ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
JUL-2012

Fara pretentii - fara probleme - un hotel OK

Asa cum spuneam in review-ul despre circuit, ultima naoapte de cazare din acesta, in drum spre casa, a fost in Skopje, la acest hotel.

Am ajuns pe la noua seara, asa ca prea mult timp de analizat detaliile nu am avut. Checkin-ul a fost farte rapid, doar am lasat pasapoartele la receptie, ne-a dat cheia si am urcat pe scari, sa nu mai pierdem timpul asteptand la coada de la lift, eram destul de multi, practic tot autocarul.

Hotelul este amplasat destul de central, pe o straduta cu niste ambasade (de aici si denumirea probabil) asa ca ne-a fost foarte convenabil avand in vedere ca in dimineata urmatoare imediat dupa micul dejun am facut un tur pietonal. N-a mai fost nevoie de autocar, practic de la hotel pe jos in aprox 15 minute eram deja in piata centrala, la statuia lui Alexandru Macedon. Atat la interior cat si la exterior, cladirea hotelului respecta noua tendinta (sa nu zic obsesie) a celor care amenajeaza si gestioneaza orasul: statui la tot pasul. Are statui atat la exterior, pe acoperis la stresina, cat si in interior, pe holuri si pe casa scarilor. Ba chiar sotia s-a speriat cand urcam scarile cu bagajele spre camera si de dupa o mica perdea parea ca ne pandeste un domn alb, de gips, cu palarie si costum, incremenit. Desigur, era o statuie.

Camerele destul de spatioase, aerul conditionat functiona foarte bine si si-a facut datoria cu varf si-ndesat avand in vedere ca eram intr-o perioada de canicula si pe timpul noptii temperatura abia daca scadea putin sub 30 de grade. Baia nu are cada, doar dush, insa echipamentul este foarte nou si functioneaza fara cusur. Fiecare etaj are un router wireless, asadar poti sa stai si pe net, pe gratis, trebuie doar sa ceri o parola de la receptie. Curatenie peste tot, nimic de reprosat.

Partea mai putin placuta a fost ca inca din autocar ghidul ne-a avertizat asupra unui aspect ciudat: sa verificam exact afisul cu inventarul din camera si sa reclamam la receptie imediat daca vedem ca ceva de pe lista nu se gaseste faptic, la fata locului, pentru ca altfel le sunt imputate si agentiei urmeaza sa i se ceara sa se achite chiar daca de fapt n-au existat niciodata in camera. Asadar la sosire, cu toate ca eram obositi si nemancati, primul lucru - am luat la purecat lista aia si intr-adevar am gasit unele lipsuri. Le-am notat pe un servetel pt ca nu aveam altceva de scris si le-am dus jos la ghid iar el probabil ca le-a dat mai departe la receptie, nu mai stiu ce s-a intamplat.

Micul dejun destul de bogat, erau cam de toate. Branzeturi, oua ochiuri, iaurturi (cu sau fara diferite arome de fructe), etc. Chiar si sucul parea destul de natural, nu avea gust de chimicale. Am baut 2-3 pahare pentru ca era foarte rece iar afara deja erau peste 30 de grade cu toate ca abia era 7:30 dimineata. Inconvenientul a fost ca spatiul in care se ia micul dejun este destul de limitat (sa zic maxim 10 masute) iar noi fiind un grup mare care am mancat aproximativ deodata, plus ceilalti oaspeti ai hotelului, ne-am cam inghesuit. Asadar, daca din intamplare ajungeti la acest hotel si acesta o sa fie ocupat in proportie mare, sa stiti ca dimineata la micul dejun este bine sa va orientati astfel incat sa ajungeti mai devreme, inainte de orele normale la care se ia micul-dejun de obicei.

Cina am luat-o la o terasa din apropiere. Din pacate nu-mi mai amintesc cum se numea insa am ramas surprinsi atat de servicii si calitatea produselor servite cat si de preturi, erau comparabile cu cele de la un restaurant de cartier din Timisoara. O pizza, o portie de paste (cu ceva branzeturi si la cuptor), un suc, o bere si o sticla de vin, toate acestea au fost cam 1050 dinari macedoniei (echivalentul a aprox 18 euro). Am achitat cu cardul, mai tarziu am observat in extrasul de cont ca mi-au luat fix 80 de lei pt aceasta cina. Foarte putin. Chelnerul vorbea engleza destul de bine, cand am intrebat cum se poate plati (nu aveam dinari de-ai lor schimbati) am aflat ca se poate plati si cu euro, insa restul trebuie sa ni-l dea in dinari. Asa ca am preferat sa platim cu cardul, nu de alta dar nu aveam deloc euro marunt si nu aveam ce sa fac cu un rest de 30 de euro restituit in dinari.

Despre oras, am scris si in ultima parte a review-ului despre circuit, deci nu o sa mai insist aici. Spun doar ca nu este nimic spectaculos, si ca nu se compara cu marile capitale ale europei, insa este un obiectiv turistic de vazut si care in cativa ani, cand proeictul de „statuizare” a orasului va fi finalizat, cine stie, poate chiar devini o atractie importanta a Balcanilor.

Pana una alta, din punctul meu de vedere hotelul este de recomandat atat pentru sederi de o noapte cum a fost a noastra, cat si pentru un city-break in capitala Macedoniei, ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 02.08.12 11:31:26
Validat / Publicat: 02.08.12 12:27:14

VIZUALIZĂRI: 2274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotel Ambasador - sigla intrare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

ak-ar de rumÂn †
    [02.08.12 19:56:19]

Vă salut!

Ați făcut referire la "lăsatul pașapoartelor la recepție" și am o nelămurire, din câte știu nu mai sunt necesare pașapoartele în Macedonia. Vă întreb pentru că mi-am propus un traseu de întoarcere din Grecia, prin Macedona și Serbia, în această toamnă și nu aș vrea să am surprize.

Celelalte detalii precizate sunt utile și de reținut.

Cu stimă!

cristi_an3000AUTOR REVIEW
    [02.08.12 20:20:30]

E adevarat, nu sunt necesare pasapoartele in majoritatea (cred ca toate chiar) tarilor din fosta Iugoslavie, dar noi aveam de trecut si prin Albania asa ca am avut la noi pasapoartele.

marijuan
    [07.08.15 11:07:29]

As avea o sugestie despre cum puteti evita mizeria cu "lipsa din inventar". Desi noi inca nu am patit asa ceva, am fost prevazator si, dupa ce am lasat actele la receptie pentru completarea actelor, am anuntat ca vom reveni dupa ele peste o ora, pentru ca ne sunt necesare intr-un oras strain / tara straina. Astfel, dispare eventualul element de santaj la plecare, iar discutia despre "lipsuri din inventar" poate fi tratata cu un zambet condescendent.

Inca un amanunt: la fiecare drum in Macedonia am fost atent sa pastrez fisa de cazare, ca si la sarbi, pentru ca au fost cazuri in care au fost solicitate la vama sarba / MK. Ele se elibereaza obligatoriu la receptie si de regula te anunta sa nu le arunci pana la granita.

ak-ar de rumÂn
    Alte impresii din această RUBRICĂAmbasador Hotel: