ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 08.08.12
JUL-2012

Muntenegru - o experienta care merita vazuta si admirata!!!

Este prima data cand ajungem pe aceste meleaguri. Ideea de a vedea aceste locuri, era de acum vreo 2 ani, iar in acest an pot sa spun ca am ales f. bn (ne gandeam sa revedem Grecia, alte locuri). M-am informat despre aceste locuri, folosind diferite site-uri, precum si acest site si am facut un traseu cu ajutorul in mare partea unui domn care a descris cu lux de amanunte un traseu intrand pe la Turnu Severin si pana la destinatie (Budva). Incercam sa caut impresiile domnului pt a-l scrie si eu, dar nu il gasesc acum, dar promit sa revin... (pt a fi de ajutor si altora care au de gand sa petreaca un concendiu in Muntenegru).

Datorita faptului ca nu mai avem 20 ani; D, dar tot tanara ma simt, am hotarat sa parcurgem ac traseu cu 2 opriri, una dupa ce am trecut granita, la Zajecar unde am innoptat, ar a doua zi am pornit spre Podgorica (unde am facut o escala de 1 zi), traseu Cacak, pentru a vedea Parcul Durmitor, Canion Tara, care merita vazut, pe timp de zi. Peisajele sunt fabuloase mai ales in partea muntenegreana, sosea care trece prin munte, la propriu si la figurat, zeci de tuneluri (unele mai lungi, altele mai scurte), am numarat la un moment dat la intoarcere, oricum cu aprox cred ca sunt pana in 100 de tunele. Peisajul este unic, predomina munte impadurit, dar nu ca la noi, padure, o vegetatie deasa, de inaltime mica, iar ici colo vezi cate un brad gen tuia dar de inaltime mare. Din pct de vedere al circulatiei, sosele foarte bn, in unele locuri se lucreaza, dar nu sunt probleme de blocaje, benzile sunt cam inguste, fata de ale noastre, noi mai mult de 70 km la ora, si pe unele portiuni 100 km /h, nu am avut, dar nici nu puteai merge cu viteza f. mare deoarce partea de sosea care ocolea muntele este atat de curbata, ca sa zic asa, incat aveai impresia ca te invarti intr-un sens giratoriu... dar interesant... oricum sunt vreo 80 km zona de drum cu multe curbe...

A doua escala Podgorica, pe care am vizitat-o, cateva ore dupa masa, si dimineata a doua zi, interesanta ca si amplasare, este brazdata de raul Moraca, peste care este construit un pod -Millenium. Podgorica nu este iesita din comun, desi este capitala, are un parc, dar mai trebuie muncit la el, si un centru cu terase foarte multe, dar greu de gasit ceva de mancare, predomina cafenele, cofetarii, dar dupa cautari indelungate am gasit un restaurant cu terasa unde am luat masa, dar preturi destul de piperate... ciorbele mai ieftine cam 2 euro, dar felul doi de la 10 si am vazut feluri de mancare si la 40 euro... (pestele in general avea preturi mari). Ca sa nu uit, berea este scumpa peste tot, 2.3-2.5 euro pe terase, in schimb in supemarket cu 2.5 euro, cumperi, apa minerala, suc si bere... asa ca atentie!! Portiile la felul 2 sunt mari, dupa ce ne-am prins...comandam o singura portie si ne saturam 2 persoane... si ca pret incep de pe la 7-8 euro in sus...

Acum sa continui, a doua zi dupa escala la Podgorica, am pornit spre Budva, intrarea in Budva este unica, ajungi undeva in varf de munte, de unde jos in vale se intinde statiunea, dar inaltime si am avut surpriza sa prindem chiar deasupra soselei turisiti care se dadeau cu parapanta, acolo fiind curenti de aer puternici, foarte frumos...

Locatia noastra de fapt a fost la aprox 4 km de Budva... Hotel Aruba, loc. Lastva, un loc linistit, un hotel superb, camere aranjate cu gust, desing modern, parcare, restaurant, biciclete gratuite, teren tenis, piscina. Hotelul nu este foarte mare, dar gandit bn. il recomand, fara doar si poate, chiar daca plaja Jaz era cam la 2 -3 km de hotel, se poate merge si pe jos, daca sunteti adeptii miscarii sau cu masina in 5 minute sunteti acolo... Oricum fara masina, cam greu sa te poti deplasa... pentru ca sunt foarte multe de vazut... deci concediu cu masina in zona este recomandat! Pentru parcare se plateste, noi am avut un tichet de la hotel si intram gratuit.

Plaja Jaz este cu pietricele, dar nu incomodeaza, plate, se incing ca si nisipul dar placuta, face masaj la picioare :)). Pe plaja sunt terase, se poate manca foarte bn, apa este limpede, putin mai rece mi s-a parut, sarata bn, singurul inconvenint ar fi ca faci cativa pasi cand intri in apa de la mal si deja iti ajunge pana la brau, dar pt. inotatori cu exp. cred ca nu e o problema. Azi cam atat, dar revin cu impresii...

Trimis de Pitis Manuela in 08.08.12 13:33:43
Validat / Publicat: 08.08.12 14:50:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pitis Manuela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina Hotelului, micuta dar cocheta...

webmaster [08.08.12 14:50:31] »

@Pitis Manuela: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Pe viitor n-ar fi insa rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

mprofeanu [08.08.12 16:24:47] »

Si eu m-am simtit bine in Muntenegru, anul trecut doar ca am fost la Petrovac (vezi impresii) si a fost ok. la particulari.

Ti-am punctat reviewul.

Pitis Manuela [09.08.12 09:43:15] »

@webmaster: Multumesc pentru sfat, am sa tin cont, dar fiind prima oara cand postez pe acest site... sper ca ma iertati...

webmaster26 [11.01.13 16:03:51] »

mprofeanu, Pitis Manuela
Alte impresii din această RUBRICĂAruba Hotel [Lastva Grbaljska]: