ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2012

Limenas, o zonă agreabilă din Thassos

Stratos Dionisiou - Otan pineis stin taverna

Aşa cum am precizat într-un review precedent, am petrecut o săptămână în Thassos, staţiunea Limenas. Am observat că lipsesc imagini cu capitala insulei şi mai ales cu plaja de acolo, aşa că am decis să prezint în câteva fraze Limenas-ul.

Plaja este una care, din punctul meu de vedere, a fost subestimată de turişti. S-a vorbit puţin despre ea şi cred că este nedrept. Într-adevăr nu se poate compara cu alte plaje celebre de pe insulă, însă este foarte drăguţă, cu condiţii şi facilităţi bune. Nisipul este relativ fin, la intrarea în apă sunt câteva pietricele pe o distanţă de 1 metru, după care este nisip fin. Apa este extrem de limpede, curată şi cu o culoare foarte frumoasă. Există numeroase terase pe plajă care oferă sezlonguri şi umbrele. La majoritatea e de ajuns să faci o minimă consumaţie şi poţi sta pe şezlong. În capătul plajei este o zonă în care te poţi aşeza pe prosop la umbră.

În staţiune se găsesc foarte multe taverne, magazine, câteva patiserii cu produse proaspete în fiecare dimineaţă. Pe lângă lunga stradă comercială, există şi varianta unei plimbări mai degajate pe faleză, în portul vechi. Din portul vechi se poate lua croaziera pe Marea Egee, veţi găsi acolo doi englezi care organizează turul insulei cu vasul Eros II. Din portul nou se poate lua water-taxi către Makryamos şi Golden Beach. Pentru Makryamos costa 5 euro de persoană dus-întors, pentru Golden Beach - 8 euro.

Faţă de celelalte staţiuni, Limenas este un pic mai agitată, însă într-un sens pozitiv. Nu mă refer la viaţă de noapte, fiindcă există un singur club, care nu era foarte populat. În schimb există terase, taverne, cafenele cu o atmosferă cât se poate de agreabilă. Dacă vizitaţi Limenasul, nu ezitaţi să savuraţi un cocktail la una dintre cafenelele din portul vechi, aşezate pe faleză. Muzică plăcută de cameră, ospitalitate tipică grecească şi o privelişte de vis. O menţiune aparte pentru Karnagio cafe, care se găseşte în capătul staţiunii, după terminarea plajei. Este o terasă construită în stâncă, cu o panoramă de vis. Preţurile sunt pe măsură, însă merită măcar o vizită.

Trimis de nakamura in 30.07.12 16:35:26
Validat / Publicat: 30.07.12 17:48:45

VIZUALIZĂRI: 6747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nakamura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Plaja din Limenas

webmaster13 [30.07.12 20:49:33] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

nakamura [31.07.12 10:39:33] »

@webmaster13: e potrivită melodia, merci.

florin jurcuta [02.08.12 15:19:27] »

poti sa te plimbi cu barca personala?

nakamura [02.08.12 17:22:11] »

@florin jurcuta: Nu stiu daca te poti plimba cu barca personala, stiu ca poti inchiria barca doar pentru tine si/sau grupul tau. Asta garantat se poate face, insa nu cunosc preturile.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.08.12 17:55:39] »

@florin jurcuta: Poti sa faci orice in Grecia, normal ca daca ai barca o poti folosi, de ce nu?

florin jurcuta [03.08.12 14:51:48] »

multumesc pentru raspuns, am barca mea vroiam sa stiu daca are rost sa o car cu mine, merg cu autocarul

nicolae75 [04.12.12 22:12:13] »

Buna, foarte utile informatiile, mai ales ca am ales si noi sa mergem la anul in Limenas. O intrebare: acele water-taxi către Makryamos şi Golden Beach, pot fi luate la dus dimineata si la intors dupa amiaza? Ar fi excelent, pt ca as vrea sa vad si alte plaje din insula.

P. S. pe plaja din Limenas cam cit e un sezlong?

nakamura [05.12.12 14:31:10] »

@nicolae75: Aveam un pliant cu orarul water-taxi-urilor, insa l-am aruncat la un moment dat. Din cate imi amintesc, se pleaca la 10 din portul nou din Limenas si intoarcerea e undeva pe la 17 din Makryamos sau Golden.

Nu am stat pe sezlong pe plaja din Limenas, am preferat una dintre extremitati, unde se putea sta sub umbra pinilor. Au stat, insa, niste prieteni pe sezlong. Nu au platit nimic, doar au facut o minima consumatie, gen o bere, un suc etc. Majoritatea teraselor si tavernelor din zona plajei procedeaza asa.

webmasterX [04.10.14 06:26:02] »

Mutat în rubrica "Descoperă Limenas, THASSOS" (nou-creată pe sait)

florin jurcuta, nakamura, nicolae75
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: