ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 05.08.12
AUG-2012

Vila “PM”, Ljuta, Golful Kotor - nota 10!

Ieri dupa-masa am ajuns la destinatia mai sus precizata.

De ce aceasta locatie? Vila “PM” satisfice toate cerintele necesare pentru o vacanta perfecta (cel putin din punctul nostru de vedere): este intr-o zona neaglomerata, insa la doar 5 km de Kotor, are plaja privata (foarte putine vile din golf au aceasta facilitate), este liniste si curatenie. Rezervarea am facut-o pe internet, plata facandu-se la fata locului. Dupa ce am rezervat am sunat proprietarul pentru a verifica daca totul este in regula. A fost foarte amabil si a raspuns la toate intrebarile noastre.

Stam intr-un apartament cu doua camere, bucatarie utilata (vase, tacamuri, incalzitor pentru apa...), acces gratuit la internet, aer conditionat si TV, sezlonguri si umbrele incluse in pretul biletului.

Acum cateva detali privind drumul Deva – Ljuta. Am parcurs in total 940 km in doua zile. Traseul ales a fost: Deva – Timisoara – Moravita – Vrsac – Bela Crkva – Kovin – Smederevo – Batocina – Kragujevac – Cacak – Uzice – Nova Varos – Gostun – Bijelo Polje – Mojkovac – Podgorica – Budva – Kotor – Ljuta.

In prima zi am parcurs ~600 km si am innoptat la 7 km dupa Uzice, la Hotel Zlatibor (e pe drumul principal). Am platit 27 Euro/persoana cu mic dejun tip bufet suedez inclus. Am fost foarte multumiti. Pentru cei care vor sa innopteze in zona Cacak – Uzice: s-ar putea ca in Cacak preturile sa fie mai mici... Noi vroiam sa mai facem cativa km pana sa ne cazam, din acest motiv nu ne-am oprit in Cacak.

Ultimi ~350 km parcursi in a doua zi au fost grei dar au meritat tot efortul. Am avut ghinion la vama SRB-MNE (Gostun)... Am citit ca lucrarile la tunel s-au terminat... insa nu e asa, am stat 1 ora si ceva pana ce am trecut.

Per total, si in SRB si in MNE drumurile sunt foarte bune, nicio groapa; pentru cei care vor sa alimenteze de la OMV/MOL ultima benzinarie de acest gen e intre Cacak – Uzice. Noi am alimentat la Nova Varos de la o benzinarie de a lor, dar nu am avut surprize neplacute.

Am intalnit doar vreo 3 echipaje de politie tot drumul, insa aproape toata lumea respecta limitele de viteza si se conduce civilizat.

Sa nu va opriti la restaurantul LEPENAC, chiar dupa intrarea in MNE. Noua ne era foame si de afara parea ok... insa nu a fost asa.

Aaa, in SRB am mancat pe centura Smederevo, mancare foarte gustoasa si ieftina.

Deocamdata atat... Voi reveni cu detalii privind imprejurimile si drumul spre casa, cand intentionam sa vizitam si Parcul National Durmitor.

Trimis de Strumphy in 05.08.12 14:27:49
Validat / Publicat: 05.08.12 15:24:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 3635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Strumphy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balcon

webmaster [05.08.12 15:03:30] »

@Strumphy: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

pe viitor n-ar fi rau insa sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

webmaster77 [05.08.12 15:17:53] »

Cu toate ca ne-ai spus mai multe despre drumuri si traseu, am considerat deosebit de utile detaliile date despre cazarea in sine, asa ca am introdus o rubrica separata pentru Vila PM, si am mutat review-ul la aceasta rubrica. Daca o sa ai timp sa ne mai spui cate ceva si despre alte cazari pe care o sa le aveti de-a lungul sejurului, poti sa definesti chiar tu o rubrica noua.

Multumim!

gvaly [11.08.12 14:43:36] »

poti sa ne comunic si tariful?

multumesc

Strumphy [12.08.12 09:54:20] »

@gvaly: @gvaly: 780 Euro/apartament/6 nopti in perioada 4-10 august 2012. Se poate verifica pretul si pe internet pentru perioada concediului dumneavoastra..

gvaly, Strumphy
    Alte impresii din această RUBRICĂVila PM [Dobrota, Ljuta]: