ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 02.07.09
JUN-2009

Liniste&peisaje superbe

La sfatul unui forumist voi posta si eu cateva din impresiile de calatorie din aceasta vara in Creta-hotel Mistral Mare, Kalo Chorio.

A fost un concediu linistitor, adica exact ce ne-am dorit, peisajele sunt frumoase, oamenii amabili, noi ne-am simtit minunat acolo...

Sosirea in hotel a fost in jurul orei 21. 00, dar am beneficiat de o mini-masa de seara, care a fost ok avind in vedere drumul lung si obositor din Ro. (la plecarea spre Grecia avionul a avut intarziere aproximativ 2 ore).

Conditiile la hotel au fost ok, camera spatioasa, AC inclus in pret, tv, frigider, pat matrimonial, vedere la superbul golf Mirambelou, baie mare, dus functional, apa calda la discretie, totul curat (lenjerie, prosoape, camera). Va recomand sa consultati la receptie si la bar orarul ptr All Inclusive, nu de alta dar sa nu va treziti ca platiti 2 euro ptr 1 pahar de cola:))

Ptr. copii hotelul nu ofera nimik, doar 2 scaunele din cele ptr luat masa, ba chiar erau oarecum deranjati de prezenta copiilor in special de cei foarte mici 1-5 ani.

Ca sfaturi -nu e neaparat sa inchiriati masina prin Cristian Tour (desi ei spun ca nu garanteaza ptr alte firme, si sunt si mai scumpi) noi am inchiriat de la receptie prin MagicTours Car Rental-un Fiat Panda la 43euro/zi si am avut discount 10% -Marius de la agentia locala e baiat de treaba, nu am avut nicio problema;

- am preferat sa facem excursiile noastre, nu am ales nimik de la Cristian Tour, anul trecut in Zakynthos nu au fost o optiune buna, si oricum hotelul e destul de departe de capitala cam 80 km si se pierde mult pe drum; noi am vizitat plaja de palmieri Vai, plaja frumoasa, peisaje superbe, iar 1 zi am fost in sudul insulei, partea necomerciala a insulei, acolo e Creta adevarata, peisajele sunt superbe, drumurile desi relativ inguste sunt ok, nu am avut nicio problema; de altfel, fiind si sfarsit iunie, nu erau foarte multi turisti, pe drumurile prin munti nu am vazut prea multe masini dar nu ca am fi simtit nevoia de aglomeratie si trafic; )

- ca distractie hotelul nu ofera nimik, doar barmanul care a luat intr-o seara lumea la cateva dansuri grecesti, nici in Istron care e cam la 10-15 minute de hotel, mai mult un satuc decat statiune, cu ceva taverne (Panorama, Cavos), vreo 2 baruri, un i-cafe, ceva supermarket-uri; daca vreti distractii cluburi, restaurante, magazine va sugerez sa vizitati Agios Nikolaos, cam la 20 km de hotel, fie cu bus-ul local cu statie chiar in fata hotelului, fie cu masina inchiriata, fie cu taxi-varianta mai scumpa;

- in Agios Nikolaos exista agentii de turism locale, de unde puteti alege sa faceti ce excursii va plac; in Hersonissos oferta e la fel de variata, fiind statiune mare, exista si un fel de Aqua Park, nu mai vb de capitala Heraklion unde exista un fel de acvariu imens si multe alte posibilitati de petrecere, timp sa ai...

- orice informatii puteti obtine si de la receptie sunt oameni amabili, exista orar ptr bus-ul local, marea lor majoritate vorbesc engleza deci nu va faceti grija, nu va pierdeti:))

- partile cele mai neplacute ale vacantei au fost sosirea/ plecarea in Creta, orarul de zbor ne-a redus sejurul din 8zile &7 nopti la 6 zile full &7 nopti, si drumul de la aeroport destul de lung-80 km din capitala care se fac cam in 2. -3 h datorita numeroaselor opriri ale autocarului de transfer la alte hoteluri.

Noi am fost multumiti de conditii, cand am vrut liniste am gasit-o atit in hotel cat si la plaja, cand am avut chef de distractie am gasit si asta in Ag. Nikolaos

Trimis de YoTangoComoSoy in 04.08.09 19:46:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos,Tsilivi, Hotel Mediteraneo

VIZUALIZĂRI: 2523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (YoTangoComoSoy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Mistral Mare-intrarea principala
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

YoTangoComoSoy
Alte impresii din această RUBRICĂMistral Mare Hotel: