ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2012
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un sejur relaxant

Un sejur bunicel

Am stat aici sapte nopti la inceputul lui august. Locatia este excelenta, chiar pe plaja, la extremitatea sudica a statiunii, departe de forfota din mijlocul furnicarului, acesta fiind punctul forte al complexului. Puncteaza bine si la impresie artistica, cele sapte vile de sticla aratand extrem de bine. De asemenea, aleile si spatiile exterioare destul de bine ingrijite. Camerele sunt foarte mari, bine izolate fonic, mobilate si decorate cu gust, patul dublu de-a dreptul imens. Fiecare vila de sticla are doua nivele, cu cate doua camere pe nivel, acestea impartind intre ele o terasa vasta. Terasele sunt dotate cu doua mese si patru scaune din plastic. Terasele camerelor de la parter nu au balustrade, iar accesul in vila se face prin ele - nu m-a deranjat prea mult acest lucru (noi la parter am stat). De asemenea privelistea este probabil mult mai frumoasa de sus, dar ATENTIE, daca aveti copii, balustradele teraselor sunt reprezentate de 3 bare groase printre care poate cadea destul de usor un copil. Vilele 1,2 au vedere exclusiv la mare, celelalte au vedere la curtea interioara, la piscina, dar si la un petec de mare, privelistea fiind insa extrem de placuta din orice punct.

Utilitati si servicii: Utilitatile au fost functionale: aerul conditionat excelent (un fel de clima mai degraba ventilatia facandu-se prin doua grile incluse in plafon), televizorul - mai vechi, de tip CRT dar de calitate, din punctul meu de vedere, putea chiar sa lipseasca, frigiderul tip minbar - mic si foarte jegos, aruncat intr- un colt prin hol (strica un pic aspectul camerei, de obicei genul asta de frigidere trebuie mascate intr-un corp de mobilier) dar functional si el, baia spatioasa cu utilitatile cam obosite dar functionale, cu exceptia geamului care nu se deschidea avand balamalele rupte si fiind fixat (destul de stangaci, de altfel) in holsuruburi (!!!???). Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu scurgerea (desi nu contest ca pot aparea, la cat nisip inghite saraca), nici cu presiunea apei la dus (mai scadea un pic daca se spalau si vecinii in acelasi timp, dar inca se putea utiliza foarte bine).

Piscina (doua piscine de fapt- una rotunda, mai mica dar adanca, fara apa pe durata sejurului nostru, incadrata de o alta de cca un metru adancime, in forma de L) bine intretinuta, si foarte frumoasa, dusuri solare pe margine - functionale doar doua din trei, suficiente insa. Mentionez ca nu sunt un fan al piscinelor, mai ales la mare, dar am prins vant puternic aproape tot sejurul si valuri foarte mari, fetita mea fiind de-a dreptul inspaimantata de ele, s-a refugiat in piscina.

Parcarea - libera in cadrul complexului - destul de mare - nu am avut probleme

Restaurantul - OK la aspect, priveliste catre mare, dar aproape nul ca functionare. Sa detaliez - nu are bucatarie, practic nu se gateste nimic, mancarea este asigurata prin catering din exterior. micul dejun era sub forma de meniu fix - indestulator, mezelurile au fost proaspete, o ceasca de lapte, ceai sau cafea (nu se mai plateste cafeaua - cineva citeste forumurile) plus un iaurt. Allte mese nu am mai luat acolo, nu ca nu am fi vrut, dar aveau cazata o echipa de copii fotbalisti, firma de catering nemaiputand face fata si la alte comenzi (!!!???) Cat despre barbeque sau meniul cu specific italian - nici vorba. Am mancat la Terasa Litoral - o autoservire excelenta ce avea si un mic loc de joaca pentru copii - dar cam departe. Daca nu vreti sa va deplasati prea mult puteti manca si La Stuf, o terasa cocheta, in stil traditional lipovenesc, ce face nota discordanta cu ruinele si kitchurile dimprejur, situata pe faleza la cca 500 m distanta de complex.

Curatenia - se face la cerere lasand cheia la receptie - un lucru bun daca nu vrei sa fii deranjat - asta n-o impiedica insa pe femeia de servici sa fie destul de agasanta, si sa tot insiste sa intre in camere cand vroia ea, probabil pentru a nu fi deranjata ulterior de unii care lasau cheia la receptie mai tarziu - oricum spuneti-i ferm ca momentan nu este posibil, sau ca nu este nevoie. Eu i-am dat chiar si o mica "atentie" si tot tinea mortis sa ridice praful de pe terasa, pe la ora opt si ceva, in timp ce eu imi beam ceaiul acolo - poate vroia sa-mi dovedeasca ca a meritat, sau cine stie. Prosoapele se schimba de asemenea la cerere lasandu-le jos in baie. Lenjeria se schimba la mijlocul sejurului - probabil tot la solicitare. Curatenie, deci se facea, poate si datorita faptului ca se intampla sa fie pe acolo patronul italian si administratorul statea cam tot timpul cu "biciul" pe angajati.

