ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
DIN: Hațeg
ÎNSCRIS: 22.07.12
JUL-2012
2 adulÈ›i ADULȚI

Trogir, unul dintre cele mai frumoase orașe-insulă din lume

<Klapa Maslina - Gitara i casa vina

Salutare!

Am vizitat orașul Trogir într-una din zilele sejurului nostru pe Coasta Dalmată. Am ajuns în Trogir în jurul orei 11:30, venind dinspre Split. Pe drumul ce leagă cele 2 orașe am observat o mulțime de avioane care fie aterizau, fie decolau. Ne-am dat seama că în zonă se află Aeroportul Split. Acesta este localizat foarte aproape de Trogir în localitatea Kaštel Štafilić.

Parcare am găsit repede, lângă autogară și foarte aproape de centrul orașului vechi. A costat 8 kuna/oră.

De aici am plecat înspre orașul vechi care este așezat pe o mică insulă situată între insula Čiovo și continent. Această insuliță este legată de continent prin două poduri, unul pietonal, iar cel de-al doilea pe care pot trece și mașini, iar de insula Čiovo, este legată printr-un singur pod.

Am intrat în oraș prin poarta numită Kopnena Vrata. Această poartă a fost construită în secolul al XV-lea în timpul stăpânirii venețiene a orașului. Deasupra acestei porți se află o statuie a Sf. Ioan. Am început să colindăm pe străduțe, printre clădirile vechi ce au la parter magazine cu suveniruri, restaurante, baruri etc. La un moment dat am ajuns în piața Trg Ivana Pavla II, unde se află Catedrala Sf. Lovre. Turnul clopotniță al catedralei este impresionant, având o înălțime de 47 m, fiind cea mai înaltă clădire din oraș. Acum ne pare rău că nu am urcat în turn. Biletul de intrare in catedrală costă 25 kuna.

În aceeași piață se află și Turnul cu Ceas. Lângă acesta se află și Loggia. Aceasta a fost construită în secolul XV și a fost folosită probabil ca și tribunal. Pereții sunt decorați cu sculpturi aparținând lui Nikola Fiorentinac și lui Ivan Mestrovic.

Catedrala și Turnul cu ceas flanchează Primăria Orașului, denumită și Palatul Rectorilor. În clădirea primăriei se află un centru de informare turistică, de unde ne-am procurat o hartă. Curtea interioară a Primăriei este decorată cu o scară monumentală și are în centru o fântănă pe care se află un leu înnaripat, reprezentând leul Sf. Marcu, simbolul stăpânirii venețiene.

Am plecat din această frumoasă piață pe strada din dreapta Loggiei și ne-am îndreptat înspre Riva (promenada). Am trecut pe lângă Mănăstirea Sf. Nicolae ce are ziduri fortificate. Am ieșit prin poarta dinspre mare ce a fost construită în secolul al XVI-lea. Astfel am ajuns pe Riva din Trogir care este un minunat loc de plimbare și relaxare. Fiind umbrită de două rânduri de palmieri înalți, este mărginită pe de o parte de mare, iar pe cealaltă parte se găsesc terase, bănci și zonă verde.

La capătul promenadei se află Fortăreața Kamerlengo care a fost construită în secolul al XV-lea de către venețieni. Fortăreața prezintă patru turnuri unite prin ziduri crenelate. Biletul de intrare în cetate a costat 40 kuna. Prețul a meritat deoarece priveliștea din vârful turnului principal este extraordinară. În curtea interioară a fortăreței se afla o scenă care probabil era folosită pentru reprezentațiile artistice din cadrul Festivalului Orașului Trogir. Pentru a ajunge în vârful turnului a trebuit să urcăm niște scări foarte abrupte, dar a meritat. De aici am făcut niște poze foarte frumoase. Fortăreața și catedrala au fost obiectivele ce ne-au plăcut cel mai mult din Trogir.

Chiar dacă acest review poate nu este așa de concludent, sperăm ca fotografiile atașate să vă convingă să vizitați acest oraș care face parte din Patrimoniul Mondial UNESCO.

Trimis de fvpmed in 30.07.12 22:34:19
Validat / Publicat: 31.07.12 00:59:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fvpmed); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Biserica de pe Riva

[31.07.12 07:03:01]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

P. S.

Buna dimineata, tuturor!

iulianic
[31.07.12 08:32:42]

@fvpmed: Review-ul pe care l-ai scris este nu numai concludent ci si foarte bun. Este unul dintre putinele publicate in ultima vreme care spune ceva despre o destinatie turistica. Felicitari!

Eu l-am citit si am analizat cu atentie imaginile atasate deoarece mai auzisem ca Trogir este un orasel demn de vizitat. Din pacate, in 2011 cand am facut un circuit pe Coasta Dalmatiei, Trogir n-a facut parte din program. Asa e cand pleci in grup. Accepti, apoi te supui programului agentiei.

maryka
[31.07.12 10:51:42]

Felicitari! Un rw f. util, concis si usor de urmarit, iar pozele sunt frumoase! Iata o destinatie de vacanta, sau un circuit in Croatia!

V-ati ales o destinatie minunata ca si luna de miere, ati vazut multe locuri frumoase, am urmarit rw. Inca o data felicitari !

fvpmedAUTOR REVIEW
[31.07.12 18:51:48]

@iulianic: Vă mulțumesc! Așa este cu circuitele. Și noi am ales să mergem în circuite prin agenție 3 ani la rând și am văzut multe obiective, dar în niciodată nu am fost complet mulțumiți de timpul petrecut într-o anumită locație. Anul acesta am fost în Croația cu mașina personală și pot să spun că ne-am simțit liberi.

fvpmedAUTOR REVIEW
[31.07.12 19:03:23]

@maryka: Vă mulțumim din suflet! Într-adevăr este o destinație minunată unde ne-am simțit excelent.

mprofeanu
[08.08.12 17:35:14]

Felicitari pentru review.

Prin pozele tale am revazut Trogirul pentru ca l-am vizitat anul acesta dar fiind cu grup am trecut prea repede.

Nu am avut timp sa vedem cetatea decat pe afara. Frumoase poze facute de pe ziduri.

fvpmed, iulianic, maryka, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Trogir: