ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
ÎNSCRIS: 03.08.12
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 17 [ani]

Kerem Resort, langa Turgutreis, all inclusive

Hotelul este ok, are plaja proprie si chiar mai buna decat la hotelul de langa noi care chipurile era de 5 stele, dar o gramada de turisti trebuiau sa faca plaja pe un ponton special amenajat.

Mancarea este buna, dar daca sunteti pretentiosi peste masura n-o sa va placa.

Bautura era limitata la vodca, gin, raki, vin alb si rosu si o bere luuuunga cam la 3 gr., dar mergea o vodca-cola sau alte asemenea amestecuri.

Pana in Turgutreis era destul de greu de ajuns pe jos, pt ca strazile din zona sunt destul de prafuite, asa ca am luat-o pe plaja si am facut cam 40 de minute, dar s-a meritat, este un orasel dragut si schimbi aerul, dar daca mergeti cu masina paralel cu plaja si o lasati la inceputul falezei ce duce in Turgutreis.

Daca mergeti in insula Kos luati vaporasul di Turgutreis ca e mult mai ieftin decat de la hotel.

Camerele sunt dragute, numai ca miroase un pic a mucegai in baie.

Am fost cu masina proprie si am facut o oprire la dus dupa vreo 850 de km si alta la intors la Edirne, unde preturile cred ca erau la jumatate fata de Bodrum si Istanbul.

Oricum poporul turc este tare placut si ospitalier, am mai fost in Turcia si am sa mai merg cu multa placere.

A fost frumos, dar drumul este obositor, chiar daca turcii muncesc din greu la sosele.

Am uitat sa spun ca am fost din 18 pana in 28 Iunie.

Trimis de lorenzolamas in 03.08.12 18:25:22
Validat / Publicat: 03.08.12 19:05:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Ayvalik, Burhanye.

VIZUALIZĂRI: 2358 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorenzolamas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.12 19:05:18]

@lorenzolamas: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

RossoNerro
[04.08.12 12:33:11]

Salut,

Poti face o descriere a traseului pana in Turgutreis (ruta propiuzisa) ?

Care este (paritate) cursul valutar la euro si $ in Turgutreis? Multumesc si astept raspuns.

P. S. Trebuie sa ajung pe 20 August in zona (Hotel Kadikale Resort, Turgutreis) si vreau sa adun cat mai multe informatii.

lorenzolamasAUTOR REVIEW
[04.08.12 19:03:46]

@webmaster: @RossoNerro: Am mers prin Bulgaria prinVeliko Tarnovo Gurkovo si recomand granita Hamzaybeli pt ca se trece rapid, eu am gresit si am ajuns in Kapikule unde am pierdut o ora. Asta mi s-a parut cea mai buna varianta, deoarece la intoarcere am luat-o pe varianta Razgrad-Targoviste, se lucra si am ocolit pe niste coclauri...

Am mers pana la Ayvalik cu cazare pe booking.com, traversat la Canakale pe la Kilitbahir, este mai ieftin si rapid si in loc sa faci stanga in Eceabat sa mergi la obisnuitul ferryboat, faci dreapta si ajungi dupa vreo 2-3 km la Kilitbahir si este si f frumos drumul... Atentie la intoarcere la traversare trebuie sa faci stanga in sensul giratoriu ca sa ajungi pt traversarea la Kilitbahir, o iei pe o straduta cu sens unic si dupa vreo 200 m faci dreapta, este si indicator.

O iei prin Izmir, mergi vreo 90 km pe o autostrada adevarata cu vreo 3 tuneluri prin munte cum noi n-o sa avem decat peste vreo 50 de ani, se iese spre Bodrum si mai mergi vreo 200 de km, trebuie sa treci mai departe de Bodrum ca sa ajungi in Turgutreis.

Sa iei excursii direct din port pt ca e mult mai ieftin decat la hotel sau pe plaja.

Sambata la bazar se merita sa mergi, dar negociere la sange si preturi scoase la jumatate, dar acum fiind August poate e un pic mai scump, eu am fost in Iunie, dupa buget...

Cursul era 2,25 TL la un Euro.

Vacanta placuta !!!

Daca mai ai intrebari, cu placere...

RossoNerro
[04.08.12 19:07:56]

Salut, multumesc pentru informatiile pretioase.

lorenzolamas, RossoNerro
Alte impresii din această RUBRICĂKerem Resort [Turgutreis]: