ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
ÎNSCRIS: 21.06.09
JUL-2012

Evitati acest hotel

Venind dinspre Antalya am hotarat sa facem si o rezervare [din Romania] in orasul Pamukkale pentru a vizita acest loc minunat.

Drumul a fost usor si a durat cam 4 ore din statiunea Lara pana in Pamukkale [aproximativ 270 km]. Aici am avut surpriza sa ne amintim de cum eram primiti pe litoralul nostru acum cativa ani, cand coboram din tren oameni cu chei si cartoane cu cazare ne intampinau. In Pamukkale era baieti pe scutere care tipau sau gesticulau cu chei si cartoane sa ne ofere o cazare, dar noi plini de dispret si fite le aratam ca aveam deja facuta o rezervare la hotel nu la gazda [ce mai teapa am luat].

Amplasarea acestui hotel este buna cam 5-10 minute de mers pe jos pana la intrarea pe munte din acest punct de vedere a fost bine. Am gasit hotelul si la cum era intrarea am zis ca este ok doi lei strajuiau intrarea si doi palmieri uriasi le faceau umbra [se vede pe poze] o receptie normala cu un barbat la 50 de ani ne astepta voios care nu avea habar de engleza sau orice alta limba in afara de turca avea pregatite vreo 8 chei sa ne arate unde vrem sa dormim noi fiind doar 4 familii [domne ce primitori sunt oameni de pe aici] si am plecat in inspectie sa vedem ce putem sa alegem.

Surpriza toate camerele erau la fel de mizerabile usile de la intrare erau rezemate sa nu cada de telefonul din camera care nu era functionabil [era in loc de bibelou] dulapuri rupte si strambe iar de baie ce sa vorbim nu puteai nici sa stai un minut in ea de miros si jeg. Aer conditionat era dar in momentul in care ii dadeai drumul era un zgomot de aeroport. Despre masa noi am cumparat cu demipensiune dar nu se putea sa mananci nimic de exemplu la cina am avut o supa de rosii, o salata facuta acum ceva timp iar felul doi spaghete cu cartofi fierti, un pic de pui si desert niste fructe pe o farfurie [pozele vorbesc].

Calvarul nu se termina si ne comunica ca o bere la ei in hotel este 10 lire dar pentru ca suntem clientii hotelului ne da cu 8 lire [curs valutar in turcia 2,1 lire = 1 euro] asa ca am pus pofta in cui si am plecat sa mancam in oras cand sa iesim din hotel ne gesticuleaza sa nu cumva sa venim cu bautura sau altceva din afara ca nu ne da voie sanchi politica hotelului. Peste tot bautura si mancare mai scumpa ca peste tot [Kutahya sau Canakkale] iar o bere la magazin era peste tot 3 euro sau apa la litru 3 lire in conditii normale ea este de o lira asta e daca vrem un monument mondial sa il vedem.

Despre munte si tot ce inseamna de vizitat pot sa spun ca a meritat chinul de a dormi acolo intrarea este la munte 20 de lire si nu se primeste valuta iar piscina cleopatrei este 15 euro scaldatul. Sfatul meu este ca merita vizitat acest loc minunat si vorba unui prieten am fost murdar la gura si la ochi de cultura cat am stat acolo.

O excursie din hotel [Antalya] era 75 de euro de persoana. Pot sa povestesc foarte multe dar astept intrebari sa pot sa raspund.

P. S. Cautati cu mare atentie pe net hoteluri in zona inainte sa rezervati.

Trimis de manuta_1969 in 30.07.12 14:12:59
Validat / Publicat: 30.07.12 16:20:50

VIZUALIZĂRI: 1564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuta_1969); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel cei doi lei si unul din palmieri
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[30.07.12 16:20:12]

Nu sunt foarte convins de justetea aplicarii *in acest caz* a prevederii respective, insa cf Regulamentului in cazul notelor de tip "zero peste tot" articolele trebuie publicate FARA NOTE.

Daca autoarea doreste, poate reveni cu modificarea uneia sau mai multor evaluari, pentru a restura statutul...

sanis*
[31.07.12 07:06:45]

Mda. Intr-o impresie scrisa mai acum ceva vreme, spuneam exact acelasi lucru: nu e cazul sa rezervi cazare in Pammukale. Eu am platit 30 TL pe noapte, MD inclus, la nici 5 min de intrarea in zona de travertin. O excursie pe cont propriu costa probabil un sfert fata de una "organizata" - fie ca se face cu autobuzul (la Denizi) si dolmusul la Pammukale, fie cu masina inchiriata (mai ales daca sunt mai multe persoane). Le recomand tuturor celor care trec pe la Pammukale sa faca un popas la Aphrodisias- chiar daca nu au travertin si bai: -)

Eu am evitat sa maninc la restaurantele din zona - dupa ce m-am uitat la preturi. Am coborit in sat si am gasit un birt cu mincare foarte buna, foarte ieftin. VERIFICATI MAI INTII PRETURILE - altfel va frige: -) Daca sunt putini turisti (si, de obicei, pe seara, sunt putini, mai toti vin cu autocarul si pleaca dupa prinz) poti gasi si bere/apa mai ieftin pe la magazine - mai ales daca te tirguiesti cu patronii. O idee inca mai buna este sa va alimentati cu ele pe drum, eventual din Denizli.

sanis*