ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2012
ÎNSCRIS: 03.08.08
JUL-2012

Drumul spre Thassos

Am plecat la ora 4:15 dimineata. In general cam asta este ora la care plec cand strabat Bulgaria (fie spre Grecia., fie spre Turcia)

Traseul pe care l-am parcurs a fost:

Bucuresti -Ruse - DN5 (E85) - Veliko Tarnovo - DN55 (E85) - Kilifarevo - Voneshta Voda - Pasul Republika - Gurkovo - Nikolaevo - DN6 – Maglizh (???) - Tulovo - DN5 - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo - DN8 - Harmanli - DN8 - Svilengrad - DN51 (E85) - Ormenio - Orestiada - Provatonas - A2 (E90) – Kavala

Am analizat mult variantele de traseu spre Thassos, dar in cele din urma m-am oprit la aceasta - mi s-a parut varianta cea mai linistita. Am evitat pasul Shipka si Zlatograd pornind de la urmatorul rationament: in Romania aleg cu placere sa merg pe Transfagarasan sau Transalpina atunci cand acesta e scopul dar daca imi propun sa ajung mai repede in peste Carpati aleg DN1 sau Valea Oltului (depinde de destinatie). Acum poate ca e putin fortata comparatia, dar din posturi asa am inteles. Nu si din experienta personala, dat fiind ca anul acesta am ajuns prima data in Thassos.

Drumul prin Bulgaria, cel putin pana la Nikolaevo mi s-a parut chiar foarte bun. Seamana cu portiunea dintre Posada si Brasov, cu destul de multe portiuni in care se circula pe 3 benzi (in total nu pe sens). Chiar am mers foarte bine. Pe traseu nu am intalnit decat o masina de politie. In rest liniste si pace (sper sa fie la fel si la intoarcere).

Ceea ce mi se pare important de semnalat: chiar inainte de “autostrada” (pun in ghilimele pentru ca deocamdata este un petic de autostrada – cred ca are 25 km) exisita o benzinarie (parca) Lukoil. Pe autostrada se mai gaseste o singura benzinarie Shell si apoi nu mai este nicio benzinarie pana la iesirea spre Grecia (la un moment dat spre autostrada apare un avertisment cu iesirea spre Grecia – 7 km. Iesirea este semnalizata din timp, asa ca nu poate fi ratata). Dat fiind diferenta mare intre pretul benzinei la bulgari si cel la greci, ar fi bine de luat in calcul aceste benzinarii (asta daca nu cumva se face plinul in Svilengrad).

De la intrarea in Grecia se merge foarte bine pana la Orestiada. Fara sa vrei prindeai 120-140 km la ora. Cand vedeam incercam sa ma mai temperez. Viteza permisa era in general de 90km/h (erau si portiuni in care erau restrictii dar si portiuni in care viteza era de 100km/h). Ma intreb insa de ce toata lumea cand vorbeste despre viteza se gandeste la ce poate pati la bulgari. Pentru ca la greci e mult mai rau din punctul de vedere al amenzilor (si cred ca e si mult mai complicat sa incerci sa dai spaga – este posibil sa o patesti mult mai rau). Bulgarii “saracii” in majoritatea cazurilor se multumesc cu o spaga. De aceea ma gandesc ori ca cei care se gandesc ca la bulgari e mai rau ori respecta regulile cu strictete in alte tari si pornesc de la premiza ca in Bulgaria (ca si in Romania se poate orice), ori nu realizeaza ca in alte tari o pot pati mult mai rau. Eu ca regula generala (cand reusesc) incerc sa nu depasesc cu mai mult cu 20 – 30 km viteza regulamentara. In general, in toate tarile (incusiv a noastra) tot ce inseamna depasire cu 30 devine foarte scump ca amenda si se pot aplica si pedepse suplimentare (gen retinerea carnetului). In Turcia cand m-a prins radarul mi-au spus ca daca depaseam cu mai putin de 10 km/h viteza regulamentara nici nu ma opreau (eu depasisem cu 19).

De pe autostrada la Kavala sunt mai putin de 10 km.

Din Bucuresti (zona Tineretului) pana la hotelul Oceanis in Kavala am facut 9 ore si 5 minute (inclusiv cu 3 rataciri, prin care una chiar in Kavala, cand am ocolit de 3 ori pentru ca GPS-UL ma trimite aiurea pe o strada cu sens unic si apoi ma ducea inapoi – am mai patit asa in Drobeta Turnu Severin acum vreo 5 ani). Sunt momente in care GPS-ul mai bine este lasat nebagat in seama. Adevarul este ca ne ajuta de cele mai multe ori, dar trebuie sa ne amintim ca ne descurcam si inainte pe drumuri fara ajutorul lui.

Chiar daca am innoptat la Kavala (mi-am dorit s-o vizitez caci altfel as fi ales traversarea cu bacul prin Keramoti), consider ca trebuie povestit si restul. Traversarea de la Kavala cu bacul dureaza mai mult (in comparatie cu Keramoti) eu am gasit ca am facut 85 minute cu tot cu debarcare, si este mai scumpa – 20 sau 24 EUR pentru masina si 4,75 Eur de persoana. Din Kavala sunt doar 3 curse pe zi – eu am fost cu cea de ora 9:00 dimineata (cursele difera de la zile pare si impare). Drumul cu ferry a fost foarte frumos si spectalos, trebuie sa recunosc ca nu prea m-am plictisit.

Bacul este urmarit de pescarusi, Kavala se vede superb, chiar merita o plimbare. Avea dreptate cine spunea ca merita incercata traversarea din Kavala. Debarcarea s-a facut in Prinos si imediat am iesit in drum. Pentru ca trebuia sa ajung in Limeria, drumul a fost mai scurt decat daca debarcarea se facea in Limenas (daca veneam dinspre Keramoti). Drumul spre statiune a fost frumos. Am remarcat ca in Scala Kalirachi drumul era clar delimitat de casele oamenilor si, intr-o anumita portiune chiar nu incapeau 2 masini mai late (erau si inidcatoare cu cedarea trecerii catre sensul opus).

In Scala Maries GPS-ul m-a indreptat pe alt drum decat indicatorul spre Limenaria. Am decis sa ma iau dupa GPS si nici acum nu stiu sa spun daca am facut bine sau rau. Asta pentru ca m-a bagat prin localitate, unde drumurile de asemenea erau foarte scurte. Apoi am luat-o pe un drum (bine macar ca era cu sens unic) unde in stanga erau taverne (dar si masini parcate) iar in dreapta prapastie spre mare. A fost in aceeasi masura palpitant dar si extrem de frumos.

In consecinta in Thassos nu am mai folosit GPS-ul deloc, l-am bagat in bord si l-am lasat acolo pana la intoarcere. Oricum drumurile sunt semnalizate foarte bine in Thassos (nemaipunand la socoteala ca nici nu exista prea multe variante asa ca sansa sa gresesti sau sa te ratacesti este foarte mica. In schimb daca GPS-ul considera altfel un drum poti sa te trezesti pe niste drumuri de cosmar (cum am patit acum doi ani in Corfu – e adevarat ca am ajuns la destinatie dar pe niste drumuri numai ac de par si extrem de stramte – daca te intalneai cu o masina unul trebuia sa dea inapoi pana intr-o zona pe unde ar fi putut sa treaca 2 masini).

Trimis de Dabator in 02.08.12 07:29:46
Validat / Publicat: 02.08.12 09:06:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Chalkidiki, Corfu, Lefkada, Atena

VIZUALIZĂRI: 8193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Asteptam ferry cu nerabdare.

[02.08.12 09:02:32]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

adryana
[02.08.12 09:40:31]

se pare ca acest traseu este cel mai bun spre Thassos.Din portul Keramoti traversarea este mai ieftina si dureaza si mai putin. Astept continuarea si felicitari pentru poze.

Gabise
[02.08.12 10:54:36]

In Grecia, in afara de autostrăzi sau drumuri rapide GPS - ul trebuie confruntat cu indicatoarele. Si noi am plătit, prima oară când am fost in Grecia ne- pierdut la ieșirea de pe autostrada înspre stațiune si ne-am orientat destul de greu pentru ca la acea data indicatoarele erau majoritatea cu litere grecesti. A doua oară a fost si mai rău ne- a trimis spre un drum care se termina pe plaja, ne mai arată 2 km pana la hotel (prin apa bineinteles) si ne- am si chinuit sa întoarcem... Anul acesta am învățat lecția dar e bine sa știe si alții sa nu pateasca la fel.

marius_antonio
[02.08.12 11:08:55]

ca soft si ce provider de harta ati folosit? Navteq sau Local? multumesc

adryana
[02.08.12 11:56:54]

Gabise, un GPS cu hartile cele mai noi nu te pacaleste. Si noi suntem patiti dar acum nu mai vreau la drum fara el. Plus de asta poti sa ii setezi sa iti arate cand treci pe langa benzinarii, restaurante, hoteluri, etc. Eu consider GPS-ul un f. mare ajutor, dar trebuie sa fie reactualizate hartile o data pe an. Noi avem un GPS Northcross, l-am luat gol sa fie mai ieftin, iar pe card ne-am copiat toate hartile.

Gabise
[02.08.12 12:11:33]

@adryana: Multumesc mult pentru informație.

[02.08.12 16:14:45]

@webmaster: Multumesc pentru increderea acordata.

[02.08.12 16:18:07]

@adryana: Asa este din Keramoti drumul este si mai scurt si mai ieftin (16 sau 20 EUR masina si 3 EUR/persoana). Insa mi-am dorit sa vizitez Kavala, de aceea am ales aceasta varianta. La intoarcere voi veni prin Limenas-Keramoti.

[02.08.12 16:27:20]

@marius_antonio: hartile folosite acum sunt Navteq Q1 2012. Nu consider GPS-ul vinovat, drumul pana la urma m-a dus acolo unde trebuie. Ceea ce spun este ca e bine ca in afara de GPS sa urmam si indicatoarele. Iar in Grecia acestea chiar exista (in Bulgaria mai putin).

voiajor
[02.08.12 18:03:59]

@Dabator: te rog sa-mi spui in Bulgaria mergand spre greci pe traseul indicat de tine, unde incepe autostrada si daca este marcata? Vreau sa merg pe acest traseu luna aceasta spre Thassos si vreau sa facem plinul acolo si daca se poate plati cu cardul?

Multumesc anticipat

marius_antonio
[02.08.12 18:17:48]

@Dabator:

Multumesc. Am si Navteq si Epsilon. S-ar putea ca Epsilon sa aiba harta cu acoperire mai mare (e providerul local).

[02.08.12 19:40:39]

@voiajor: Asa cum am spus este o bucatica de autostrada. Se intra pe ea din "greseala" in sensul ca nici macar nu exista alta varianta.

In privinta platii cu cardul: eu de 6 ani de fiecare data cand trec prin Bulgaria nu platesc decat cu cardul. Cel putin benzinariile de brand: Rompetrol, Lukoil, OMV, Shell etc au sigur plata cu cardul.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[02.08.12 20:55:15]

Sincer, eu nu am incredere in nici o harta de GPS, exemplu: nici un Gps din lume nu va recunoaste autostrada Kassandra desi e in aceasta stare de acum de aproape 4 ani, nici Egnatia odos nu e recunoscuta in intregime, iar in Bulgaria, hmmmm nu cred sa va descurcati doar cu GPS-ul, cine a facut-o a patit-o, credeti-ma, harta de hartie, viamichelin si google earth sunt lucruri sfinte, Gps-ul e doar un instrument creat de om si e supus greselii...

@Dabator : Exista varianta la autostrada spre Svilengrad , doar pana sa fie acesta autostrada se mergea intre Haskovo si Svilengrad!

La statiile Rompetrol nu e obligatoriu sa se poata plati cu cardul , eu am incercat undeva langa Kardjali si nu exista aceasta posibilitate , mi s-a recomandat Lukoil sau OMV!

[18.08.12 16:18:34]

As vrea si eu un sfat!!! Plecam spre Thassos si nu stiu ce varianta sa aleg intre Veliko Tarnovo si Stara Zagora??? Noi am mers spre Turcia pe varianta Gabrovo=Shipka-Kazanlak insa vad ca aici multi dintre dvs ati ales o alta varianta Gurkovo-Magliz! E aceasta mai buna, ma refer fara prea multe curbe, insa si drumul sa fie ok??? Primul pe care am fost este E85, insa celalalt cred ca nu!!! Nu stiu ce alegere sa fac???

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.08.12 16:25:43]

@coraiu: se pare ca nu ai inteles, si Veliko si Stara Zagora insa fara Shipka, drumul e foarte bun fara curbe fara probleme de nici un fel, mai departe decide pe unde sa o iei!

[18.08.12 16:28:57]

@coraiu: Drumul propus este prin Pasul Republika si nu prin Pasul Shipka. Drumul este foarte bun si poate fi abordat cu viteze civilizate. Vezi si ecou ionescunic.

[18.08.12 16:43:29]

@Dabator: multumesc pt sfat!!! o sa mai intreb daca mai am neclaritati!!!

[18.08.12 16:45:47]

@ionescunic: multumesc!!! o sa mai studiez review-urile dvs!!!

[18.08.12 17:25:17]

@coraiu: Cu placere. Asta este si ideea acestui site, de a ne ajuta intre noi, cu pareri, impresii. Majoritatea dintre noi este constituita din specialisti, de aceea este bine sa mai ascultam si sa citim sfaturi din mai multe surse pentru a ne face o parere personala.

banal
[23.01.13 11:56:52]

@Dabator: Va rog sa-mi spuneti care este starea drumului intre Maglizh - Tulovo. Cred ca este un drum secundar. Multumesc.

[23.01.13 13:45:44]

@banal: Din câte țin eu minte porțiunea de care întrebi era în stare foarte bună.

Singura porțiune de care-mi amintesc că ar fi fost mai cu gropi era în apropiere de Dimitrovgrad. Dar până pleci tu se poate să fie reparată (sau să se mai strice și altele...).

Per ansamblu drumul a fost bun, fără probleme deosebite.

adryana, banal, coraiu, Dabator, Gabise, marius_antonio, voiajor
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: