ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
    ÎNSCRIS: 30.06.10
    JUL-2012
    2 AD. + 1 COPII -- v: 14 [ani]

Nu recomand

Poate merita vazut insa asta trebuie sa fie una dintre primele iesiri din tara. Daca ai apucat sa vezi inainte Barcelona, Roma, Viena, Amsterdam (cum a fost cazul meu) nu ai ce cauta in Praga. In afara de curatenie, lipsa cainilor vagabonzi si cladirile vechi intretinute si renovate chiar nu m-a uimit nimic.

Am stat 6 zile in Praga si am vizitat tot ce era recomandat pe site-urile de profil si chiar in ghidul atasat la ''city-card''. NIMIC SPECTACULOS. Daca am reusi sa refacem Bucurestiul ar fi de 100 de ori mai tare ca Praga.

Am gasit acolo un popor care inca nu s-a rupt complet de obiceiurile comuniste - poate si din cauza ca sunt stabiliti in Praga foarte multi rusi.

Grija mare pe unde mancati. Am mancat chiar in centrul orasului vechi, la un super pret, si am primit parmezanul cu mucegai. Cand i-am aratat ospatarului problema ne-a scutit de plata mancarii. Am platit doar bauturile care oricum erau de 10 ori mai scumpe ca intr-un restaurant mai indepartat de centru cu maxim 150 m.

In Praga am gasit singurul ''citycard'' care nu avea transportul inclus. Era mentionat in ghid insa nu citisem. Nici nu ne-am gandit ca se poate asa ceva - raportat la experientele anterioare. Ne-am trezit insa la iesire din metrou ca vin doi papagali si ne cer biletele. Dupa o discutie de cca 15 minute in care ne-au convins ca aveau dreptate ne-au cerut sa platim 1600 coroane amenda (cca 65 euro). Bineinteles, ca in orice tara cu morti de foame, am redus amenda asta la 800 coroane SPAGA.

Am intrat in muzee cu costuri destul de mari ca sa vedem niste camere goale, cu videoproiectoare si fulare intinse pe jos la crosetarea caroara lucra cinva intr-un coltisor. Jenant!

Sunt cateva chestii de vazut dar pentru asta nu merita sa stai mai mult de 2 zile in Praga.

Hotelul la care am stat, Corinthia - hotel de 5 stele, a fost cat de cat OK. Cazarea super, micul dejun super. In rest sunt in stare sa-ti ia bani si pe aerul pe care-l respiri. Sunt niste fripturisti ordinari. Totul, in afara de cazare si mic dejun, era conta cost. Un hotel de 5 stele fara acces free la internet? Un hotel de 5 stele fara acces free la piscina? Un hotel de 5 stele la care am platit parcarea 17 euro pe zi si pentru care nici macar nu am primit o chitanta? Jenant!

Nu mi-a mai placut la hotel faptul ca nu se deschideau ferestrele iar aerul proaspat era adus prin instalatia de ventilatie. O instalatie destul de proasta, probabil fara filtre, din moment ce in permanenta mobilierul se umplea de praf.

O alta problema a fost cu decalarea cu doua zile a sejurului - din cauza noastra insa motive obiective. Cand am constatat ca nu putem ajunge la data stabilita am sunat la hotel, atentie, cu 72 ore inainte de inceperea sejurului, iar de la receptie am primit raspunsul scurt si sec "Nu este nicio problema. Aveti rezervarea. Va asteptam". Mi s-a parut suspect - prea scurt si prea amabili.

Dupa cateva e-mail-uri cu agentia din Romania si cu managerii hotelului am descoperit ca sunt probleme. Din cele doua nopti pierdute abia am reusit sa recuperam una, iar pe cea de-a doua, daca am vrut sa pastram numarul de nopti din sejur, am platit-o cu 140 Euro.

Problema nu era asta. Din moment ce noi am gresit, este corect. Hotelul, teoretic, a ramas cu doua nopti nevalorificate din cauza noastra. Spun teoretic deoarece in ziua in care am ajuns nu am putut fi cazati imediat deoarece camera noastra era inca ocupata. Asadar acea camera a fost platita de doua ori. Si de noi si de cei ce inca ocupau camera. S-au dovedit inca odata ca erau niste jegosi avari.

M-a dezamagit Praga si chiar am mers acolo putin nehotarat deoarece cei ce mi-au recomandat orasul nu vazusera alte orase inainte. Ce-mi pare cel mai rau este ca indoielile mi s-au adeverit. Asta este.

Oricum pentru cei ce s-au saturat de all-inclusive-ul turcilor recomand sa mearga intai la Praga si apoi in celelalte capitale. In alta ordine, este de evitat. Veti fi dezamagiti.

NU RECOMAND PRAGA!!!

Trimis de catasto in 03.08.12 11:15:33
    Validat / Publicat: 03.08.12 12:36:35
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 1893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catasto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[03.08.12 11:46:35]

@catasto, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

[03.08.12 11:57:00]

Totusi, avem o nelamurire: vad ca in review ai mentionat Cazarea super, micul dejun super, iar nota la cazare este de doar 37,5% (mai degraba nemultumit) . Te rugam sa ne spui daca este sau nu o greseala, se poate modifica inainte de validare. Multumim!

[03.08.12 12:34:25]

@webmaster: Cazare = suprafata camera, dotare camera, mobilier, etc

Ca si hotel are insa minusuri mari - si le-am mentionat. Nu-i normal ca pe situ-rile unde i se face reclama si chiar pe situ-ul lor sa nu-ti spuna ca "are de toate dar contra cost". Nu-i normal sa nu-ti spuna ca nu se deschid ferestrele si vei inhala, cat stai acolo, tot preful din instalatiile lor de ventilatie. Aceasta instalatie nu se poate opri deoarece risti sa mori asfisiat.

Referitor la serviciile de masa m-am referit numai la micul dejun ca este OK. Restul... scump si prost. Nu sunt un mancau, ca dovada ca am fugit de all inclusive, dar nici sa ling dungi pe farfurie la superpreturi.

[03.08.12 12:36:18]

Multumim pentru precizari! Review-ul se va valida cu notele actuale.

[03.08.12 12:38:54]

@webmaster: Sunt de acord si imi cer scuze pentru "ghiveci". Pe viitor...

[04.08.12 11:01:59]

Vreau sa mai fac o remarca asupra hotelului si a personalului.

V-am spus mai devreme ca a trebuit sa modificam detaliile sejurului asa ca am avut perioada impartita in doua - trei zile ramase din primul bilet si doua zile in urma recalcularilor, pe un alt bilet. Cele doua zile au fost pentru un alt tip de camera, mult mai scumpa.

Credeti ca ne-au schimbat camera? Ei bine NU! Ne-am trezit dupa a treia zi ca nu mai putem intra in camera (erau dezactivate cartelele) dar nu ne-au dat alta camera, cu un confort superior, asa cum era scris in noul contract si asa cu platisem.

Credeti ca ne-au dat diferenta de bani inapoi? Ei bine NU!

Toate chestiile astea mi-au lasat un gust amar in ceea ce priveste hotelul Corinthia.

catasto