ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2012
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8 [ani]

Pensiunea JOJO 4* meritate - Baile Herculane

Doru Taranu - Joc De doi ca la Herculane

Am mers cu oarecare reticenta catre Baile Herculane. Ma asteptam sa vad totul in paragina, eventual mizerie, fara vreun loc de cazare multumitor, decent, etc... Din aceste cauze nici n-am facut rezervare telefonica… Mi-am zis- mergem, vedem si daca ne place zona- ramanem.

Cum am ajuns destul de tarziu, intr-o joi seara, la primele pensiuni la care ne-am oprit n-am gasit camere libere. Contrariati de acest grad de ocupare, am continuat pana la pensiunea JOJO. Mentionez ca aceasta era printre singurele locatii de 4 stele din zona si era foarte posibil ca sa nu fie foarte solicitata. Adresa – str. Pecinisca nr. 175B (se face un drum in stanga de pe principala catre Targu Jiu). Pensiunea este lipita de o alta, denumita Sakura (3 stele).

Intrarea in pensiune se face traversand holul unei cladiri (care functioneaza ca centru de recuperare medicala) si o curte (in care, la acel moment, se lucra la amenajarea piscinei). De fapt toate acestea apartin aceluiasi proprietar. Ajunsi, in sfarsit, in pensiune, am realizat ca de aici incep sa se vada cele 4 stele… In stanga intrarii- receptia, in fata- iesirea spre o alta curte, a aceleiasi pensiuni, in dreapta- o sala de mese foarte eleganta si scarile catre camere. (Daca nu m-am facut inteleasa, toate suprafata este tip vagon si arata astfel: centru medical, curte cu piscina, pensiune, curtea din spate)

Ca spatii de cazare, am observat ca erau doar 12, ulterior afland ca sunt si duble (8) si apartamente (4).

Noi am stat intr-una dubla, la etajul 1, cu vedere spre spatele pensiunii, catre munte.

M-am indragostit de camera de cum am intrat: exagerat de spatioasa, eleganta, mobilata cu gust. Toate materialele folosite erau de cea mai buna calitate (tesaturi, mobilier, electrice, sanitare, totul!) Nu s-a facut deloc economie, caci pentru pensiune erau obtinute fonduri europene. (Ce bine ar fi daca ar obtine toate!)

Camera- dotata cu tot ce iti trebuie sa te simti bine: tv, ac, pat (ultra) matrimonial cu asternuturi impecabile, comoda, fotolii, oglinda imensa… Baia era la inaltimea asteptarilor ridicate la vederea camerei- curata, totul nou, cabina de dus, feon, prosoape imaculate. Fiecare camera are balcon propriu.

Multe dintre pensiunile din zona colaboreaza cu centre balneoclimaterice private. Aceasta are unul propriu, situat in prima cladire pe care am traversat-o la intrare. Centrul de recuperare medicala este condus de dr. Mioara Guran (mama administratorului pensiunii JOJO), care, impreuna cu colaboratorii acesteia, ofera- contra cost- diferite servicii medicale. Daca sunteti interesat, va puteti adresa la receptia pensiunii pentru o programare pentru ziua urmatoare. In afara de kinetoterapie, acupunctura, aerosoli, drenaje limfatice, puteti solicita si servicii de masaj, infiltratii, programe de slabire sau tratament anticelulitic- toate la preturi ciudat de scazute (12-15-20 lei/sedinta).

Am fost impresionati in mod placut si de curtea din spatele pensiunii, facuta, parca, pentru toate mofturile: cu parcare pentru auto (trebuia sa ocolesti pe o strada laterala pentru a intra cu masina), foisor, spatiu pentru gratar, saltea/trambulina si masinute pentru copii, balansoare, sezlonguri, loc de servit masa, verdeata, pomi fructiferi.

Noua ne-a placut foarte mult! Aprecierile se refera atat la pensiune cat si la gazde care, vazand ca ne uitam pe harta dupa obiective turistice si izvoare, ne-au facut precizari detaliate si utile.

Am notat la “pretul sejurului”, dar reiau: costul camerei pe noapte a fost de 150 ron (170 ron cu mic dejun).

Nu pot sa inchei fara sa spun ca am mancat un pastrav delicios (la gratar) aici, desi preturile sunt mai piperate decat la restaurantele din oras. Copiii au fost foarte incantati de facilitatile din curte.

Asa ca, va rog, faceti abstractie de tot ce s-a scris negativ, de imaginea dezolanta de oras parasit, de cladirile in paragina si mergeti la Herculane!

Bucurati-va de Cerna, de izvoarele cu apa termala, de baile sulfuroase, de strandul “7 Izvoare”, de aerul de munte, de padure, de liniste si de salbaticia zonei! Peisajul este de vis!

Ferice de cei care au ochi sa vada! ;)

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 01.08.12 14:48:00
Validat / Publicat: 01.08.12 15:58:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 7330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in camera noastra
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.70 EUR pe cameră

silvia tudoran [01.08.12 14:50:07] »

Va rog, ca fond, o hora banateana- poate Doru Taranu (Joc in doi ca la Herculane). Am gasit-o aici http://www.youtube.com/watch? v=8EoYTrzFVms&feature=related, dar nu prea imi place cum se aude...

- -

Am atasat o varianta audio. Se poate inlocui.

Michaell [01.08.12 21:14:55] »

@silvia tudoran: am citit review-ul tau si ma bucur ca totusi se mai aud si lucruri bune despre aceasta zona. la fel m-a bucurat sa aud ca se mai ofera si unele tratamente balneo. in schimb nu pot fi deacord cu tine atunci cand bagatelizezi situatia dezolata a statiunii si cladirile lasate in paragina.

m-am intors de citeva zile din romania si vreau sa-ti spun ca acest punct a fost unul dintre cele mai deranjante pe care le-am intilnit in timpul sederii noastre in tara. atitea ruine, cladiri parasite, case si monumente lasate in paragina n-am mai vazut nicaieri. nu-ti pot descire cit de deranjant au fost pentru noi asemenea privelisti.

silvia tudoran [01.08.12 21:56:16] »

@Michaell: Fii indulgent, te rog!

Si nu astepta sa se intample ceva cu o vreo cladire prea curand pentru ca:

1. e criza, nu sunt bani de investit

2. e an electoral (deci bani sunt, dar nu pentru renovari de fatade, ci doar de... feţe!)

3. procedurile pentru demararea unor lucrari de acest gen sunt greoaie, ehe, ce stii tu... Trebuie sa fie bani la bugetul primariei, sa fie cuprinse in planuri, sa se faca licitatii... Greu, vezi?

Insa pot spune ca eu, una, in privinta statiunii Herculane chiar am sperante de mai bine si iata motivele mele de optimism:

1. de curand s-a schimbat primarul si cel nou a promis ca reface imaginea orasului

2. in toate zilele in care am stat in zona am observat muncitori pe diverse cladiri. Si stii ce faceau? Munceau, chiar munceau... (am sa postez si poze, ca am facut, fiind impresionata placut)

3. turistii, chiar si cu media de varsta peste 50, "populeaza" an de an zona

si

4. la ce are statiunea de la "natura", mai devreme sau mai tarziu va avea si cladirile acelea monumentale aranjate cum trebuie. Si atunci Herculane isi va recapata locul si faima meritata pe harta turismului.

Pana atunci- rabdare si optimism!

P. S. Poate ai niste prieteni dornici sa investeasca intr-o zona superba, caci- vezi bine- stiu eu una!

brenciua* [10.08.12 17:41:59] »

Herculane este un loc foarte drag sufletului meu desi am fost o singura data acum 5 ani si tot de atunci imi spun ca trebuie neaparat sa revin dar un mare impediment este distanta eu stand in Bucuresti. Si eu am speranta ca odata si odata Herculane va redeveni ce a fost odata si se vor gasi fonduri pentru reabilitarea cladirilor istorice.

webmasterX [19.09.14 13:00:32] »

@silvia tudoran: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

brenciua*, Michaell, silvia tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Jojo: