ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2012

Salutare!

In acest capitol o sa ma rezum doar la pensiunea Casa Sibiana (atat pentru excursia in Delta cat si despre orasul Sulina am sa revin cu alte impresii).

Si ca sa incepem cu inceputul hai sa introducem in poveste partile bune ale pensiunii.

Anume:

- Se afla intr-un cadrul natural frumos (pe malul unui golf al Dunarii);

- Camerele cu trei locuri sunt destul de mari;

- Constructie relativ noua cu o structura destul de interesanta;

- Mobilierul din camere este de o calitate foarte buna.

- Este aproape de mare (dar tot mai este un km si ceva pana acolo)

Ca parti negative ar fi de mentionat:

- Lenjeria de pat este de un plastic oribil (cred ca au platit foarte multi bani pe mobilier si nu au mai avut bani si de o lenjerie cat de cat);

- Cabina de hidromasaj existenta nu poate fi folosita decat pe post de dus (deoarece apa nu are presiune);

- In camere si pe hol sunt cabluri smulse din perete iar becurile nu au decat in fasung (cu pretul de 3 lei trecut pe el) -a se vedea pozele atasate

Iar de incheiere vreau sa detaliez titlul (NOTA WEBMASTER: titlul original nu a fost acceptat spre publicare, continand expresii peiorative - atac la persoana administratorului pensiunii; a fost inlocuit cu titlul afisat in acest moment).

Acest domn administrator, de o politete deosebite, primeste foarte bine oaspetii sau mai bine zis portofelele acestora. A introdus taxe mai ceva ca Guvernu. Daca ai respirat atunci ai fost taxat. Astfel daca doreai sa dai la peste de pe ponton sau de pe malul ingradit al pensiunii se plateste 5 lei de persoana (chiar daca sunt multe alte pontoane gratuite la citiva metri), daca nu ai undita tariful este de 10 lei pe bucata/zi, momeala (cateva rame) 10 lei. Mai mult pe o limba de nisip sunt doua piscine (din cele de doi bani disponibile in orice magazin de bricolaj), doua casute pentru copii, cateva sezlonguri si un teren de volei. Si aici normal intrarea era de 10 lei/persoana chiar daca doreai sa stai doar putin si sa consumi ceva de la bar. Toate aceste taxe sunt inacceptabile pentru o pensiune de patru stele la care patronul a postat un film de promovare pe net in care spune ca pana si inchirierea bicicletelor este gratuita pentru clienti. Este adevarat ca totul in viata se plateste.... dar nici ca aici....

Si ca jeg-maneala sa fie completa o sa va povestesc si capitolul de inchiriere a ambaractiunilor. Preturile practicate de tovarasul *** sunt pentru prostii neavizati care nu au mai fost prin aceste locuri si sunt cuprinse intre 60-80 lei/ persoana / excursie (inclusiv pentru copii) in timp ce tarifele normale sunt cuprinse intre 20 - 30 lei.

Daca doriti sa faceti excursii in Delta (varsare Dunarii in mare, padurea Letea, etc.) nu trebuie dacat sa iesiti in zona de promenada si sa culegeti nr de telefon din diversele anunturi existente (si va puteti alege si barca care va place).

Singurul atu a acestui domn *** este faptul ca se merge cu catamaranul (catamaran = barca care pluteste de doua butoaie foarte instabila la valurile create de alta ambarcatiuni).

Prin urmare, aveti grija de propriile buzunare si nu va lasati inselati de aparenta bunavointa a acestui domn ***

Trimis de marians in 07.08.12 16:20:35
Validat / Publicat: 07.08.12 18:12:17

VIZUALIZĂRI: 3265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marians); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa Sibiana- vedere din barca

[07.08.12 17:58:30]

Titlul propus nu a fost acceptat, continea expresii peiorativ-jignitoare. L-am inlocuit cu 'Casa Sibiana'; daca autorul doreste, poate scrie (aici, ca ecou) o alta propunere.

Rog evitati orice expresii jignitoare sau ofensatoare, ori atacurile la persoana; nu sunt binevenite pe acest site

mioaramio
    [17.08.12 15:55:44]

Stimate domn Marian, si eu mi-am petrecut concediul la Casa Sibiana si trebuie sa va marturisesc ca afirmatiile dumneavoastra sunt niste aberatii. Nu stiu unde ati trait dumneavoastra si ce fel de lenjerie de matase aveti acasa, insa consider ca atat timp cat este curata si calcata nu are de ce sa va incomodeze, iar cablurile "smulse" din perete erau descoperite probabil pentru ca se efectuau reparatii in momentul in care ati venit dumneavoastra. Iar "acest domn administrator" care intradevar este de o politete deosebita nu are nici un interes sa va fure banii. Sper ca nu aveti impresia ca el hotaraste costurile ramelor; sa fim seriosi, el doar va pune in legatura cu oamenii care vand ramele. Iar daca nu va pricepeti la barci cel mai bine ar fi sa nu va dati cu parerea

Ca sa nu mai aveti parte de intamplari atat de neplacute ca lenjeria care nu-i din matase naturala si cablurile din cauza carora nu puteti sa dormiti; cabina de dus care nu se compara cu cea de la Burj al arab; ramele extrem de costisitoare si catamaranele care din pacate nu sunt suflate cu aur ca sa va faca pe plac, va sugerez sa va construiti o pensiune in Sulina pentru dumneavoastra si alte persoane cu sange albastru.

[17.08.12 16:08:13]

d-soara 'mioaramio', am rugamintea sa-ti schimbi localitatea declarata la inscriere (din Timisoara in cea reala); deja doi dintre colegi, vazandu-ti pozele incarcate pe net, si-au manifestat disponibilitatea de a-ti propune o discutie lamuritoare (despre pensiunea Casa Sibiana, bineinteles), undeva aici in Timisoara // AFA este un site timisorean. Nu de alta, dar s-asa suntem putini la datorie, in aceasta perioada; mi-e ca ramanem brusc fara personal aci pe baricade

mariansAUTOR REVIEW
    [20.08.12 11:37:38]

Ciao Mioara! (chiar esti din TM?)

Ma bucur ca ai confirmat faptul ca lenjeria este de calitate slaba si cabina de hidromasaj nefunctionala. Cablurile "smulse" se vedeau ca sunt in"reparatii" de cand s-a construit pensiunea.

Din cate vad este genul de om "Las-o ba ca merge asa", ceea ce nu e chiar rau pe vremuri de criza...

Mai mult atunci cind intru pe AFA doresc sa cunosc partile bune cit si pe cele mai putin bune despre un anume loc. De aceea mi-am permis sa scriu acest articol cu bune si cu rele.

Cred ca ar fi nemaipomenit sa-ti scrii si tu impresiile legate de aceasta pensiune pe acest site.

Cat priveste deschiderea unei pensiuni in Sulina am sa incep sa ma gandesc serios, mai ales ca am un sponsor atat de puternic in persoana Dvs.

marians, mioaramio
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Pescarilor (ex Casa Sibiană) :