ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
    DIN: cluj
    ÎNSCRIS: 19.06.12
    JUL-2012

Bungalow Pallini Beach - o priveliste de 5 stele

Ne-am intors de 2 sapt din sejurul de 7 zile petrecut la Bungalow (casuta) - Pallini Beach. Atentie: am rezervat Bungalow FIRST ROW (primul rand de la mare) si nu am fost deloc dezamagiti.

Daca apreciati marea si o priveliste de vis, puteti trece peste celelalte mici incoveniente ale acestui hotel (care se ridica cam la 3 stele cu indulgenta).

Noi am avut norocul ca am primit un bungalow in capatul opus hotelului, unde era fosrte liniste si plaja nu era deloc aglomerata, iar din casuta in 3 pasi eram pe nisip. Am admirat marea in toata splendoarea ei la orice ora din zi si noapte, si cred ca pozele cu privelistea noastra din camera sunt mai mult decat graitoare.

Camera avea un mobilier cam vechi, dar era curatenie, se facea curat zilnic, se schimbau prosoapele zilnic, iar asternuturile o data la 2 zile, deci acceptabil. Aerul conditionat era gratuit si functiona foarte bine. Frigiderul era foarte vechi, dar spre bucuria noastra avea compartiment de gheata.

Am ales sejur cu demipensiune, dar servirea mesei (care se facea la restaurantul hotelului) lasa mult de dorit... era mereu inghesuiala, si mancarea lasa de dorit: nu erau salate de rosii si castraveti decat in cantitati mici (trebuia sa umblii cu farfuria sa prinzi cand aduceau cate un platou cu asa ceva)... si cam la fel se intampla cu feliile de pepene, si fiindca erau deficitari la capitolul fructe proaspete... Mancarea se servea toata intr-un singur loc desi la asa o capacitate a restaurantului se cerea obligatoriu 2 spatii de bufet, ca sa nu te mai inghiontesti cu toata lumea... Sa trecem peste asta... am aflat dupa 5 zile, ca micul dejun il puteam servi in liniste si fara aglomeratie la taverna de pe malul marii (fiindca eram cazati la bungalow), dar asta a uitat sa ne spuna fata de la receptie... Tot ce insemna bautura ni s-au parut foarte scumpe: apa 4 Eur, berea 4 Eur, cafeaua 4 Eur..., un cocktail intre 8-10 Eur.

Sezlongurile erau contra cost: 7 Eur, dar noi ne-am dus de acolo saltelute si umbrela, asa ca nu plateam nimic.

Cel mai placut era faptul ca noi am profit la maxim de "'casuta noastra"' de pe plaja, si ne puteam servi cu bere rece din frigider, fructe, ne faceam chiar si cate o salata la amiaza, fiindca aveam chicineta (dar atentie nu existau vase, decat 4 pahare si 3 cesti de cafea + un ibric).

Plaja era superba, insa in dreptul zonei noastre la intrarea in mare exista o zona cam de 2m de pietre, insa din loc in loc, erau carari de trecere, dupa care nisip fin si apa transparenta. Acest "'baraj"' de pietre facea ca plaja sa nu fie asa aglomerata ca in dreptul hotelului, si pe noi asta ne-a incantat foarte mult.

Erau in fiecare seara diferite activitati de divertisment (mai ales pentru copii), dar noi preferam sa stam pe malul marii si sa savuram cate un coktail (home made), sau un pahar de vin bun.

Am fost intr-o zi in plimbare pe alte 2 plaje de care am auzit: Golden Beach - o plaja mai salbatica... foarte frumoasa, dar in apa nu era deloc nisip, ci doar un fel de nisip pietrificat care dadea o usoara culoarea aurie, dupa care apa devenea brusc foarte adanca... un plaja plina de rulote parcate. Am concluzionat ca plaja noastra este mult mai frumoasa, mai ales ca erau si copaci sa stam la umbra daca soarele era prea tare, si in plus ne puteam retrage oricand la un somn de amiaza in racoarea camerei.

Pentru cei interesati, bungalow-urile din zona noastra aveau numerele 8000-8010 (noi am stat la 8007 si aveam si soare si umbra deasupra casutei).

ATENTIE:eu nu as recomanda nimanui Hotelul Pallini Beach, decat daca ar alege Bungalow First Row, restul conditiilor din hotel nu consider ca-si justifica costul unui sejur, iar plaja din dreptul hotelul era foarte aglomerata ca la Costinesti.

Trimis de Honeyqueen* in 07.08.12 20:30:05
    Validat / Publicat: 07.08.12 21:15:12
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Creta

VIZUALIZĂRI: 7423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Honeyqueen*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Uneori era asa putina lume pe plaja incat ne puteam crede pe plata noastra privata; }, cu nisip fin si o mare linistita ca un lac de azur.

a.dorobantu
    [09.08.12 22:35:45]

Buna

Si noi urmeaza sa ne petrecem concediul la Pallini, bungalow linia a doua de plaja. Suntem 2 adulti si un copil de 2 anisori.

Intrebare: loc de joaca pt copii este? gen hutuluse, topogane etc.

Multumesc

Honeyqueen*AUTOR REVIEW
    [30.09.12 11:01:44]

@a. dorobantu: Nu, nu erau locuri de joaca amenajate... dar faptul ca marea era la 5 pasi de casute, iti oferea avantajul ca-i puteai supraveghea pe copii de pe terasa casei... ii puteai aduce usor in casa, la racoare, la orele amiazei, fara a fi nevoit sa-ti aduni toate lucrurile de pe plaja.

Era in schimb, in fiecare seara, un program special de "enterteiment" anume pentru copii - in general, pe plaja.

a.dorobantu, Honeyqueen*
    Alte impresii din această RUBRICĂPallini Beach Hotel: