ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2009
ÎNSCRIS: 11.03.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Un concediu reuşit (cu bani puţini)

A trecut aproape o lună de zile de când ne-am întors din Antalya, Belek, hotel Vera Mare.

Mărturisesc că, înainte de plecare, am avut oarece semne de întrebare vizavi de acest hotel dat fiind preţul mult mai mic decât la alte resorturi din zonă (de altfel aşa am descoperit şi acest site, unde am aflat intâmplările mai mult sau mai puţin plăcute ale altor împătimiţi de călătorii...

Dar să revin la concediul nostru...

1. Transportul: zbor cu Blue Air, fără probleme, fără întârzieri, personal amabil. (Un mare minus insă, pentru aeroportul Băneasa, care lasă mult, mult de dorit)

Transport aeroport Antalya - hotel: autocar cu aer condiţionat, fără întârzieri.

Felicitări agenţiei de turism partenere, Penisula Tours, şi în mod special Dnei Elena- ghid desăvârşit, care pe parcursul transportului către hotel ne-a prezentat istoria zonei.

2 Hotelul: deschis în 2008, foarte curat, personalul începând cu cei de la recepţie şi până la cei ce se ocupau de curăţenie

amabil, mereu zâmbitori -este adevărat că "inspiraţi" de roxelle am avut grijă ca în paşaport să aşezăm 10E dar am avut de asemeniea, cameră cu vedere la mare şi o privelişte superbă, flori în cameră, diverse aranjamente făcute din prosoape şi petale de flori (inimioare, ...)

3, Masa: restaurantul principal: -mâncare multă, pentru toate gusturile, de la cea dietetică până la diverse fripturi la grătar şi în permanenţă cineva reaproviziona platourile şi tăvile astfel încât nu existau acele "cozi" dizgraţioase

-la fiecare masă, de la început erau aşezate câte 2 sticle de vin (alb şi roşu) şi una de apă plată plus posibilitatea comenzii de la bar a altor băuturi

-dimineaţa portocale la discreţie pentru aţi prepara singur fresh-ul de portocale

-pe plajă -un snack-bar, deschis de la 10. 00-18. 00: mâncare gen fast-food, băuturi alcoolice şi răcoritoare şi îngheţată;

-un bar pentru bauturi alcoolice si racoritoare precum si îngheţată;

-un bar cu specific turcesc unde se puteau servi placinţelele lor cu diverse umpluturi (branză, carne, miere), ayran, racoritoare

-3 restaurante a-la-carte: pescăresc, italian si asiatic (pe cel pescăresc şi italian le-am încercat şi noi, cel italian extraordinar)

4. Animaţia- PUNCTUL FORTE al hotelului

-de la ora 10. 00 până noaptea târziu un grup de tineri din toate colţurile lumii erau pur şi simplu la dispoziţia turistului, mereu veseli şi amabili, antrenându-te, prin zâmbetul lor, în diverse jocuri şi concursuri, de la gimnastică în apă până la tir cu arcul...

5. Plaja: Deşi are distincţia de "Steagul albastru" aici ar fi singura neplăcere pe care am întâlnit-o. În dreptul hotelului nisipul este foarte fin, urmat după aceea de pietriş iar intrarea în apă destul de brusc abruptă. Am înţeles după aceea de ce peisajul este mai sălbatic: aici vin anual o specie de broscuţe caretta-caretta (pe cale de dispariţie) şi işi depun ouăle la ţărm. Din această cauză am acordat totuşi satisfacţie 100%

Cu siguranţă mai sunt foarte multe de spus, dar deja cred ca am depăşit "spaţiul" cu impresiile mele aşă că închei dar nu înainte de a vă spune agenţia prin care am contractat sejurul şi de care am fost foarte mulţumiţi (de trei ani tot cu ei călătorim! ) : Christian Tour, iar preţul, poate nu vă vine să credeţi: 2 adulti şi un copil de 12 ani: 1160E! în luna iulie!

Acum este destul de târziu, dar promit că în cel mai scurt timp am să adaug şi câteva poze, impresiilor mele...

Trimis de michaella in 02.08.09 22:13:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Belek, Hotel Papillon Ayscha, cu agenţia de turism Alibaba tours

VIZUALIZĂRI: 4446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michaella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un colt de gradina...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 57.00 EUR pe cameră

mootoo
    [02.08.09 23:32:11]

in acest pret au intrat si biletele de avion?

[03.08.09 22:34:38]

Da, au intrat si biletele de avion, dar biletele le-am cumparat in luna martie, de la Targul de turism si am beneficiat de o reducere de 25%...

kgt
    [16.08.09 10:27:15]

Salut, cand ai zis abrupt ce aveai in vedere? Trece direct peste cap?

Eu nu stiu sa inot si imi fac deja probleme...

Ce alte sfaturi afara de 10E mai ai? 10E de caciula?

Cum se face repartizarea la atractii pe baza de rezervare sau pe primul venit primul servit?

Scuze pentru valul de intrebari...

Merci mult.

[17.08.09 21:46:16]

Buna,

Nu trece peste cap dar este undeva pe la 1.30-1.40m si daca mai sunt si valuri...

10E pentru 3 persoane (asa am pus noi- intr-un singur pasaport)

Nu inteleg la ce fel de "repartizare pe atractii" te referi? Daca este vorba de restaurantele a-la-carte da asa este primul venit- primul servit! Oricum acolo se plateste: costa 5 Euro/persoana si nu este foarte aglomerat... Noi cand am fost nu erau decat 3-4 mese rezervate...

...Si nu iti face probleme de ":valul de intrebari"... imi face placere sa iti pot raspunde dar imi cer scuze pentru intarzierea cu care iti raspund... Si eu am intrebat la randul meu la fel ca si tine (pe godoroja...) Daca vrei id-ul meu de mess iti sta la dispozitie... Asa e mai usor!

kgt
    [17.08.09 21:50:25]

multam mult, daca nu e prea mare deranjul sa te stresez putin pe mess da-mi te rog ID.

[18.08.09 09:45:56]

michaella_dragomir

kgt, michaella, mootoo
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vera Mare, ex MaxHoliday) [Bogazkent]:

• pagină generată în 0.22296500205994 sec