Personalul - destul de amabil - persista insa o nota simpatica de amatorism. Se castiga insa flexibilitate, in sensul ca poti face cam ce vrei fara a fi deranjat. Problema e ca nu toti au aceeasi definitie a bunului simt. Un exemplu in acest sens ar fi problema sezlongurilor de la piscina mutate pe terase in special la etaj, unde vedeai pe fiecare terasa cate 4 sezlonguri sechestrate acolo, in timp ce la piscina mai ramsesera vre-o sase. N-ar fi trebuit permisa mutarea sezlongurilor de la piscina. Singurul lucru pe care ni l-au comunicat ca interzis inca de la bun inceput, a fost mutarea sezlongurilor pe plaja - asta neimpiedicandu-i totusi pe unii sa faca inclusiv acest lucru.

Plaja din dreptul complexului a fost destul de OK. Tineti cont insa de imediata proximitate a plajei de nudisti (pentru noi nu a reprezentat o problema - nu suntem nudisti, dar nici nu ne speriem de un petec de piele dezgolita in plus), acest lucru insa se poate transforma chiar intr-un avantaj, plaja fiind mult mai libera decat in alte zone. Nisipul este rezonabil de fin, nu-i foarte multa mizerie (ne aflam totusi in Romania - un cocean de porumb, un muc de tigara, o coaja de banana, un ambalaj, un pahar de plastic sau un PET trebuie totusi sa ne reaminteasca de acest lucru), eu inainte de a ma seza la plaja adunam gunoaiele pe o raza de 5-6m in jurul meu pentru ca altfel m-ar fi iritat vizual permanent. Am facut asta vre-o trei zile consecutiv si la un moment dat nu am mai avut ce sa adun, deci foarte multa mizerie nu era, numai ca nu o strange nimeni. Va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel - nu este nimic degradant, ba dimpotriva va veti simti foarte bine, si poate si unii potentiali nesimtiti, vazand ce faceti sa-si infraneze nesimtirea de a mai murdari plaja. Intrarea in apa este destul de lina, valurile insa pot fi mari, curentii puternici, chiar pe timpul sejurului nostru, cineva s-a inecat in zona - deci daca este vant si marea agitata, cel mai bine nu va aventurati in apa. Salvamar exista, chiar in apropiere, in dreptul plajei de nudisti, dar are de acoperit o zona destul de mare, asadar daca arboreaza steguletul rosu si va fluiera sa iesiti din apa, fie ea chiar si pana la brau, cel mai bine este sa-i dati ascultare.

Probleme:

1. Cea mai mare problema este accesul spre complex, destul de dificil, pe un drum neasfaltat ce se face imediat in dreapta barierei de la Vraja Marii (imediat dupa hotel Anca). Acest drum nu-i placut de parcurs nici in masina nici pe jos. Noi am lasat masina in parcare pana la plecare si ne-am deplasat pe jos. Accesul este groaznic. Pe jos se poate face in doua moduri: ori pe plaja - si ti se umplu incaltarile de nisip, ori pe drumul pomenit mai sus, si mergi prin tarana si tot timpul trebuie sa te feresti de masinile care se chinuie si ele pe acolo.

2. Restaurantul - ce bine ar fi fost daca am fi putut lua macar pranzul acolo

3. Galagia cam mare uneori din jurul piscinei - noi am avut 'norocul' sa ne suprapunem cateva zile cu o echipa copii fotbalisti (de la Petrolul - probabil ceva legaturi cu fostul Petromar?). Va recomand ca inainte de a va face rezervarea sa intrebati daca exista cumva grupuri de copii cazati in complex, iar in caz ca exista cazati-va cat mai departe de piscina (vilele 5,6, 7 sau 1,2), pentru ca poate fi de-a dreptul infernal

Concluzii:

Locatia este superba, complexul este genial conceput (toata stima pentru arhitect), ai parte de multa relaxare, dar poti face si foarte multa miscare (daca nu ai posibilitatea sa iei masa acolo).

Trimis de koga in 06.08.12 12:08:21
Validat / Publicat: 06.08.12 13:24:04

VIZUALIZĂRI: 4346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (koga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila de sticla 4

[06.08.12 12:13:48]

Un alt review de debut remarcabil.

@koga: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Catalin F
[28.11.14 12:52:03]

@koga -

Va rog sa imi spuneti cum ati facut rezervarea?

Va multumesc.

Catalin Florescu

Catalin F
Alte impresii din această RUBRICĂLa Perla Bianca Residence (ex Complex La Perla) :