32002

DIN timisoara
înscris/ă în 14.07.09
JUL-2012
+ COPII: 1

O vacanța scurtă si frumoasă

Din păcate s-a terminat și in acest an scurta vacantă la mare, de cățiva ani petrecută in Antalya, unde preferăm Belekul.

Maxx Royal, hotel pe care l-am vizitat și anul trecut in septembrie, l-am ales datorită impactului pozitiv pe care l-am avut anul trecut și zâmbetului de pe fată cu care ne-am intors noi si prietenii noștri.

Maxx Royal este un hotel nou, inaugurat in mai 2011, este situat intre Voyage Belek și Adam & Eve, are cel mai mare aqua park (27000 mp) exclusiv pentru cei cazati in hotel, teren de golf., diverse facilităti.

Există conceptul Maldives Villas, sunt 6 vile situate pe apa, la piscina din apropierea plajei, cu acces exclusivist la acea piscină, vilele in sine nu sunt mari, au doar o camera (dormitor) si dependinte dar arata foarte bine.

Acest hotel mi-a intrecut așteptările, care oricum erau mari si ne-am hotarat sa mergem și in acest an.

Maxx Royal este un hotel de lux care iși respecta cele cinci stele afișate, dacă anul trecut serviciile au fost bune și n-am avut nici o problema, in acest an pot spune că au fost excelente, chelnerii era mai numeroși, in momentul cand te așezai la masa apăreau imediat și te întrebau ce doresti sa bei, toți purtau manuși albe indiferent de momentul zilei, toți zâmbesc și te salută, este adevarat ca in limba rusă dar pe mine nu m-a deranjat, le răspundeam uneori in engleză, alteori in rusă, pentru amuzament.

Din a doua zi știau ce am comandat cu o seara înainte -am mancat seara doar pe terasa exterioară împodobita cu flori care avea o fantana arteziana functională, situată spre hotelul Voyage.

Puncte forte ale hotelului -curățenia se făcea pana la ora 14, lenjeria se schimba zilnic, exista serviciul de curațenie de seară, treceau in jurul orei 20 și pregateau paturile pentru dormit, schimbau din nou prosoapele, lăsau pe fiecare perină ciocolata si mesaje diverse. Restaurantul principal este foarte mare, are spatii delimitate pentru copii mici cu mâncare separată, o zona cu acces limitat doar celor peste 16 ani, mancare divesă și de calitate la toate mesele zilei.

Toate băuturile erau îmbuteliate in recipiente de sticla, apa, minerala si plata, sucurile, berea, vinul, atât in camera cat și la plaja, restaurant, piscina...

Nu mi-am dat seama pană in acest an de diferenta majora de gust pe care o are apa ambalata la sticlă fața de plastic si am apreciat acest confort.

O schimbare care nu mi-a placut, anul trecut pe ponton in fiecare zi in jurul orei 17 aduceau pește proaspat și-l găteau pe grătar cu nenumărate condimente, in acest an l-au scos.

Nu am apreciat spectacolele de seară, dar ne-am distrat foarte bine, servirea la amfiteatru a fost impecabila, amfiteatrul de la Maxx este de fapt un restaurant deschis cu o scena mica (fața de Gloria Serenity și Rixos) cu scaune și mese așezate pe mai multe trepte de înalțime.

Camera noastră a avut ieșire la piscina situata catre hotelul Adam & Eve și am avut privilegiul sa văd și focurile de artificii de la acest hotel in mai multe seri.

Din păcate nu am prins nici o seara de gală in acest an, anul trecut in septembrie am fost la gala organizată la piscină cu ocazia zilei Turciei, cu cina festivă, foc de artificii si spectacol live, mi-a lipsit anul acesta.

Una peste alta Maxx Royal este un hotel foarte bun, aerisit, cu spatii largi și deschise, nu-ti dă senzatia de aglomerat, desi a fost plin, gasesti locuri la mare și piscina la orice ora, plaja este intinsă, cu nisip fin și intrare lină in mare, totul este confortabil și gândit pentru a-ti face șederea cat mai placută.

Am avut un mare regret in acest an, la check-in ne-au oferit o vila superbă, situata lângă terenul de golf, cu trei dormitoare la etaj, fiecare cu baie si terasă, la parter un living imens, bucatarie deschisă, saună, jacuzzi, piscină exterioară amenajată, trei terase... un vis, in care trebuia sa stăm impreună cu prietenii noștri si pe care am refuzat-o, lor nu le-a placut distanța mare fată de plajă (era inclus si un buggy pentru transport gratuit, pe care am văzut că-l conduceau și copiii), ar fi fost prea frumos!

Și ca să închei intr-o notă optimistă, îmi caut pentru anul viitor un hotel asemănător, dacă se poate tot in Belek, tot nou si frumos si nu-l gasesc!

Poate mă puteti ajuta cu ceva sugestii, mi-ar prinde tare bine.

Vacanțe plăcute și cat mai lungi vă doresc!

Impresii încărcate de ariana in 02.08.2012 13:12:26

Validat / Publicat: 02.08.12 14:12:48

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Calista, Gloria Serenity, Rixos Premium, Mardan Palace

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7649 PMA (din 11 voturi) nota2

- sanis
[03.08.12 10:35:47]

@ariana

in Belek (ca si in Side) exista citeva vile extrem de cochete, cu piscina, linga terenuri de golf, nu prea departe de mare, care costa o zecime din ce ati platit voi. E drept, fara "waterworld" (deci, copilul are mai putina distractie), fara "entertainement" (care, in general, se pare ca e destul de anost mai peste tot) si fara "all inclusive". In schimb, au suprafete imense (chiar peste 120mp!), piscina neaglomerata, liniste si posibilitate sa mincati ori ceea ce prindeti in riu sau cumparati de la piata, ori sa mincati la restaurante "a la carte".

E suficient sa dati search pe "www.booking" alegind "apartament" si "piscina". Un avion costa, de la Otopeni la Antalya, 140 Euro de persoana. Side ofera chiar mai multe posibilitati, o plaja fantastica, sute de restaurante, baruri si discoteci - si locuri de vizitat!

- susmanradu
[28.01.13 23:58:13]

cornelia diamond. 1,8 turisti/angajat constant. totul pare nou nout (vb de 2012)

Publicitate    [18.09.19 08:46:00]

• Just Maxx Royal (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 9.80 (scris in 14.09.16 de marga b din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Scump! (May.2013) - punctaj satisfactie: [fara note] (scris in 30.05.13 de AlexandraTudose din BUCURESTI)
  • Maxx Royal Belek - un hotel regal (Sep.2012) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 30.05.15 de zake din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Calitate la superlativ!! (Sep.2012) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 16.02.13 de liliana* din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Sub asteptari (Jul.2012) - punctaj satisfactie: 7.50 (scris in 10.03.13 de angls* din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Pur si simplu MAXX ROYAL (Jul.2012) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 05.08.12 de Kalin7 din CHISINAU) - RECOMANDĂ
  • Remarcabil!! (Jun.2012) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 27.06.12 de nmario* din PIATRA NEAMT) - RECOMANDĂ