ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
ÎNSCRIS: 06.09.10
JUL-2012

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Cautati va rog alt hotel pt vacanta!

Nu am fi vrut sa mergem la acest hotel insa primind asigurari de la agentie ca e curat, am zis sa credem pe cuvant cele spuse. Cautam cazare in Agios Gordis cu cel mult mic dejun deoarece urma sa colindam insula si sa mancam pe la taverne si cel mai important, camera sa fie curata.

Am plecat cu avionul din Iasi la ora 17.30 si am ajuns in jur de 19.15 pe aeroportul din Kerkira. Pe langa faptul ca mi-au rupt un geamantan de cala, la aeroport nu ne-a asteptat nimeni asa dupa cum ne spusese la agentie. Erau doar 2 persoane cu cate un carton in mana, dar agentia noastra nicaieri. Am inceput sa cautam autocarul prin parcarea de la aeroport care urma sa efectueze transferul. Intr-un final, intreband soferul am nimerit autocarul care trebuie. Dupa ceva timp apare si ghida cu scuze de rigoare mentionand ca nu au anuntat avionul.

Am ajuns la hotel in jur de ora 20.00 iar la receptie nu era nimeni. Am mers in sala cu mese de la parter care tine loc si de receptie si de luat micul dejun. Dupa jumatate de ora de asteptare, nimeni nu aparu sa ne cazeze de parca nici nu aveam rezervare. Am sunat ghida, care mi-a spus ca de ce nu am sunat-o mai devreme si am stat atat timp, de parca era treaba noastra sa ne asiguram ca va fi cineva la receptie la ora la care sosim la hotel.

In 5 min apar 2 fete de la care am inteles mai tarziu ca lucreaza la hotel prin programul work & travel. A fost cazati la ultimul etaj, et. 3, ne-au dat o punga din hartie cu:

- 3 chei (una pentru current electric, una pentru intrarea in camera si una pentru intrarea in hotel – se inchide usa noaptea)

- aparat de pus pastila impotriva tantarilor + 1 pastila de rezerva

- telecomanda TV – sparta in locul unde se introduc bateriile

Am platit garantie 20 euro pentru eventuale daune sau pierderea cheilor, bani care ne-au fost returnati la sfarsit. Se completeaza un formular cu date personale si ne-au facut xerocopii dupa cartile de identitate.

Camera a fost curatata superficial si facuta in 5 min dupa cum ulterior aveam sa observ la decazare cand au fost cazate celelalte persoane care veneau pentru sejurul urmator.

Camera contine (descriu doar elemenele care m-au interesat):

- 2 paturi single, unul langa altul, pe paturi cate 2 prosoape, si nu exagerez cand spun ca erau de o culoare alb – cenusiu si roase de parca erau folosite de secole.

- cuverturile de culoare galbena care acopereau cearsafurile erau patate si nespalate, miroseau greu a folosire indelungata

- cearsafurile fusese schimbate intr-adevar caci miroseau a cloramina (macar atat!)

- frigider cu mic congelator (care merge chiar daca pleci din camera si scoti cheita de curent electric)

- TV care prindea vreo 4-5 posturi printre care si TVR International

-aparat de aer conditionat (nu am luat aer, nu am considerat ca e nevoie insa costa 6 euro / noapte, deci 42 euro).

-baia: curatenia a constat doar printr-o superficiala trecere cu mopul pe jos. La bateria de la chiuveta, piatra era la ea acasa, vasul de WC arata jalnic, cu puternice nuante de maroniu ca si culoarea capacului de pe acesta (cred ca vasul acela nu vazuse de mult timp un produs de curatare in afara de apa care curge). In dus incapeam, insa bateria era asezata asa de prost incat risti sa te lovesti daca nu pastrezi distanta. Capul de la dus din plastic alb insa ingalbernit foarte tare de trecerea vremii. Presiunea la dus lasa de dorit de fiecare data cand faceam dus. Ca sa faci un dus iti ia 20 min ca sa nu ramai cu spuma sau samponul pe tine, cand la un dus normal erai gata in 5 min.

In baie existau furnici, le alungam cu apa de la dus. Am primit 1 buc hartie igienica pe care am terminat-o in 2 zile. Gunoiul il duceam singuri deoarece nu se face curat in camera in fiecare zi. Nu te poti uita in oglinda de la baie deoarece risti sa te lovesti de vasul de la WC.

Aerisirea de la baia camerei alaturate dadea in baloconul meu, iar aerisirea de la baia mea, pe veranda comuna. De aceea, daca tii balconul deschis (noi l-am tinut), exista riscul ca numeroare mirosuri de baie sa intre in camera.

In camera s-a dat cu mopul si aranjat cearsafurile de pe pat in 2 zile: miercuri si vineri. De fiecare data ne-au pus cate o hartie igienica si ne-au inchis usa glisanta de la balcon.

Foarte important: nu exista plasa de tantari la balcon. In 2 seri ne-au mancat tantarii de nu stiam ce sa mai fac sa-i alung, cu toate ca aveam 2 aparate cu pastile (adusesem si unul de acasa). Chiar radeam de cum intrau de pe balcon, parca erau aranjati un formatie de lupta. Daca inchizi usa si cumperi aer, risti sa te intorci bolnav acasa, daca adormi cu aerul deschis. Daca deschizi usa, risti sa iti vina tintarii (nu exista plasa). Totusi, mentionez ca numai in 2 seri am avut invazie de tantari, probabil in celelalte zile au fost ocupati cu alte camere. Briza marii face ca temperatura sa fie suportabila, chiar daca sunt 30 grade in camera.

Zgomotul care se aude in camera este foarte pronuntat. Fiind situat exact langa strada, se aud foarte tare motoarele masinilor si ATV-urilor turate ca sa poata ridica dealul.

Toate camerele au vedere la mare. In tot hotelul, uneori apare un puternic miros de pipi, de canalizare.

Balconul contine o masa cu 2 scaune din plastic si ofera o priveliste absolut superba asupra marii si asupra statiunii. Este singurul lucru care merita metionat ca un plus pentru acest hotel.

Micul dejun a fost mereu acelasi: paine, un fel de cascaval, un fel de sunca (nu am mancat, mi s-a parut dubios cum arata), lapte rece si cald, un fel de cereale cu porumb, niste fulgi de cacao parca, cafea ,,ceai, 3 feluri de gem si 1 fel suc de portocale. Dintre toate gemul de caise chiar mi-a placut.

Nu toate camerele hotelului au aceeasi suprafata. Deoarece am fost impreuna cu niste prieteni care au venit cu autocarul, am fost in camera lor care era mai mica decat a noastra. Prin comparatie pot sa spun ca a noastra e lux fata de ce am vazut acolo.

Am insistat asupra cazarii si asupra curateniei pentru a va face o imagine asupra acestui hotel.

Agentiei ar trebuie sa ii fie rusine pentru ca are in oferta asa ceva dar mai grav este ca mint clientii desi cred ca aceasta cunoaste situatia de la fata locului. Daca operatorii imi dau acordul pot mentiona numele acesteia. Cel mai grav este ca te poti intoarce cu ceva ciuperci acasa, din cauza curateniei lipsa sau precare.

Amabilitatea personalului: in afara de fetele care vin din alte tari (Anglia, Germania etc) prin work & travel si chiar sunt amabile, patronul i-a cerut unui coleg de hotel, 20 euro pentru sticla de la corpul de mobila de unde sta telefonul fix cu toate ca aceasta era fisurata in momentul cazarii. Dupa ce s-a cam certat cu patronul (il cheama Alex) i-a dat banii inapoi, insa vreau sa ghiciti ce a facut cu cele 2 bucati de sticla: le-a dus inapoi in camera (probabil va incerca sa impute urmatorului care se cazeaza spargerea acestora). Deci, amabilitate si corectitudine = 0 (zero).

In rest, statiunea este superba, bucurati-va de peisajele superbe ale statiunii dar vizitati si celelalte statiuni, dar nu recomand acest hotel.

Trimis de acronimus in 31.07.12 18:05:21
Validat / Publicat: 31.07.12 19:09:22

VIZUALIZĂRI: 2293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (acronimus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

liviadavidescu
[31.07.12 20:48:08]

Imi pare sincer rau ca ai ales sa stai acolo... majoritatea review-urilor de pe site nu il recomanda, iar cei care il recomanda, insista pe frumusetea locurilor, de necontestat, de altfel. Am luat si eu aceeasi plasa ca si tine... i-am crezut pe cei care scriau "de bine". (vezi impresii) Din punctul meu de vedere e cea mai meschina si murdara locatie in care am stat in Grecia...

Vad ca dupa doi ani lucrurile nu s-au schimbat si nimeni nu ia masuri in acest sens...

Ce sa zic... sper ca altii sa nu se mai "friga", cum am facut noi...

Felicitari pentru review!

piscot
[01.08.12 12:23:01]

Foarte urat. Nu-mi vine sa cred ca s-a ajuns aici, noi cand am fost nu era asa, asta fiind prin 2008-cred.

vezi impresii

acronimusAUTOR REVIEW
[03.08.12 17:01:40]

@liviadavidescu: Multumesc pt felicitari. As fi scris mai mult ca mai aveam de spus, dar deja curgea apa de pe mine de cald ce era.

Da, e un hotel unde igiena nu e la ea acasa. Cel mai rau e ca agentiile vand in continuare bilete in aceasta locatie, desi cred ca stiu ca nu e un hotel curat.

liviadavidescu
[03.08.12 17:09:44]

@acronimus:

Si eu am aceeasi problema cu agentiile care inca il recomanda. Probabil sunt disperati, e o perioada proasta pentru ei, turismul extern nu mai e ce a fost odata...

acronimus, liviadavidescu, piscot
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Hotel: