ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
DIN: Valcea
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 9 ani

Mic sejur pe litoralul nostru

Ne-am hotarat in duminica in care a avut loc referendumul sa plecam pe litoralul nostru, desi nu am mai fost la noi la mare de 8 ani. Seara am intrat pe www.booking.com si ne-am uitat la cateva hoteluri, printre care si Hotel Victoria. Desi suntem genul care cautam din timp si rezervam mereu inainte de plecare, de data aceasta am plecat doar cu cateva impresii destul de proaste referitor la hotel Victoria. Desi sotul mai vazuse unul, acesta nu aparea pe harta GPS-ului, asa ca luni dimineata la 09.00 eram in parcarea din fata hotelului Victoria, care nu arata deloc rau.

La receptie fetele foarte dragutze ne-au spus ca au cateva camere libere (ca dupa week-end), dar din pacate fara balcon. Nici-o problema, ca doar camera este pentru dormit: P. Asa ca am ales o camera la parter, care dadea spre parcarea de langa hotel, care de fapt nu era a hotelului, dar pentru care am platit doar 10 Ron pe zi (cine nu era cazat la hotel platea 15 Ron/zi).

Camera a costat 270 Ron pe noapte pentru toti patru cu mic dejun. Toate camerele au AC care mergea super, frigider si o baie cam micuta pentru cei pretentiosi. Dar eram la Mamaia, in plin sezon si hotelul chiar langa plaja, asa ca pretul mi s-a parut corect. In fiecare zi se schimba prosoapele si la doua zile se face un pic de curatenie, dar nu se inlocuiesc consumabilele la baie.

Acum sincer, faptul ca in ultimii 8 ani am fost la mare la altii, comparativ preturile de la noi sunt mai mici. Mancam la pranz la terase cu 50-60 Ron toti patru, pe cand in strainatate sub 20-30 Eur nu ai ce discuta. Micul dejun la hotel este destul de OK: salamuri de multe feluri, branza, cascaval, omleta si oua ochiuri (care vin cam greu si se termina repede), unt, gem, miere, rosii, castraveti, ardei gras, ceai, cafea, cereale (din acelea ieftine) cu lapte si cam atat.

In prima dimineata ne-am trezit devreme si la 07.00 eram la usa restaurantului cand ne-a oprit o domnisorica spunandu-ne ca trebuie sa mai asteptam ca micul dejun nu este gata. Of, Romanie plai de dor…cu noi mai coborase la micul dejun si o familie sotul american si sotia romanca, iar sotul acesteia foarte revoltat in engleza a exprimat: Dar este ora 7! . Dupa vreo 5 minute ni s-a spus sa intram, dar ca nu sunt gata toate si vor veni pe parcurs. Apa pentru ceai nu era pusa, omleta si ouale au venit in 15 min putine si s-au terminat pe loc, cafeaua tot nu era gata cand ne-am ridicat de la masa… dar am trecut peste toate acestea, ca doar venisem sa ne relaxam.

Plaja este foarte aproape si desi apartine hotelului trebuie sa platesti pentru sezlong 15 Ron (daca esti cazat la hotel, daca nu 20 Ron/zi).

Hotelul este foarte bine plasat telegondola trece pe deasupra, este chiar in dreptul pasarelei in mare nou infiintata anul acesta parca si in fata sa este capatul trenuletului care face legatura cu satul de vacanta. Noi intr-o seara am plecat la plimbare pe centrul pietonal (pe faleza) si am ajuns la telegondola, ne-am urcat in ea (10 Ron de persoana doar dus, pentru cea mica nu am platit), am coborat la satul de vacanta, ne-am plimbat putin (stresati putin la auzul manelelor cu multi decibeli ce razbateau de la fiecare terasa) si la intoarcere am luat trenuletul care ne-a lasat chiar in fata hotelului.

Una peste alta, a fost frumos si relaxant, hotelul a fost OK ca si calitate-pret, dar daca mai stateam o noapte in plus deja ar fi fost prea mult pentru noi.

In ceea ce priveste litoralul romanesc, am facut intr-o dupa-amiaza o plimbare si am luat la rand toate statiunile, toate mi s-au parut prafuite, invechite…... deci daca vreti pe litoralul romanesc alegeti Mamaia si pentru cei care sunt pretentiosi alegeti Hotel Victoria.

Din punctul meu de vedere sigur peste ani buni mi se va face dor de litoralul romanesc, dar pana atunci prefer sa ma relaxez in apele altor mari.

Trimis de sigcristina in 05.08.12 11:05:25
Validat / Publicat: 05.08.12 12:08:51

VIZUALIZĂRI: 4570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sigcristina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

MCM [05.08.12 15:16:02] »

Felicitari pt vacanta. Poti sa-mi dai un exemplu de meniu pentru 4 persoane care sa fi costat 50 Roni? Daca luati adultii cate o bere si copiii cate un suc se facea deja jumatate din suma, din cauza asta sunt asa curioasa.

sigcristina [05.08.12 18:50:45] »

@MCM: ia in considerare ca suntem doi adulti si doi copii mici de 9 si 6 ani. Iar sucurile si apa le am permanent in geanta Deci doua ciorbe si trei feluri doi si salate!

MCM [05.08.12 21:58:49] »

@sigcristina: Aaaa, atunci da, iese socoteala, probabil copiii mananca putin si probabil ca si portiile erau normale, nu cum le stiu eu ca sunt la unele terase

MCM, sigcristina
    Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Hotel: