ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2009
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 09.01.08
    SEP-2003

No 1 unde am stat, pana acum

Am stat la acest hotel in 2003, dintr-o eroare (fericita) a agentiei Kartago: rezervasem la alt hotel, iar cand am ajuns in aeroport am constatat ca nu eram trecuti pe lista acelui hotel si ca ne-au mutat la altul (superior), adica la Sheraton.

Am ramas uimiti de acest hotel, pana acum este cel mai bun in care am stat. Este un complex foarte mare, format din bungalouri de cate 4 camere (parter si etaj), fiecare cu vedere la mare sau la lagune (este o retea de lagune care serpuieste printre casutele hotelului). Nu am dat nimic la receptie (nici nu stiam de asta, pe vremea aceea) si am primit o camera foarte buna. Camerele sunt foarte spatioase, amenajate in stil arabesc, foarte curate si cochete. Intre cladiri sunt alei cu palmieri, bancute langa felinare unde poti citi seara, flori de toate culorile. Romantic: P

Restaurantul ne-a lasat gura apa in prima seara, este foarte abundent, are tot felul de salate, mancaruri gatite in bucatarie sau chiar in fata ta, dulciuri de care nu vreau sa-mi aduc aminte, fructe la discretie: guave, portocale (fresh gratuit in fiecare dimineata), toate minunile. Restaurantul este mare, are si o terasa superba spre mare, unde am gasit loc in fiecare seara. Organizeaza si seri tematice (fructe de mare, italiana etc). Are si un restaurant langa piscina, unde se pot servi pizza, meniuri de pranz. Marele dezavantaj este ca nu este AI, insa pe noi nu ne-a deranjat fiindca eram oricum plecati mai toata ziua. In zilele excursiilor, ne-au dat pachete cu mancare, mai bogate decat alte hoteluri, iar seara, cand ajungeam inapoi, restaurantul era deschis pentru noi. Ne asteptau cativa arabi cu mancare calda, salate, desert, asta pe la 11-12 noaptea. De apreciat!

Piscinele sunt ok: una de copii, la umbra, una pentru sport (aqua gym, polo etc), si cea principala, mare si foarte curata. Locuri la piscina - fara probleme.

Plaja are un minus important: este construita artificial, cu nisip adus, deci sunt cate 2 randuri de sezlonguri unde se sta fara probleme, dar intrarea in apa e abrupta si nu are corali. Se mai poate face plaja si pe un fel de insula, mai potrivita pentru copii. Hotelul are insa un ponton lung la capatul caruia este o platforma, unde misuna tot felul de pestisori colorati, deci totusi ai ce face.

Hotelul are si cateva camere exclusiviste, cu piscina privata, lux, mai tataaa :)

Seara poti sta la restaurantul amenajat pe o corabie veche, foarte frumos, sau pe terasa cu narghilele si bauturi traditionale, sau in barul din interior, sau la piscine.

Sau te poti duce in El Gouna, o statiune foaaarte frumoasa, creata de un meserias egiptean trait in State cateva zeci de ani, care a creat statiunea exclusiv turistica, foarte cocheta si curata, cu magazine, terase, cluburi.

Cu alte cuvinte, frumos de tot...

Trimis de mikka* in 03.08.09 17:42:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada, Sea Gull

VIZUALIZĂRI: 3374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mikka*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

marcy74 [21.09.09 22:41:48] »

te rog, vrei sa postezi si cateva fotografii? mi-ar fi de mare ajutor... nu ma pot hotari pentru un sejur in martie. multumesc mult si vacante frumoase in continuare!

marcy74, mikka*