ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2012
DIN: Drobeta Turnu Severin
ÎNSCRIS: 07.08.12
JUL-2012

Superb!!!! Cea mai frumoasa pensiune!

In vara aceasta ne-am hotarat sa mergem pe Transalpina. Zis si facut! Ne-am facut traseul, cu plecare dinspre Novaci spre Sebes. Am urcat la Ranca pe o ploaie mocaneasca dar sus pe culme era soare! Coborans spre Obirsia Lotrului a mai picurat putin dar in final am ajuns la destinatie, Pensiunea Podul Cetatii pe soare.

Vreau sa va spun ca de ani de zile batem muntii in lung si in lat dar a fost cea mai grozava locatie in care am stat. Totul este cu bun gust si cu mare atentie la detalii. Camerele sunt mari, curate, frumoase, cu baie proprie, apa calda in permanenta, televizor. Mai sunt 3 casute care din pacate erau inchiriate, cu autonomie totala. Sunt mobilate cu foarte mult bun gust, baie proprie, frigider, televizor eu le-as clasifica chiar la 4 stele.

Exista loc de joaca pentru copii, cu tobogan, tiribomba si alte cele, teren de tenis, fotbal, baschet pe care poti intra cand vrei si sa joci ce vrei (minge iti dau gazdele) fara sa platesti absolut nimic. Sotul meu s-a dezmortit un pic pe teren cu aruncari la cos iar alti turisti au jucat fotbal in 4.

Piscina este absolut superba foarte bine ingrijita, cu filtre, robotel de curatat piscina, substante pentru dezinfectie etc., nu este foarte mare (nici gand sa arate ca un strand), cu sezlonguri, dus si tot ce ii trebuie. Apa este foarte curata si nu foarte rece.

Noi am stat la plaja si ne-am balacit in piscina fara sa platim nimic in plus decat pretul pe camera dubla.

Masa am servit-o optional dar vreau sa va spun ca doamna Nicoleta, gazda, gateste dumnezeieste. A fost cea mai buna mancare pe care am mancat-o la pensiuni. Seara ne rasfata si cu prajituri facute in casa de dumneaiei, cu mere si rubarba. Toata mancarea este ecologica, au o gradina de legume de unde isi iau cele necesare pentru gatit, totul este proaspat. Au si cateva gainuse, ouale sunt proaspete, la fel laptele branza. Doamna face conserve (muraturi, gemuri, dulceturi etc) asa ca toate sunt gustoase si proaspete.

Am avut acces chiar si la internet pentru ca am avut nevoie sa trimitem cateva e-mailuri si sa vedem prognoza vremii.

In ceea ce priveste gradina si florile, este un adevarat cotl de rai. Perisajul din jur este absolut superb, iar in apropiere (cam 1500 m) se pot vizita ruinele Cetatii Capalna.

A fost absolut superb! Toti cei care se ocupa de pensiune sunt oameni de nota 10! Felicitari domnule Ghita si doamna Nicoleta pentru ce ati reusit sa faceti acolo! Si toate cele bune Ioanei care serveste impecabil.

Ne-am simtit minunat si vom mai reveni.

Eugenia si Iacob

Trimis de Eugenia65 in 07.08.12 10:12:41
Validat / Publicat: 07.08.12 11:43:01

VIZUALIZĂRI: 3135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eugenia65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un loc ideal pentru relaxare!

cameliaelisei
[13.09.12 22:02:43]

Comentariul Eugeniei e cea mai mare minciuna gogonata. Am fost la inceputul lunii septembrie la aceasta pensiune si a fost cea mai proasta alegere pe care puteam sa o fac. Ne-a indus in eroare peisajul si locul unde e amplasata, de o frumusete deosebita, dar pacat ca astfel de oameni se ocupa de el.

Cind am coborat din masina ne-a surprins total neplacut un barbat mai in virsta care striga la un copil sa nu mai dea cu piciorul in minge, desi copilul era pe terenul de sport si nu in alt loc.

Pe scurt, camerele nu sunt izolate fonic, se aude tot de la vecini si de afara si sunt destul de mici.

Cu foarte mare greutate si cu o sila de nedescris am primit o farfurie de ciorba, care numai buna nu era, dar era singurul tip si ni s-au oferit "variante "pentru felul doi: mici sau ceafa. Am cerut ceva specific zonei si "buna bucatareasa "a spus ca nu face, uitindu-se cu aceiasi sila insa multiplicata la mine, pina la urma am luat 2 mici si o salata, care nu era buna de dat nici macar la pasari. Ma bucur ca nu au fost si copiii cu noi ca nu aveau ce sa manince.

Dimineata am plecat pe la ora 9 si restaurantul nu era deschis, nefiind nici o posibilitate de a bea o cafea sau un ceai.

Mi-a parut rau pentru cei care au inchiriat camere pentru mai multe nopti.

Si inca ceva: evident nu am primit nici o chitanta sau factura, abia am recuperat buletinul.

Dar cum am spus, zona e foarte frumoasa si urcusul de 2 km. [si nu 1,5km cum scrie pe afis la "nea Ghita] pina la cetatea dacica ne-a salvat ziua si ne-a facut-o mai frumoasa.

UN SFAT PRIETENESC SI DE CALATOR PATIT: NU VA OPRITI LA ACEASTA PENSIUNE DACA VRETI SA VA BUCURATI DE FRUMUSETEA ZONEI.

cameliaelisei
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Podul Cetăţii [Căpâlna]: