ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2012
JUL-2012

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Laguna Beach - pomul laudat... degeaba!

Am fost cu familia si parintii la Hotel Laguna Beach, luna trecuta si am fost dezamagiti. De fapt, singurul punct forte al hotelului este amplasarea.

In rest, intr-adevar este o problema cu curatenia in camere: sotul meu a dormit cu furnicile in pat! Erau foarte multe in camera, de altfel sub paturi nu se aspira si nu se spala gresia, decat poate o data la 6 luni! Pentru 4 stele, cu cat este cotat hotelul, nu ai prosoape, papuci sau seif in camera (culmea, la noi, la Condor ai asa ceva!). TV cablu semnifica orice post, mai putin cele romanesti, cu exceptia Prima TV. Apa calda nu era decat dimineata, de cate ori doream sa facem dus sau sa spal copilul (de 2 ani), apa era rece. Probabil daca asteptai sa curga o ora, devenea calda, insa trebuia sa spal copilul atunci, nu peste o ora. Deci, aproape tot sejurul, ne-am spalat toti cu apa aproape rece.

Baile, de altfel, nici nu au cabina de dus, doar o perdea cu zoaie care tindea sa se lipeasca de tine...

Mancarea, alt dezastru, nu in sensul ca nu exista diversitate, ci in sensul ca era prost gatita, iar daca vrei sa mananci carne la gratar sau clatite dimineata trebuie sa stai cel putin 15-20 minute la coada, astfel ca dupa 2 zile ne-am lasat pagubasi (asta era, de altfel, si scopul hotelului). E adevarat ca fructele de tot felul si salatele proaspete nu au lipsit, trebuie sa fii creativ sa incropesti singur ceva comestibil cu ingredientele puse la dispozitie, fiindca la capitolul mancare gatita sunt praf, mancarea nu are nici un gust. Dulciurile mai de calitate sunt rare, putine si se termina in 5 minute (torturi, baclava, minicremsnit). Iar mustele se plimba in voie in restaurant, pe mancare, n-au lipsit niciodata.

La snackbarul de langa piscina alta buluceala pentru cartofii prajiti, de altfel singurii cartofi comestibili de la Laguna Beach.

Bautura, stiti deja, de foarte proasta calitate.

Animatorii copiilor isi dau, intr-adevar silinta, desi mini disco de la ora 8 avea acelasi program in fiecare seara.

E adevarat, lumea se trezeste cu noaptea in cap (adica pe la 5-6 dimineata am presupus noi) sa puna prosoape pe sezlongurile de la piscina si de pe plaja. Daca ajungi pe plaja dupa ora 8, mai gasesti loc in jumatatea de sus. Dar nu ne-am stresat, doar eram in vacanta.

In concluzie, foarte putina valoare pentru banii dati (1800 euro pentru 2 camere), cu siguranta nu vom mai repeta experienta!

Trimis de adina10 in 08.08.12 12:10:45
Validat / Publicat: 08.08.12 12:48:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.08.12 12:48:17]

@adina10: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

StevenWhite
[08.08.12 12:56:03]

Pretul precizat de dumneavoastra este doar cazarea cu masa fara transport sau cu transport inclus?

adina10AUTOR REVIEW
[08.08.12 13:39:28]

@StevenWhite: Doar cazarea cu masa, am fost cu masina proprie.

dinţosul
[08.08.12 18:57:12]

Am stat anul trecut la acest hotel in perioada 1-8 august si nu pot sa cred ca vorbim despre acelasi hotel. Dar sa ordonam putin lucrurile: 1. curatenia se efectua zilnic si am ca argument cei 2 copii ai mei care mai rontaiau câte ceva in camera însa a doua zi totul era bec. 2. baia era spatioasa dotata cu toate cele necesare si prezenta cabina de dus. 3. in legatura cu masa: foarte variata incât si cel mai pretentios turist putea sa-si încropeasca ceva. Sunt de acord cu afirmatia privind calitatea totusi slaba aproduselor. 4. halate si papuci se gaseau la piscina interioara. 5. plaja foarte curata sezlongurile frumos ordonate si suficiente. Pentru cele din prima linie trebuia intradevar sa lasi prosopul pe ele la primele ore ale diminetii. 6. pretul care l-ai platit este exagerat (prin ce agentie ai achizionat biletele) pe mine m-a costat 650E.

[08.08.12 19:35:24]

@dinţosul: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

adina10AUTOR REVIEW
[09.08.12 11:27:17]

@dinţosul: Nu stiu cum a fost anul trecut, eu am fost luna trecuta.

Teoretic, da, se bifa efectuarea curateniei, dar, evident, nu cu simtul raspunderii, la nivel de "bec". Si fii-mea a mancat intr-o seara pufuleti, din care unul i-a scapat langa piciorul patului si nu l-am vazut ca sa-l arunc. Iar dimineata vad ceva negru si ma aplec: era pufuletele "invelit" de furnici.

Bine, poate fiecare are standarde diferite in ceea ce priveste curatenia.

Nu am spus ca plaja nu ar fi curata sau sezlongurile nealiniate.

Pentru 4 stele, halatele si papucii trebuie sa fie in camera, nu la piscina.

Am plecat prin [agentie de turism], total factura 1784 eur. Repet, total pentru 2 camere duble interconectate (am fost 4 adulti cu un copil de 2 ani).

dinţosul
[09.08.12 13:00:15]

Am inteles acum de ce a costat atât sejurul, eu am avut camera dubla standard. Trebuie sa stii ca sistemul de clasificare din bulgaria este diferit de cel de la noi, in sensul ca este mai permisiv. Pe viitor sa scazi o stea din categoria hotelului din bulgaria pentru al putea echivala la asteptari pozitive cu unul de la noi. (cei de la agentie trebuia sa te informeze)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[11.08.12 08:05:01]

Eu am fost in Albena pentru prima data in 84'... cred, hotelul asta exista atunci, cum oare ai ales sa dai atatia bani pentru un hotel apropiat de varsta mea nu pot sa inteleg, cand bulgarii au sute, sau mai bine spus mii de hoteluri noi, cu conditii de cazare excelente, camere uriase si bai frumoase, mari si care lucesc de curatenie!

Orice om cu mic spirit de observatie, iti putea spune ca, pe langa faptul ca toate hotelurile de pe plaja in forma de piramida, sunt de pe vremurile demult apuse si camerele nu pot fizic sa aibe mai mult de 3m latime, deci camere minuscule, oricat de renovate ar fi, nu merita banii sub nici o forma.

adina10, dinţosul, StevenWhite
Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: