ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 8ani

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Oribil

Va salut din Bulgaria. Este a treia oara ptr mine in Bulgaria.

Nu sunt un adept al review-urilor, desi trebue sa admit faptul ca verfic de fiecare data impresiile altora inainte de a pleca intr-o vacanta.

Am aflat lucruri utile de fiecare data.

Nu m-am putut abtine sa nu comentez, avand in vedere faptul ca fiind parinte poate cineva va gasi util acest review si nu va fi nevoit sa traiasca acelasi experiente ca si noi.

Hotelul in sine e asa cum l-au descris altii, adica vechi dar renovat camere uriase, apartament de fapt, doua camere un tv lcd marisor cu 3 prog. tv romanesti tvr i tvrinfo pro tv int, conexiune internet acceptabila moca, doua bai, super ok totul in primele momente. Parcare ok personal ok la receptie esti ''atent'' devii v. i. p. nimic special pana acum. Curatenie in complex, piscine... totul normal

Seara o trupa rock bunicica presta langa piscina hotelului, iar show-ul de la amfiteatru subtire dar... normal pana la urma.

Probleme mari am intampinat la masa. Totul era oribil, atat ca si gust cat si ca diversitate. personalul obosit, bauturi extrem de slab calitativ, atat alcoolice adica berea, cat si cele racoritoare.

Dimineata un singur raion ar fi fost interesant unde un cetatean ''bulgaresc'' pregatea cu foarte multa meticulozitate clatite. Era practic imposibil sa nu te enervezi cumplit asteptand 20 25 minute fara sa te misti un metru.

In rest totul execrabil, credeti-ma ca nu exagerez cu nimic si nici asta nu ar fi fost o problema dar dupa 3 zile de ''regim '' fortat am observat cu stupoare ca toti am inceput sa ne simtim ciudat, au aparut niste eruptii pe piele, extrem de deranjante, stari de greata la copii, dureri de cap ghiciti de la ce?

De la ''trei lulele trei surcele'' mancate pe ici pe colo la ''fantasticul'' restaurant al hotelului.

Cand scriu aceste impresii, suntem inca aici, mai avem 2 zile de concediu si ne gandim serios sa plecam acasa.

NU ESTE POSIBIL SA PLATESTI UN SEJUR LA ORICE HOTEL DE 5 STELE DE ORIUNDE IN LUME SI SA PRIMESTI COBII DE PUI LA MASA DE PRANZ!!! In Romania un kg de asfel de ''specialitati'nu depaseste doi lei/kg!!!

Va recomand daca totusi insistati sa veniti aici, sa alegeti un hotel mai ieftin, jumatate de pret fata de 5 stele, tot in cadrul aceluiasi complex si puteti folosi absolut toate facilitatile desi este rezervat ''teoretic'' acest privilegiu doar clientilor Grand Hotel Varna.

Inchei cu speranta ca cineva va gasi util acest review si adaug probabil sub influenta unui subiectivism alimentat de starea de sanatate a copiilor mei ca este ultima oara cand voi veni in Bulgaria.

Trimis de MORARUL in 07.08.12 19:35:54
Validat / Publicat: 07.08.12 20:57:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Hotel Sofia, Hotel Cristal

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MORARUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de hotel

[07.08.12 20:05:56]

@MORARUL: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, din pacate nu prea fericite, insa extrem de utile, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare.

Daca doresti, la revenirea din vacanta poti aduce completari reviewului sau poti re-evalua notele, daca intre timp se schimba ceva.

marius_antonio
[08.08.12 10:05:03]

degeaba se alege alt hotel in acelasi complex. aceeasi situatie nenorocita. eu am fost la Rubin in 16.07-23.07.2012. am si scris despre asta (vezi impresii). o porcarie fara seaman!

trebuie ales alt hotel, eventual alta tara!

eu in viata nu mai calc in hotel bulgaresc care nu face parte, cel putin, dintr-un lant nemtesc!

Krisko
[08.08.12 10:23:36]

@marius_antonio:

Mancarea slab calitativa apare aproape constant in impresii, intradevar hoteluri bune par sa fi ramas putine si cu preturi pe masura (RIU si ex-RIU).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[08.08.12 10:25:25]

@marius_antonio: nu prea mai exista asa ceva in Bulgaria, lanturi nemtesti de hoteluri... Eu nu prea am prins. Cele mai multe sunt sub franchiza cu lanturi din Spania, tara cu traditie turistica mult mai dezvoiltata (Riu, Iberostar, Sol/Melia)

fanespoitorul
[08.08.12 10:27:32]

@marius_antonio:

Eu am fost la Rubin in 2011 in extrasezon. vezi impresii . A fost o excursie organizata pentru vizitarea Balcic, dar cazarea s-a facut in C-tin si Elena in Rubin, Delfin si Delfin Marina. Am intrebat daca avem AI. si ni s-a spus ca da caci suntem 11 autocare si practic le-am ocupat 3 hoteluri la refuz. Simpatic a fost cei cazati in Rubin, credeau ca in Delfin e mai bine, cei din Delfin ca in Delfin Marina samd. La mancare au fost varza. Daca nu intrai primul riscai sa nu mananci decat brocoli si conopida fiarta sau mazare si cubulete de morcovi. Alta parte distractiva a fost ca pe unii ii servea cu bauturi, pe altii nu. Eu am fost in grupul NU. Amicii care erau cu noi la masa au fost in grupul DA

marius_antonio
[08.08.12 10:43:25]

@ionescunic:

atunci cu franchiza cu spanioli (cat or mai sta si astia). dar in hoteluri bulgaresti nu mai calc pot, avea si 15 stele +. niste nesimtiti! pentru sapte zile cumperi 2 vignete, eventual cumperi si combustibil, le dai o caruta de bani pentru vacanta si ei isi bat, pur si simplu, joc de tine.

te trateaza ca pe ultimul turist cu toate ca-ti umfla mai multi bani decat, sa zicem, nemtilor. costurile cu romanii sunt mai mici decat cu turistii "'civilizati"'!

@ Krisko :

mancarea nu e slab calitativ

ce era in tavile alea e execrabil, e o porcarie, un borhot, o mizerie.

lalea
[10.08.12 15:50:36]

Ati fost la medic intre timp? Ce a fost?

Din simptome pare insolatie, infectiile alimentare nu prea dau dureri de cap... dar daca era ceva infectios, poate ne spui, totusi.

fanespoitorul, Krisko, lalea, marius_antonio
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Varna Hotel: