ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2012
4 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Flamingo Grand - Albena

Dupa un drum cu mici probleme (1 ora traversat podul + vama de la Ruse si un mic accident pe drum pentru care a trebuit sa ocolim 5 km) am ajuns in jurul orei 12 la hotelul Flamingo Grand. Nu ne-au putut caza deoarece camerele nu erau inca pregatite.

In jurul orei 14 am fost cazati (sampania de rigoare, dusul bagajelor...), am avut 2 camere la etajul 9, una standard si una executiv.

Nu vreau sa revin asupra aspectelor deja scrise anterior ci doar sa adaug ce e necesar sau sa corectez lucrurile pe care nu le consider conforme cu realitatea.

Camerele Standard le-as cosidera de 4* nu de 5* in comparatie cu camera Executiv si bineinteles cu alte hoteluri (mi se pare ca s-a facut rabat acolo unde nu se justifica, de cand intri in camera ai impresia unui hotel vechi nu a unui hotel deschis in 2008, usa uzata din cauza soarelui, mobila de calitate inferioara, detalii de hotel inferior chiar daca camera are tot 50 de metri patrati ca si restul camerelor)

In ceea ce priveste curatenia nu am nimic de reprosat chiar daca unii s-au plans, in cazult camerei executiv ne-au facut curatenie in fiecare zi iar mocheta era aspirata, spaland chiar si vasele din chiuveta.

Camera executiv nu are dus in baie ci doar vana de dimensiuni marite dar fara jacuzzi

MANCAREA:

Am avut demipensiune si am platit la hotel si pranzul tot in regim de bufet (18 leva/adult, copilul nu a platit - 2 ani)

Micul dejun a reusit pana in ultima zi sa imi taie pofta de mancare deoarece nu au schimbat in cele 7 zile nici macar locul tavilor, aceasi mancare:(

Pranzul si cina au fost OK, foarte putina lume la restaurant la pranz, majoritatea cu copii, mancarea diversificata si nu s-au repetat mai mult de 2-3 feluri de mancare principale in cele 7 zile. Mancarea pe ansamblu a fost buna dar nu gustosa, lipseau condimentele, unele mancaruri pre bine facute, altele mai putin.

Nu am stat la coada la masa decat intro singura seara iar o masa goala sa gasit tot timpul.

La masa de pranz si cina nu este inclusa bautura de niciun fel. Ar putea introduce macar apa plata. In ultimele 2 zile la iesirea din restaurant era asezata o pancarta care interzicea sa scoti fructe si bautura din restaurant.

In ceea ce priveste diferenta serviciilor intre camerele Standard si Executiv as vrea sa precizez urmatoarele: cafea si ceai gratis in camera pentru toata lumea (executiv are si cafea Lavazza la expresor gratis)

Camerele standard au acces doar la piscina interioara iar cele executiv si la sauna, baie cu aburi, insa nu vad cum poate fi limitat deoarece sunt toate in aceasi incapere si nu este nimeni care sa supravegheze accesul.

Sezlongurile de la piscina in jurul orei 9 erau majoritatea ocupate de prosoape chiar daca erau doar 10 oameni. La plaja era la fel cu primele 2-3 randuri de sezlonguri. Saltelele pentru sezlonguri era gratuite atat la piscina cat si pe plaja.

Apa din piscina pentru copii cu tobogane era destul de rece.

In ultimele 2 zile marea s-a umplut de niste miriapode care se asezau pe piele si te intepau, fapt pentru care am folosit doar piscina.

Cursul de schimb la hotel este de 1.85 leva/euro fata de 1.90 la Balcic.

Animatia de la hotel era suficienta pentru copii ca sa le umplii timpul liber.

Hotelul fiind situat in centru statiunii ofera acces facil atat la restaurantele cu specific cat si la supermarketurile si bazarurile din zona.

Hotelul cat si statiunea le recomand famililior cu copii cat si persoanelor care doresc un concediu mai linistit. Pentru cei care doresc distractie nocturna sa caute alte statiuni.

Trimis de mateicip82 in 30.07.12 05:10:24
Validat / Publicat: 30.07.12 06:32:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Bansko, Varna

VIZUALIZĂRI: 7879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mateicip82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Piscinele vazute de sus

[30.07.12 05:58:51]

@mateicip82: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

davidana
    [16.09.12 00:16:21]

camerele la acest hotel au bucatarie?

davidana, mateicip82
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: