ca am scris prea putin...

Enjoy

Trimis de liniuta in 08.08.12 21:26:07
Validat / Publicat: 08.08.12 22:49:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 12042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liniuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 frumoasa priveliste

andre cristoiu
[03.05.13 07:50:07]

@liniuta: Buna, apreciez foarte mult detaliile din articolul tau. As vrea sa fac o excursie cu familia special in zona Plitvice, sa-i dedicam cel putin 3 zile. Ai avea o sugestie in ce priveste cazarea: in ce localitate din zona? pe mine m-a ar interesa, pe cat posibil, sa fie mai liniste, eventual fara biserici insistente sau sosele aglomerate. Inca nu am apucat sa aprofundez problema si mi-ar prinde tare bine niste sfaturi de orientare.

de asemenea, as vrea sa intreb: cam in cat timp ati parcurs drumul pana la plaja din Senj?

multumesc mult

andre cristoiu, sabinovici
Alte impresii din această RUBRICĂParcul Naţional 'Plitvicka Jezera' (Lacurile Plitvice):