ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2012
DE frog
ÎNSCRIS: 25.08.11
JUL-2012

Foarte frumos, dar mult prea cald

M-am intors acum 2 zile din concediu si desi nu am descarcat inca pozele ca sa pot posta cateva am hotarat sa povestesc totusi despre hotel si statiune cat inca am amintirile proaspete :)

Hotelului i-as fi dat nota 10 raport calitate-pret daca nu ar fi fost parterul in renovare si nu as fi auzit sunetul bormasinilor in fiecare dupa-amiaza cand ne intorceam de la plaja si incercam sa furam o ora de somn. Asa ca ii dau 9,50 :) Noi am fost cazati intr-un corp mai nou al hotelului, din cate am inteles, si era foarte dragutz acolo. Camerele erau gen garsoniera, cu bucatarie, un hol cu o masa+4 scaune+TV, dormitorul cu pat, noptiere si o masa de toaleta cu oglinda si baia. Era totul renovat, dar mobilierul era putin cam vechi, insa nu am nimic de reprosat pentru ca arata foarte bine. Evident, nu lipsea aerul conditionat. Personalul hotelului foarte amabil, erau si cativa romani. Micul dejun mie nu mi-a placut... erau in fiecare zi aceleasi feluri de mancare si nimic pe gustul meu... am mancat in cateva dimineti acolo, dar oricum puteam supravietui si fara mic dejun :)

In ceea ce priveste plaja, noi nu am stat la cea din fata hotelului pentru ca este plaja mckenzie la vreo 4-5 min de mers pe jos si este intr-adevar frumoasa. Este foarte spatioasa in primul rand, sunt toate terasele acolo si mai animata decat cea din fata hotelului.

Intr-una din zile am fost in Ayia Napa care este intr-adevar superba, dar putin cam aglomerata pt gustul meu :) Am fost si intr-o croaziera si, desi mi-a fost rau pe mare, laguna albastra chiar merita vazuta.

Oamenii sunt foarte primitori, sunt si multi romani acolo, dar ce nu mi-a placut e ca a fost foarte foarte cald... Data viitoare o sa-mi aleg o luna mai putin calduroasa (iunie sau septembrie din cate mi s-a spus).

Asadar, recomand hotelul Flamingo, cel putin corpul in care am stat noi pt ca in cladirea principala (cea cu un flamingo desenat pe ea) nu stiu cum sunt camerele.

Aaa... si in ceea ce priveste curatenia nu am ce reprosa. Prosoapele erau schimbate zilnic, la fel se si facea curat in camera, iar lenjeria a fost schimbata o singura data, ceea ce e relativ ok tinand cont ca am stat doar 7 nopti.

Sper sa va ajute reviewul meu in luarea unei decizii si o sa revin zilele astea cu poze.

Trimis de frog in 01.08.12 15:05:41
Validat / Publicat: 01.08.12 17:10:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (frog); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

geos_007
    [22.02.13 11:12:34]

@frog: Foarte interesant review-ul dumneavoastra. Suntem tot un cuplu fara copii si am dori sa rezervam un sejur pentru sfarsitul lunii septembrie anul acesta. Vrem sa o facem din timp si as dori sa va intreb daca pretul pe care l-ati platit dumneavoastra pe sejur (400 de euro pentru 2 persoane, din cate am inteles) include transport (avion cu tot cu taxe aferente), cazare + mic dejun. De asemenea, ati fost prin agentie (si daca da, se poate spune numele?) sau pe cont propriu.

Va multumesc frumos.

frogAUTOR REVIEW
    [22.02.13 12:02:14]

@geos_007: Buna geos. Pretul de 400 de euro a inclus transportul cu avionul cu toate taxele incluse, 6 nopti de cazare + mic dejun pt 2 persoane, iar biletele le-am cumparat prin vouchere (am avut ceva curaj: D). Pentru faptul ca agentia a gresit datele pt biletele de avion ne-am ales cu o noapte in plus de cazare gratis.

Agentia cu care am fost se numeste ****. Daca vrei sa rezervi prin ei, ai putina grija pt ca pe noi au vrut sa ne fraiereasca cu camerele de la hotel. Ne-au anuntat cu 3-4 zile inainte de plecare ca nu mai sunt camere la Flamingo (desi ne luasem biletele din ianuarie si am plecat la sfarsitul lui iulie) si ca o sa ne cazeze la Cactus (un hotel deplorabil din cate am citit).

In fine, dupa mai multe e-mailuri schimbate si amenintarea ca ne luam banii inapoi ne-am ales si cu transport gratuit de la aeroport.

[22.02.13 12:43:22]

@frog: politica AmFostAcolo nu permite menționarea publică a agențiilor (indiferent dacă e o referire pozitivă sau negativă)

Aceste informații se pot transmite însă fără probleme prin mesaje private, către oricine e interesat.

geos_007
    [23.02.13 08:11:23]

@frog: Va multumesc frumos pentru raspuns.

Imi pare rau. Sunt nou pe forum (doar ce m-am inscris ieri) si nu am stiut ca nu se permite folosirea numelui unei agentii de turism. In orice caz, daca dumneavoastra ati patit asa ceva cu agentia respectiva (numele nu l-am putut vedea pentru ca a fost sters de administratorul site-ului), nu doresc sa risc si voi incerca la agentiile cu care am mai fost in alte locatii si totul a fost in ordine. Informatiile date de dumneavoastra imi sunt de mare ajutor pentru a stii, cu aproximatie, bineinteles, cam la cat sa ma orientez ca pret.

Cu respect.

Lyssys
    [05.05.15 14:49:15]

@frog - Tardiv, dar pentru că am văzut și fotografiile din vacanța aceasta (!!!) (ce mică-i lumea până și pe AFA!), un vot plin!

Am citit toate rw-urile, ai un stil concis, cerebral, toate conțin informații foarte utile, scrise echilibrat, dar... de ce nu au și fotografii?! Ar fi mult mai câștigați toți: și autorul și cititorii!...

... Și mai e și restanța la sejurul din Sarti!... A propos, fotografia cu dansul haka al băieților e de milioane! Dar e nepublicabilă atâta vreme ce le apar chipurile...

Vacanțe de vis și spor la scris (review-uri)!

PS pentru web: E absolut întâmplătoare, uimitoare și total dezinteresată conexiunea cu @frog, rog să nu fie suspectată...

frogAUTOR REVIEW
    [05.05.15 14:53:02]

@Lyssys - Multumesc frumos! Fara poze pt ca mereu am scris review-urile imediat dupa ce ne-am intors si nu apucam sa descarc pozele. O sa-mi fac timp si pentru un review despre cazarea/impresiile din Sarti. Intr-adevar unele poze nu sunt de publicat . Anul acesta Lefkada ca sa pastram traditia sau renuntati la Grecia?

Lyssys
    [07.05.15 00:20:50]

@frog - Cred că dacă la fiecare din rw-urile postate ar fi adăugate foto, chiar și acum, ar fi mult mai multe voturi!

Spor la treabă!

PS: Lefkada nu e pentru lenevit pe șezlong, cum își dorește soțul meu! Mă gândesc la Zakyntos, dar nu am curaj cu drumul, iar cu avionul, nu găsim sejur de 10 zile, așa că mi-am amenințat jumătatea că... îl duc la Eforie! (Nu, glumesc, și anul ăsta, sper să fie tot Grecia!)

Vacanțe de vis să aveți!... Și neapărat foto la toate rw-urile!!!

frog, geos_007, Lyssys
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Beach Hotel: