ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2012
ÎNSCRIS: 16.06.11
JUL-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Rimini: Hotel Bellevue, 4 stele si nu prea.

Din nou in Italia. Si din nou pe coasta adriatica, la Rimini (orasul natal al lui Fellini), dupa ce in urma cu cateva luni vizitasem Venetia, vizita descrisa in precedentul meu articol (vezi impresii)

Eu am ajuns aici prin Bologna, dar un acces mai rapid ar fi prin Forli sau chiar folosind zbor direct pe aeroportul din Rimini pentru cine apeleaza la pachete turistice.

De la aeroportul Marconi pana la statia Bologna Centrale se poate ajunge comod cam in 30 de minute cu “Aerobus”-ul afllat pe peronul din fata terminalului si care circula cu o frecventa de 12 minute. Biletele se cumpara de la sofer (6 euro), statia finala e chiar in fata garii. Traseul spre Rimini e deservit de trenuri care circula la 20-30 minute si care parcurg aceasta distanta in 60-90 minute (preturile variaza invers proportional cu timpul calatoriei: 10-20 euro), in functie de rangul trenului. Inainte de a urca in autobuzul 11 spre hotel, e bine de procurat un bilet “multicorse”, o cartela cu 6 calatorii care ofera o reducre fata de biletele cumparate de la automatul din autobuz. Numerotarea statiilor din Rimini usureaza sarcina celui aflat aici pentru prima data. Astfel, de la gara se ajunge la hotel in 10 minute coborand la statia 12. Acest loc se numeste Marina Centro, buricul targului: magazine, restaurante, pizzerii, cofetarii, supermarketuri, faleza, bulevardul principal. Nimic nu lipseste. Amplasamentul hotelului este deci prima proba la care primeste nota maxima. Poate fi recunoscut cu usurinta dupa tencuiala portocalie, este situat pe partea opusa statiei de autobuz.

Personalul e de asemenea la nivel ridicat: civilizat, politicos, vorbitor de engleza. Micul dejun e si el la standard corespunzator si ii poate satisface si pe cei exigenti. Diversitatea de fructe este mare. Aici am mancat pe saturate capsuni la sfarsitul lui iulie.

Intrand in camera, insa, am constatat ca un 3+ ar fi suficient pentru clasificarea acestui hotel. Si asta pentru ca nu sunt eu prea pretentios, altul mai carcotas ar fi renuntat fara ezitare la semnul matematic. Nu pentru ca ar fi probleme de curatenie, care e bine intretinuta. Camera e dotata cu minibar, aer conditionat si balcon. Exista conexiune gratuita la internet. Dar parchetul neraschetat, dimensiunile relativ modeste ale camerei si finisajele din baie duc la concluzia unei generozitati excesive la acordarea stelelor.

Pentru cine ajunge la Rimini, o vizita in San Marino este obligatorie. Aici trebuie sa amintesc din nou pozitia excelenta a hotelului. Iesind pe poarta lui, pe partea stanga se afla bulevardul principal al localitatii, Amerigo Vespucci. Mergand 200 m spre stanga, se ajunge la Piata Marvelli, locul unde se afla terminalul autobuzului care leaga Rimini de San Marino. Plecarile sunt cu o frecventa de 75 de minute. Cu toate ca distanta nu depaseste 30 km, durata cursei este de aproxinativ 50 de minute deoarece se urca pe munte. Biletele se cumpara de la sofer sau de la biroul de informatii aflat in statie (4,50 euro pentru o cursa). Traseul pietonal spre Palazzo Publico urca pe munte si este presarat cu numeroase magazine si restaurante.

Dar sa revenim in Rimini. O plimbare prin orasul vechi este recomandata. Aici se ajunge cu acelasi autobuz 11, circuland pana la ultima statie in directia garii.

Referitor la aprovizionare: aproximativ vis-à-vis de statia spre San Marino, a carei pozitie am descris-o mai sus, se afla un supermarket. Pentru cei foarte comozi, pe acelasi buevard principal, chiar in fata hotelului se afla un minimarket.

Plajele sunt si ele numerotate, ca si statiile de autobuz. Ele sunt parcelate in portiuni de aproximativ 100 m, fiecare portiune deserveste anumite hoteluri. Bellevue este arondat plajei nr. 30, la care se ajunge imediat traversand faleza. Inchirierea unei umbrele cu 2 sezlonguri pentru o zi costa 20 euro pentru locurile situate in apropierea marii si 12 euro pentru celelalte. Plaja este civilizata, curata, bine intretinuta, nisipul este fin. Apa cam rece. Plaja nr. 0 este publica dar e relativ departe, nu are sezlonguri si e folosita de practicantii jocurilor cu mingea. Deci economia la acest capitol nu se justifica.

Ultima zi am petrecut-o la Bologna. Ora vechi, frumos, loc ideal pentru o zi de plimbare. N-am sa mai scriu un articol pentru hotelul de aici. Am sa ma rezum la a recomanda hotelul Mercure Bologna Centro, 4 stele, situat chiar in fata garii, loc in care se afla si statia de autobuz spre aeroport. Iesind din hotel si mergand spre dreapta cam 100 m ajungem la bulevardul Independentei. Mergand pe acesta ajungem in 10 minute la Piazza Magiore, locul unde sunt grupate principalele obiective turistice.

Revenind la hotelul din Rimini si punand in balanta cele povestite, concluzionez: recomandat celor care nu cauta perfectiunea. Eu l-am gasit la un pret foarte convenabil printr-o agentie, pe alte sisteme de rezervare era mult mai scump. Va trebui, deci verificat si raportul calitate – pret.

Trimis de mlucian in 29.07.12 10:57:12
    Validat / Publicat: 29.07.12 12:08:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Venetia, Padova.

VIZUALIZĂRI: 3235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mlucian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 San Marino.

[29.07.12 18:16:46]

@mlucian, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

Adevarat, nu exista - la momentul incarcarii articolului tau - o rubrica care s a grupeze recomandarile "de calatorie" (non-cazare) din zona, insa se poate crea una in cel mult 1 minut, folosind linkul "Adauga hotel/calatorie" de dedesubtul listei obiectivelor. (pentru a fi de ajutor altor utilizatori, aflati in aceeasi situatie, am creat eu una chiar acum - amfostacolo.ro/hotel.php? ... rimini&id=12117)

mlucianAUTOR REVIEW
    [29.07.12 18:23:58]

@webmaster: Da, aveti dreptate. Eu am intentionat sa descriu hotelul, referirea la zona fiind "bonus". Probabil ca nu am vocatia scrisului si de aici tendinta de concentrare intr-un singur articol. Oricum, observatia e binevenita.

mlucian

• pagină generată în 0.038191080093384 sec