ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
ÎNSCRIS: 17.07.09
JUN-2012
single

O altă... alternativă :)

Având nevoie de cazare, o noapte în Predeal, după experienţa de nerepetat, de la Belvedere, prima opţiune a fost Dragului, unde mâncasem foarte bine (după cum v-am povestit aici).

Zis şi făcut. Intru pe pagina web www.hoteldragului.ro, notez numărul de telefon de la contact şi sun. Din păcate, de la recepţie mi se transmite că nu au locuri (nu mă mir, era vorba de o noapte de sâmbătă), dar îmi recomandă o cameră la Vila Isabelle, unitate clasificată la 3 *, pe care tot cei de la Dragului o administrează.

În primă fază, n-am acceptat, dar după ce d-ra de la recepţie mi-a indicat să dau o tură (virtuală) pe saitul vilei (www.vila-isabelle.ro), pe care se ajunge extrem de facil, din saitul hotelului, de curiozitate am făcut-o şi... trebuie să recunosc că în 3 minute vorbeam iar la recepţie la Dragului pentru rezervarea camerei. Aceasta, a costat 120 lei RON, iar cu mic dejun inclus (servit în sistem bufet la Dragului), toată afacerea m-a costat 140 lei RON, rezervarea fiind făcută fără achitarea vreunui avans.

În ziua cazării, când eram încă pe drum, am fost sunat de la recepţie de la Dragului să confirm cazarea, iar odată ajuns la hotel, după îndeplinirea formalităţilor de check-in şi primirea cheilor (una de la uşa de acces în vilă - semn că noaptea vila se închide, acolo nefiind recepţie şi una de la cameră), un angajat al hotelului, cu un autoturism de-al lor, m-a condus la vila, situată de altfel destul de aproape de hotel, spre Cioplea, adresa exactă fiind str. Rodna, nr. 1.

Pentru a ajunge mai uşor la vilă, de pe Libertăţii, faceţi stânga, după fostul hotel Carpaţi (acu-i în plină renovare, fiind închis publicului) şi continuaţi pe Nicolae Bălcescu, până după Hotel Roua, iar strada din spate de la Roua este Rodna.

Dacă pe saitul propriu, proprietarii vilei se laudă cu 7 locuri de parcare, eu am numărat doar 5, însă am prins la... mustaţă ultimul loc şi după ce am parcat... n-am mai mişcat maşina de acolo.

La exterior, vila arată excelent, zugrăvită fiind în alb, cu balcoanele din lemn şi o multitudine de flori ce se revarsă dintr-o serie de jardiniere agăţate mai peste tot.

Este compusă din parter (acesta nu se închiriază şi din câte am realizat eu, acolo dorm noaptea patronii de la Dragului - am văzut dimineaţa maşina lor în faţa vilei + că, intrarea în vilă se face pe o uşă laterală, de unde nu se poate ajunge la parter...) şi 2 etaje, plus mansarda.

Pe fiecare etaj sunt câte 4 camere şi o bucătărie extrem de bine dotată/utilată, foarte folositoare celor ce stau mai multe zile şi doresc să gătească. De asemenea, afară există şi un grătar (am văzut şi lemne pregătite pentru asta, dar nu ştiu dacă sunt la liber) 2 mese cu o umbrelă mare + un balansoar.

Camera în care am stat eu (nr. 4), era situată la etajul 1, cu vedere spre partea din spate a vilei, nu are balcon, dar nici nu am simţit nevoia (mai ales că de vreo 3 luni am scăpat de viciul ala al meu, de care v-am mai povestit eu vouă...) şi oricum, de la bucătăria de pe etaj, se putea intra în balconul situat în partea din faţă a vilei, de unde panorama este chiar încântătoare.

Dar, să revin la cameră. Aceasta este dotată cu mobilier în bună stare (stilul clasic - din PAL), cu frigider, tv., un pat matrimonial, ce ocupa cam toată partea dreaptă a camerei (o să vedeţi şi în poză, din cauza asta, peste căpătâiul patului era scos un prelungitor - foarte util, dar total inestetic). În privinţa curăţeniei, nimic de reproşat, atât camera cât şi baia, aşa ca întreaga vilă, străluceşte de curăţenie.

Şi dacă tot veni vorba de baie, aici trebuie să remarc faptul că, duşul a cam îmbătrânit (nu poate fi fixat la înălţimea necesara mie :))) şi ar cam fi timpul să fie schimbat. În rest... erau 4 prosoape, două săpunuri, o cască de păr, un gel de duş (stilul horeca), adică toate cele necesare. Iar, apa caldă... la discreţie.

Singurul inconvenient pe care eu l-am gasit de adus vilei, este prezenţa în vecini a unei haite de maidanezi care mi-au facut somnul mai... scurt decât îmi doream eu.

Însă, azi mă felicit că nu am stat la Dragului, care datorită amplasării "la şosea", lângă staţia Petrom, sigur ar fi "beneficiat" de o poluare fonică mult mai... intensă şi mai supărătoare chiar :)

A doua zi, micul dejun, impecabil (de la 8 la 10), l-am luat la Dragului şi pentru cei 20 lei plătiţi în plus, eu zic că merită cu prisosinţă, dar masa nefiind asigurată la vilă, nu am punctat acest capitol în review-ul meu.

În concluzie, chiar dacă preţul este (poate) niţel mai mare decât al pensiunilor din zonă, în opinia mea, Vila Isabelle, reprezintă o altă... alternaţivă de cazare în Predeal şi m-am simţit dator să v-o aduc la cunoştinţă, vouă prietenii mei de peste 3 ani de zile (cât am de când m-am înscris pe aces sait)

Deci, AmFostAcolo am să mai merg când voi avea prilejul şi v-o recomand şi vouă, fără rezerve.

Trimis de creivean in 05.08.12 18:25:50
Validat / Publicat: 05.08.12 19:06:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3149 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 În prim plan-stânga hotelul Roua, în spatele căruia, pe str. Rodna, nr. 1 este Vila Isabelle.

Alex_Macedo
Alte impresii din această RUBRICĂVila Isabelle: