ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2012
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 03.06.10
JUL-2012

Marble beach = Thassos

Dupa cum spune si titlul, aceasta plaja pentru mine ramane asociata cu numele insulei. Spun asta pentru ca in afara de Saliara nu prea a reusit sa ma surprinda nimic in Thassos (asta sa nu zic impresioneze), probabil si pentru ca "m-am documentat prea mult inainte".

Drumul, asupra caruia se face atata TAM-TAM, inclusiv pe insula (rent-a-car- urile) este un drum de tara pietruit, cu cate o groapa cu intrare lina pe ici-colo! Nimic mai mult... am vazut ca o gramada isi faceau probleme referitoare la garda masini... etc. etc. Daca ma gandesc mai bine, multi s-ar regasi in bancul "cu sapa". Pe scurt: daca ati mers pe un drum de tara modest si bine batatorit de la noi nu aveti ce dificultati sa intampinati. Drumul este lat, un pic prafuit (nicidecum exagerarile ce le-am mai citit) si poate fi facut cu orice mijloc de locomotie, inclusiv pe jos.

La iesirea din Limenas spre Potos se face un drum la stanga spre Makryamos. Se merge pana aproape de bariera (50-100 m) si se face usor dreapta pe un drum forestier. Se merge cam 15-20 de min. pana se ajunge la plaja.

Plaja este SUPERBA, jocul de culori intre apa, plaja si vegetatie e aproape ireal.

Nu exista locuri pentru cearceafuri/rogojini/umbrele, deoarece spatiul restrans de altfel este fructificat la maxim de catre administratorii plajei.

Consumatia minima la 2 sezlonguri+umbrela este de 10 Euro, in principiu orice comanzi sub suma asta iti este bagat pe gat un frape si o apa (sa se faca 10 E). Aici "actioneaza" romaneste, probabil si din cauza ca 90% din cei ce ocupa plaja sunt romani (chit ca toti erau oameni civilizati). Romancele erau foarte usor de observat (fara sutien si cu tanga).

Recomand sa se mearga in ultima zi acolo, pentru a ramane imprimata in minte imaginea Saliarei in asociere cu insula de smarald. Restul e can-can.

Trimis de dragos1985 in 06.08.12 14:07:39
Validat / Publicat: 06.08.12 15:11:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4263 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragos1985); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

benescu75
[06.08.12 17:41:49]

Am o corectura, e vorba de iesirea dinspre Limenas (Thassos) spre Panagia-Potamia nu spre Potos si este vorba despre drumul care trece prin Limenas nu despre cel care ocoleste orasul, daca o luati pe asta chiar la iesire unde e tablita va trebui sa intoarceti la stanga pe strada aproape pararela si sa o luati la dreapta pe langa supermarketul care se vede la circa 100? de metri.

Nu de altceva dar eu mi-am luat teapa si am mers inainte, am luat-o prin cariera si mi-am rupt masina in doua.

cat despre drum daca sunteti pescari in Romania cred ca drumul asta o sa vi se para asfalt !

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.08.12 21:02:31]

Drumul e foarte bun, insa directia e aceeasi, si Panagia si Potos tot intracolo se afla, iar prin oras sau pe langa, sincer nu exista doua trasee, nu poti iesi din Limenas prin doua locuri, deci nu poti trece pe langa intersectia asta si sa nu o vezi.

Era mai simplu daca puneai coordonatele gps, stiam un lucru.

Oricum fata de plajele din Lefkada e slabuta rau si aglomerata rau, nu zic ca nu e frumoasa, dar nu e naturala si culoarea nu se compara, daca o vezi in extrasezon atunci e superba, insa nici atunci nu se poate compara cu Agiofili, Egremni sau Milos sub nici un aspect.

benescu75
[07.08.12 13:48:07]

Eu am stat in Limenaria de aceea probabil am considerat ca iesirea spre Potos e in partea cealalta. Cat despre drumuri sunt 2, cel principal care ocoleste orasul E069 pe care am luat-o eu si am ratat intrarea si cel care vine din ors si se numeste Archeologikis Skhotis daca am vazut bine pe harta. Oricum coordonatele intersectiei sunt 40.7743391487181 / 24.712570309638977.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.08.12 21:20:57]

@benescu75: Corect, nu trebuie mers pe centura capitalei, insa nu stiu cum am facut ca eu nu am mers niciodata pe acolo in sensul asta, deci niciodata nu am ratat intersectia cu Makriamos, invers am mers de 3-4 ori insa nu ma interesa sa ajung la Makriamos sau la Marble Beach.

motaneata
[07.08.12 23:24:54]

Marble beach = Thassos???

In nici un caz! Marble Beach poate fura privirea turistului aflat la inceputuri. Dar nu-l poate pacali pe turistul experimentat si nici pe adevaratul iubitor de frumos. Marble Beach este o plaja artificiala si, ca orice lucru artificial, nu-si poate depasi conditia. O plaja artificiala ramane doar o amenajare cu o valoare indoielnica, o imprastiere periodica de marmura sparta la capatul unui drum plin de praf. A ma extazia in fata unei plaje artificiale este ca si cum as cadea pe spate in fata unui colier de margele de sticla!

Comparatia cu o plaja naturala frumoasa este aproape o impietate!

Ca unul care am cutreierat Thassos de la un capat la altul (si nu numai), pot spune ca aceasta plaja artificiala nu poate fi considerata emblematica pentru insula de smarald.

Nu vreau sa ofensez pe nimeni, este parerea mea.

dragos1985AUTOR REVIEW
[08.08.12 15:55:50]

@ionescunic: Cu siguranta Lefkada va fi urmatoarea destinatie in Grecia... Am citit review-urile tale si m-am imbolnavit!

@motaneata: Asta e parerea mea, sper ca n-am jignit iubitorii de Grecia cu aceasta remarca! Si plaja din Limenas mi-a placut foarte mult, mai ales umbra platanilor sub care puteai sta toata ziua, insa Marble Beach a fost ceva diferit, tocmai ca e artificiala, insa "facuta cu mult bun gust" (daca e permisa o astfel de remarca).

@benescu75 - stimabilul ionescunic ti-a raspuns in locul meu!

[23.07.18 17:21:58]

Mutat în rubrica "Marble Beach / Saliara Beach, SKALA PANAGIA (C. AMMOUDIA)" (nou-creată pe sait)

benescu75, dragos1985, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂMarble Beach / Saliara Beach: