ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2012
DIN: Targu-Mures
ÎNSCRIS: 15.07.12
JUL-2012

Placut si curat

Tocmai ne-am întors din sejurul de 7 nopți la Sunny Days El Palacio, Hurghada.

Am fost 2 adulți și 2 copii și am plecat din Tg. -Mureș la ora 19, am aterizat în București, de unde am decolat foarte târziu, astfel încât am ajuns la hotel la 2 noaptea. Complexul e mărișor, iar plaja nu prea, ceea ce face ca șezlongurile să fie cam înghesuite, pe câte 2 rânduri. Complexul este în formă de U și „îmbracă” o lagună în care se poate înota. Pe partea exterioară a complexului, este iarăși mare, unde se poate face snorkelling.

Camerele sunt mari, spațioase, curate, cu frigider, aer condiționat care funcționează, duș și vană și se face curat zilnic. Noi am cotizat la recepție 10 dolari, poate ne-au ajutat să primim o cameră bună. Mâncarea este foarte bună, noi am gustat din toate, unele sortimente erau foarte exotice și poate nu pe gustul tuturor, dar nu am suferit de foame ori de sete. Sunt câteva beach-bars și un pool-bar, unde se pot servi băuturi, doar că le dau în pahare din plastic/ hârtie de capacitate mică. Ca să ne săturăm, ceream 2 pahare. Chelnerii și barmanii sunt joviali, cu zâmbetul pe buze, chiar dacă nu le-am dat bacșiș. Sunt foarte foarte mulți ruși (chiar și personalul vorbește rusa mai bine decât engleza!) și care, e drept, se cam înghesuie la masă, la baruri, peste tot.

Micul dejun și prânzul se desfășurau destul de lin, peacefully, fără să simți aglomerația, dar cina era o teroare din cauza rușilor care se îmbulzeau la masă. După 2 seri am renunțat să mergem la cină la ora deschiderii restaurantului, și a fost mult mai bine. Mâncarea era din belșug, nu se termina, și găseam și locuri la masă. Mai mult, era și „late dinner” care se servea între 22.30-2.00. pentru cei care alegeau să-și petreacă seara în Hurghada. Apropo, cu ferry-boat se poate merge dimineața în Sharm-El-Sheik și veni înapoi seara.

Pe plajă găsiți 2 agenții care vor să vă vindă trip-uri cu barca. Noi le-am luat pe amândouă și nu ne pare rău. Prima dată ne-am dus cu Crazy Waves. Am făcut snorkelling, pescuit, baie la Insula Paradisului. Pentru cei care iubesc snorkellingul, excursia aceasta are foarte puțin de oferit. Timpul efectiv pentru snorkelling este mic, 20 minute de 2 ori, în 2 locuri diferite. Prinzând gustul snorkellingului, ne-am luat și excursia oferită de Aquastars, care a presupus și scufundări. A fost super, am avut instrucori one-to-one competenți, atenți, grijulii și am făcut snorkeliing cu copiii până ne-am săturat. Vaporul Aquastar a acostat de 2 ori în larg, iar fiecare oprire a fost de cel puțin 2 ore. Fiecare firmă ne-a oferit masa de prânz pe barcă, și a fost gustoasă. În fiecare excursie au avut fotografi și cameramani care pozau și filmau și urmau să-ți vândă DVD-urile. La Crazy Waves ne-au cerut 60 dolari pe un pachet (care conținea poze și filme cu tine și grupul și ceva DVD-uri cu muzică egipteană, cu peștii din zonă, etc.) iar la Aquastars ne-au cerut 35 dolari pe 2 DVD-uri (filem, poze din timpul excursiei, filmări cu peștii din zonă).

Atenție când ieșiți la plajă prima zi o să dați de Oscar, cămila. Noi am plimbat copiii cu 15 dolari (prețul cerut, nu l-am negociat) și apoi tipul mai voia și bacșiș!!! Ne-am cam înfuriat și i-am reproșat că este lacom. Eram furioase și pe noi înșine cum de am acceptat prețul propus și l-am plătit fără să comentăm! Niciodată șă nu acceptați prețul inițial. Oferiți o sumă care să fie sub 50% din cât vă cere, apoi puteți ridica treptat oferta și ajungeți să plătiți 50% din cât vi s-a cerut. În primele zile ale sejurului veți fi asaltați de vânzători amabili care să vă vindă exursii sau alte servicii. Nu săriți din prima, analizați toate ofertele și apoi alegeți.

Hurghada nu e cine știe ce! O moschee, un port, blocuri multe și magazine. Cine a fost în cosmopolitul, exoticul Sharm-El-Sheik o să găsească Hurghada dezamăgitoare.

Câteva sfaturi utile:

Nu intrați în mare la corali fără încălțări speciale.

Luați cel puțin o excursie pe mare.

Faceți snorkelling în fiecare zi. Vă veți mira ce minuni ascunde Marea Roșie.

Nu beți apă de la robinet/ duș și spălați-vă pe dinți cu apă îmbuteliată!

Puteți cere apă îmbuteliată la oricare beach-bar/ pool-bar/ lobby bar.

Să aveți la dvs. Furazolidon pentru dereglări ale digestiei.

Lăsați puțin bacșiș pentru orice serviciu și veți fi privilegiat.

Negociați! Nu plătiți prețul cerut din start, decât la supermarketul Cleopatra.

Trimis de devibad in 28.07.12 17:05:23
Validat / Publicat: 28.07.12 17:53:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Sharm-El-Sheik, Oriental Resort

VIZUALIZĂRI: 3788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (devibad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vera77 [29.07.12 21:32:13] »

Ce temperaturi ati prins? Se putea face plaja toata ziua?

devibad [30.07.12 10:34:04] »

@vera77: Seara la aterizare ne-a zis pilotul ca sunt 36 de grade. Ziua era foarte cald dar batea vantul, asa ca am putut face plaja, cu exceptia intervalului 13-15. In primele 2 zile am simtit temperatura ridicata, dar apoi ne-am obisnuit.

AnaMaria2011 [07.09.12 11:23:09] »

Salut. Ce imi poti spune despre plaja de la hotel? Cum e snorkelingul chiar langa hotel? Sunt pesti, corali?

devibad [07.09.12 15:45:55] »

@AnaMaria2011: Plaja e ingusta si lunga, in forma de U. In interiorul golfului apa e adanca, curata, se poate face baie si e super. In exteriorul complexului, plaja e tot lunga si ingusta, cu selonguri din lemn, curat, se face snorkelling - sunt pestisori mici, colorati, putin coral, nu foarte inalt, pana la 1 metru. Apa e calda si curata. Pentru snorkelling 'pe bune' si recif cat casa, recomand o excursie de scufundari si snorkelling cu Aqua Star sau coortalul din Sharm-El-Sheik (se poate merge cu ferry-boat-ul acolo)

AnaMaria2011 [11.09.12 16:07:52] »

@devibad: multumesc mult pentru informatii

ezüst [18.04.13 23:14:54] »

Buna. Ma uit de vreo 3 luni la hotelurile din Hurghada si nu pot sa iau o decizie. Cel mai mult imi place acest resort, plaja este foarte frumoasa. Ma ingrijoreaza insa impresiile despre mancare si despre rusi. Este chiar asa de oribil cum se scrie pe site-uri de acest gen? Parca nu as alege alt hotel, acesta are ceva aparte. Mersi anticipat pentru raspuns, mai ales ca trebuie sa ne decidem in cateva zile.

AnaMaria2011, devibad, ezüst, vera77
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: