ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
ÎNSCRIS: 18.11.09
JUL-2012

Descoperind litoralul spaniol

Mungo Jerry - In The Summertime

Salutare! Am achizitionat bilete catre destinatia noastra prin ianuarie. drum+cazare, fara nici o agentie. Intre timp am inceput sa ma interesez ce este vizitat, ce plaje, ce excursii, etc.

Si in sfarsit ziua mult asteptata! Plecam de la aeroport, cele 3 h trec cu nerabdare, cand goluri de aer, haos in avion, plansete de copii, tipete de mamici. Intr-un final, pasim pe tarm spaniol. Ne imbarcam in bus, linia C-6, cost calatorie 2,70 E, in 25 min ajungem la Platza de los Luceros.

Gasim hotelul repede, se numeste Goya, precizez ca personalul a fost foarte amabil, camerele spatioase, curatate zilnic, pana la plaja se fac 15-20 min, de mers lejer.

Ne-am facut un program de acasa, ce avem de vizitat, asa ca am pornit la drum: am vizitat castelul San Fernando, castelul Santa Barbara, din Alicante, insa... iti trebuie o conditie fizica f buna, insa merita tot efortul, in alta zi, am mers la Terra Mittica, 29 E/pers, drumul cu Tram (un fel de metrou, tre, tranvai) din Alicante, durata 1 ora, de acolo ne-au luat un angajat pana la parc, am mai facut cca 10 min. A fost de vis, o sa atasez poze. Merita vizitat, insa sunt masinarii, foarte periculoase, de ex. Colossus.

O alta zi, am petrecut-o in Benidorm, foarte frumos, Alicante-Benidorm-1 ora, aproximativ 6 E/pers dus intors.

Am vazut in port ca se faceau excursii catre insula Tabarca, si am mers si noi, 18 E/pers, se pleca la 10, si 11, te intorceai la 17 sau la 19, cand doreai. O insula draguta, cu terase, insa nu era pic de umbra, trebuia sa iei umbrela, acolo o puteai vizita in max 2 ore, dar frumos. Mi-am facut temele de acasa, si am cautat un restaurant cu specific mexican, se numeste Cactus Cantina, este exact ca in telenovele. Acolo am mancat foarte bine, ne-a placut Burritto. Pe la terase, preturile nu erau foarte scumpe, la supermarket erau mai acceptabile. Seara in port era agitatie, erau discoteci, terase, pline, 2 e berea.

Acum ceva ani, am vizitat Valencia, Andaluzia, foarte frumos si in aceste zone.

Recomand cu toata increderea Spania!

Trimis de ancutzika in 31.07.12 19:37:10
Validat / Publicat: 31.07.12 20:39:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Valencia, Madrid, Granada, Andaluzia, Garrucha

VIZUALIZĂRI: 8910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancutzika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Vedere de la castelul Santa Barbara

[31.07.12 20:39:21]

@ancutzika: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo cu acest prim review!

Mutat la rubrica "Alicante & Benidorm [Costa Blanca]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

[01.08.12 10:57:03]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cristian_h*
[01.08.12 11:09:23]

este foarte greu de descoperit litoralul spaniol... sunt atatea portiuni fiecare cu specificul sau, pe langa Costa Blanca mai sunt:

-Costa de la Luz: Huelva & Cadiz

-Costa del Sol: Granada, Malaga

-Costa de Almeria: Almeria

-Costa Calida: Murcia

-Costa del Azahar: Castellon

-Costa Dorada: in sudul Cataloniei

-Costa Brava: Girona Catalonia

eu va doresc sa le vedeti pe toate !!!

GabiBucuresti
[20.02.13 13:49:49]

@ancutzika:

Anul acesta doresc sa merg in Alicante (transport avion)... Imi poti recomanda un hotel aproape de plaja, sa se poata face baie (sa fie plaja amenajata) si sa fie usor de ajuns de la aeroport (eventul bus). ?

ancutzikaAUTOR REVIEW
[20.02.13 17:59:53]

buna, din aeroport cred ca acesta este singura masina care ajunge in centru... nr. C6. -- durata transferului... 35-40 min maxim.

ajunge la fiecare 30-40 min, nu mai retin exact. cost transport 1 sens... 2.70 e/pers. oricum, daca vrei iti pot da si orarul autobuzului, insa gasesti pe net.

Hotelul unde eu am stat, se numeste Goya, am rezervat pe booking, personalul... super... insa... pana la plaja aveai ceva de mers (noi l-am luat ca era mai ieftin, pt ca faceam dus... dormeam cateva ore si in rest eram mereu plecati), aveam A. C, T. V, baie proprie, si balcon, un pat mare si o noptiera+sifonier...

hoteluri sunt multe... aproape de plaja, dar si costul este mai ridicat!

sunt multe de vazut, merita cu toata increderea, daca mai vrei, iti mai pot da multe sfaturi, pareri... de vizitat, ce sa nu ratezi, eu am avut de acasa un program bine stabilit, in feicare zi, am facut cate ceva!

cauta hotel pe booking, si vezi pe harta, iti dai seama cam ce distata este... plaja este de nisip fin, umbra la palmieri...

nu rata TERRA MITTICA, si CASTELUL SANTA BARBARA, sussss!

vacanta placuta si plina de bucurie!

[20.02.13 18:22:45]

@ancutzika: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Hotel Goya scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul direct "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

GabiBucuresti
[21.02.13 10:16:13]

@ancutzika: Buna... Si mersi ptr. mesaj. Mai am intrebare: plajele sunt amenajate (San Juan, Postiguet). ? Cineva imi spunea sa iau metro de suprafata pana la plaja Muchavista, ptr, ca este mai lejer, celelalte fiind aglomerate... Am gasit pe booking cateva hoteluri la 3*, ramane sa le analizez pe fiecare in parte... Multumesc ptr. ajutor, revin si cu alte intrebari. !

bmiruna
[29.06.19 07:15:53]

Buna ziua! As dori sa merg la sfârșit de August la mare in aceasta zona. Puteți sa îmi spuneti dacă plajele sunt aglomerate și dacă apa este calda? Deasemenea, care este temperatura pe plaja și cum se procedează cu umbra/umbrele... Mulțumesc mult!

ancutzika, bmiruna, GabiBucuresti
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Alicante: