ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 14.05.11
JUL-2012

Prietenos, curat, frumos, relaxant

Am petrecut anul asta 2 zile la hotel New Montana iar in 2011 un pic mai multe profitand de oferta lor stai 4 zile platesti 3. Hotelul are avantajul de a fi situat in centrul statiunii aproape de obiectivele strategice ochite de juniorul familiei: parcul care atrage tot puietul ca magnetul. Are parcare pazita (sper ca nenea de la bariera sta si noaptea). Da am gasit loc de parcare sambata la pranz cand e invazie de B.

Camerele nu sint foarte mari seamana cu cele de la Rina si International, hoteluri unde am mai stat in trecut in Sinaia. Nu ne-a deranjat pentru ca nu am stat prea mult in camera. Am fost cazati in ambii ani la strada, era un pic de zgomot dar aveai si o vederea asupra centrului. Are si balcon, daca in 2010 erau cuiburi de randunele care iti faceau mizerie se pare ca din 2011 s-au sesizat si au angajat 1 uliu. Sora mea care s-a cazat 1 saptamana in 2010 a fost traumatizata de aceste cuiburi, in fiecare an dupa ce revin prima intrebare de asta este legata. Era curat, asternuturi proaspete, albe, prosoape curate. Paturile single le-am facut matrimoniale, juniorul nu este deranjat sa doarma "pe dunga" pentru ca oricum noaptea migreaza. Am avut impresia ca geamul este murdar dar se pare ca era ceva in interiorul termopanului care facea sa arate ca nespalate de einspe ani. O bila neagra pentru ca daca bate soarele se vede urat de tooot, vazand ca defapt nu e praf m-am linistit. In camera dotarile standard la 4 stele: TV LCD, seif, minibar, room service, priza :), cos de gunoi.

Baia curata, avea sapun, sampon, gel de dus. Nu era banda cu "Dezinfectat pentru siguranta dvs" sau ceva asemanator, probabil este un moft dar am mai intalnit pe la 4 stele.

Nu am folosit serviciile piscinei dar "functioneste" pentru ca am intalnit pe hol oameni in halate albe. Din pacate nimic care sa semene cu manechinele lui Mazare de la vot.

Micul dejun in regim de bufet suedez se serveste intre 7 si 10, lucruri obisnuite nimic iesit din comun: omleta, ochiuri, bacon, carnaciori, icre, mezeluri, branza, cascaval, cremwusti, preparate din patiserie, iaurt, sucuri, cafele variate, ceai, cereale etc.

Restaurantul lor e un pic mai scump, pe terasa nu au mare lucru in meniu e mai potrivit pentru o tigara, o cafea.

La plecare o surpriza placuta: in nici un an nu ne-a verificat nimeni camera, minibarul, declari la receptie cand platesti ce ai consumat, intr-un cuvant CIVILIZATIE. Poate mutrele noastre inspirau incredere sau au ajuns inaintea altora la concluzia ca nu e normal sa consideri fiecare turist un potential infractor.

Pretul in iul 2012: 320 lei/camera + 7 lei ce-o sterpelit infractoru asta mic din minibar, stiu ca e scump dar asa e tara noastra o scumpa si-o draguta.

Daca recomand? Din toata inima. DA_DA_DA.

Trimis de Remicade in 31.07.12 14:01:16
Validat / Publicat: 31.07.12 14:57:56

VIZUALIZĂRI: 1506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Centrul vazut din balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 EUR pe cameră

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.07.12 15:04:06] »

Da, corect review, conditiile sunt intr-adevar ok. Poate singura mica problema ar fi preturile fuori clase de la Budda Bar din holul hotelului. Sunt cele mai mari din statiune. Parerea mea

alex1968 [17.08.12 18:47:49] »

Vreau sa merg si eu cateva zile la acest hotel si am vazut pretul 60 euro/noapte camera. Cand ai fost tu era mai mult (ptr. ca, din calculele mele, 320 lei inseamna cam 70 de euro) ? Sau mai sunt ceva "costuri ascunse"? De asemenea - pentru ca n-am mai fost cam demult cazata la munte la un hotel - as vrea sa te intreb unde ti s-au parut conditiile mai bune, la New Montana sau la Rina?

Multumesc mult

Remicade [17.08.12 19:10:42] »

Tariful de 60 euro este valabil ptr mai multe zile de cazare, minim doua conform siteului lor.

La Rina (defapt Hotel Sinaia cum se numea atunci) am fost in 2009 si am stat in camera de 3 stele, oricum nu e o diferenta ca de la cer la pamant intre cele doua locatii puteti merge linistita si la Rina. Vad ca e si mai ieftin acolo, 210 euro ptr 2 persoane 4 zile si include si masa in cont in valoare de 360 lei.

alex1968 [17.08.12 20:09:21] »

Multumesc mult pentru raspuns. La Rina am intrebat pretul pentru sectiunea de 4 stele si mi-au spus 250 lei camera cu mic dejun. Deci, doar cu putin mai redus decat la New Montana, la 60 euro. De aceea, ma gandesc ca la pret oarecum egal mai bine pare a fi la New Montana.

alex1968, johnnyredlabel, Remicade
    Alte impresii din această RUBRICĂNew Montana Hotel: