ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 17.04.08
JUN-2012

Pestera Prohodna

În ţinutul carstic de la Karlukovo se află una dintre cele mai cunoscute peşteri din Bulgaria, Peştera Prohodna. Peştera a devenit cunoscută mai ales prin prisma faptului ca aici au fost turnate mai multe filme de producţie autohtonă şi străine. Accesul la peşteră se face destul de uşor, pe drumul dinspre Lukovit spre Karlukovo, la aproximativ 7 km de la ieşire din Lukovit se face un drum neasfaltat spre stânga, drum pe care se mai merge aproximativ 400 m până în apropierea intrării în peşteră. La intersecţia cu drumul neasfaltat este şi un semn, dar e cam ruginit şi scris cu litere chirilice ceea ce face posibil să rataţi acest semn. De altfel, drumul trece chiar pe deasupra peşterii. Coordonatele GPS sunt: N43.174743 E24.074220.

După ce am lăsat maşina la capătul drumului (nu există o parcare amenajată) ne-am îndreptat pe jos spre peşteră (aproximativ 50 m). Ca şi în cazul Peşterii Devetashkata, pe care o vizitasem mai înainte (vezi review) şi Peştera Prohodna ne-a întâmpinat cu imensul său portal. Intrarea în peşteră are o înălţime de cca. 45 m (aproape cât un bloc de 10 etaje) iar măreţia acestui peisaj ne-a lăsat fără cuvinte. Un căţărător aflat undeva pe peretele de la intrare pare o mică pată de culoare. După un scurt moment de reverie pătrundem în peşteră. Pe tot parcursul ei înălţimea rămâne constantă, formând o boltă rotunjită spre partea superioară. Nu există formaţiuni specifice: stalactite şi stalagmite ci doar îngrămădiri de bolovani şi stânci, pe care îi ocolim căutându-ne drum spre interior. După o cotitură, două fascicule de lumină străpung întunericul. Sunt două zone simetrice unde tavanul s-a prăbuşit dând naştere unor ochi. Sunt supranumiţi de localnici „ochii lui Dumnezeu” dar prin înfăţişare mie mi se par mai mult a fi ai diavolului. Privindu-i, sentimentul e fantastic, te simţi la rândul tău privit de forţe supranaturale, un uriaş de piatră cu doi ochi ce te ard. Dar în final totul rămâne static, împietrit în eternitate, doar noi suntem vii, fiinţe efemere. Un alt personaj supranatural păzeşte ieşirea din peşteră, o formaţiune calcaroasă ce seamănă cu un sfinx, dar spre norocul nostru şi acesta e încremenit în timp. Ieşirea din peşteră se face tot printr-un portal, de data aceasta având o înălţime de doar 25 m.

Lungimea totală a peşterii este de cca. 250 m, practic peştera este un imens pod natural. Aici sunt amenajate mai multe trasee pentru căţărători şi din câte am citit se practică şi bungee-jumping-ul de pe portalul de la intrare, dar eu nu am văzut pe nimeni să sară.

Facilităţi de cazare pentru această zonă se găsesc în Lukovit, unde sunt 3-4 hoteluri. Noi am poposit pentru o noapte la Hotel Amigos (vezi review). Dacă sunteţi în drum spre Grecia şi mergeţi de la Plevna spre Sofia merită să faceţi un scurt ocol pentru a vizita această peşteră. Aştept şi eu impresiile voastre.

Trimis de marius.covaci in 03.08.12 13:58:18
Validat / Publicat: 03.08.12 15:07:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5403 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius.covaci); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Pestera Prohodna - ochii diavolului

abancor
[03.08.12 17:09:55]

Fac si eu doua sugestii din Bulgaria pentru pasionatii de pesteri: tot aproape de drumul de Sofia este si Saeva Dupka, o pestera frumos concretionata. Un ocol mai mare necesita o alta pestera turistica, Temnata Dupka, situata la nord de Sofia.

adela.ciurescu
[09.12.12 17:31:35]

Salut. Ziceai in articol de bungee-jumping, dar e periculos de sarit direct in jos din cauza peretilor de stanca.

Ceea ce se practica defapt e un fel de "swing" pe coarda, si da, chiar se sare de acolo

youtube

abancor, adela.ciurescu