ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2012
ÎNSCRIS: 01.05.11
JUL-2012

Superb

Bebe - Siempre me quedara

Recent, am fost la hotelul Playa Del Moro din statiunea Cala Millor. Pe saitul tripadvisor, acest hotel este foarte bine cotat (se afla pe locul 4 din 61 in statiune).

Am rezervat biletul printr-o agentie romaneasca in mai 2012 (avans 30%, restul in iunie-cazare 7 nopti cu demipensiune). Am plecat de la Otopeni cu un charter si dupa 3 ore eram in Mallorca. La aeroport ne-a preluat ghidul agentiei si ne-a dus la un microbuz pentru transferul la hotel. Drumul a durat cam 80 min.

Statiunea Cala Millor se afla la 70-80km. de aeroport (depinde de traseu - noi am ocolit un pic pentru debarcarea altor turisti). Vreau sa specific ca multe agentii romanesti nu asigura transferul la hotel (pentru acest serviciu platiti suplimentar 70-80euro de masina).

Odata ajunsi la hotel (cam pe la ora 23) si indeplinirea formalitatilor cu cazarea, am fost invitati sa luam masa cu toate ca restaurantul a fost inchis la ora 22. Am primit o gustare rece, suficienta sa ne treaca foamea.

Hotelul se afla intr-o locatie excelenta, in centru si la plaja, avind in fata o promenada si in spate o zona comerciala.

Camera este mare, curata, proaspat zugravita. Zilnic se facea curatenie. Lenjeria se schimba la 3 zile. Am optat pentru seif contracost (1,60euro pe zi) In camera era un minibar cu diferite bauturi alcoolice si racoritoare, dar contracost (era o factura pe masa in care bifai bauturile consumate, urmind sa platesti totul la plecare). Baia era mare, cu cada, wc si bideu. Balconul era spatios, cu vedere la mare (pentru care am platit suplimentar 50euro pe sejur). Noi am stat la etajul 7 si dimineata aveam o priveliste superba cind rasarea soarele din mare. Piscina era in fata hotelului, cu sezlonguri si umbrele suficiente.

Restaurantul era spatios si foarte curat. Am primit masa 85 care era rezervata doar pentru noi (fiecare avea masa lui - nu puteai minca decit la masa care ti-a fost rezervata). Avantaje - puteai sta si 2 ore la masa, nu te deranja nimeni; dezavantaje-nu te puteai duce pe terasa sau la vreo masa care i-ti placea (nu m-a deranjat deloc situatia asta). Mincarea - suficienta si de calitate pentru cineva nu prea pretentios. Bauturile (racoritoare si sucuri), dimineata erau gratis, iar seara se plateau, inclusiv cele alcoolice. Masa era tip bufet suedez. O cola la 200ml. -1,90euro, o apa plata la 0,50 l-2,10euro, o sticla de vin la 0,75l-10euro. Personalul este util si foarte prietenos.

Seara aveau loc spectacole pe terasa. Majoritatea clientilor sint germani, apoi englezi si spanioli. Nu am vazut decit citiva rusi, iar romani, deloc. Am fost singurii romani din hotel in cele 7 zile (cred ca si din statiune).

Plaja era superba, lata de 30-40m, cu nisip fin si alb ca faina. Marea era de o culoare turcoaz, cu apa calda si intrare lina in apa (la 50-60m in larg deabia i-ti ajungea apa la git)

Statiunea e destul de mare, curata, plina de magazine, terase si baruri, dar un pic cam scumpa. Posibilitati de distractie erau destule (windsurfing, hidrobiciclete, bananaboat, inchirieri biciclete cu mai multe locuri, discoteci si altele). Totul a costat 1445 euro (camera - 1300euro, vedere la mare - 50 euro, taxe aeroport promotie 50% - 95euro)

Pentru cine cauta liniste si relaxare, recomand aceasta statiune si acest hotel (raport calitate/pret foarte bun). M-as intoarce din nou in acest loc superb.

Trimis de gabriel2007 in 28.07.12 12:53:29
Validat / Publicat: 28.07.12 14:07:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: tenerife-mare nostrum resort-hotel mediteranean

VIZUALIZĂRI: 3974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabriel2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul vazut din fata

[28.07.12 21:07:51]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

gabriel2007AUTOR REVIEW
[28.07.12 22:19:22]

@webmaster13: Multumesc pentru melodia postata. Superba melodie!

Andox
[28.07.12 22:28:39]

@gabriel2007, cum erau preturile la restaurantele din statiune?

Sezlongurile si umbrela de plaja am vazut in poza pe care ai pus-o.

gabriel2007AUTOR REVIEW
[29.07.12 07:52:20]

In statiune sint multe restaurante, baruri, terase, pizzerii, unele cu specific (spaniol, italian, german), altele nu, in care preturile difereau in functie de vad sau programul artistic (karaoke, muzica germana, country, etc.).

O masa normala costa in jur de 15-20 euro de persoana. Iata unele preturi pe care mi le mai amintesc: friptura porc - 6 euro, cartofi prajiti - 3,5 euro, salata - 3 euro, omleta - 4euro, spaghete - 5 euro, bere halba spaniola - 2,5 euro, bere germana - 3,5 euro, cafea arabica - 3 euro, coca cola - 1,8 euro, sangria - 3 euro, cocktail - 6euro.

Am vazut si un burger king unde nu am intrat (nu-mi plac hamburgerii).

Puteai alege varianta cea mai ieftina si mergeai la magazinul Spar si-ti luai un sandwich cu 2,8 euro.

Andox
[29.07.12 10:01:42]

@gabriel2007: Multumesc, nu este chiar ieftin 15-20 euro de pers. dar nici de speriat. Pana la urma esti in Mallorca.

Alb
[02.02.13 22:28:38]

Da, frumos in Calla Millor, si eu m-as intoarce in statiunea asta oricand.

georgeluci
[03.08.19 21:59:14]

Buna. Am fost anul acesta la Hotel Universal Bikini situat langa Playa del Moro. Hotel curat, statiune foarte frumoasa. Sper sa revenim.

georgeluci
[03.08.19 22:09:47]

Buna. Am sa va dau cateva informatii despre Hotel Universal Bikini, desi aici e prezentat alt hotel. Situare in centrul statiunii, intre plaja si zona pietonala cu magazine. Desi are 3* este un hotel foarte curat atat in camere cat si in celelalte spatii comune, bar, restaurant, piscina. Mancare buna si destul de variata, bauturi la all inclusive, cam de toate. Puncte slabe- destul de mult zgomot de la hotelurile invecinate care au bucatariile si instalatiile de climatizare spre acest hotel. In fata era singurul bar deschis pana la ora 24.00 cu muzica germana destul de tare. Camera curata, cam mica, baie foarte curata. Personal atent mai ales la masa. Barmanul punea cam multa ghiata in bauturi dar in rest politicos si serviabil. Seful de receptie desi era tot un zambet nu te servea indiferent ce solicitai. Pot spune ca este un hotel acceptabil spre bun.

[03.08.19 22:12:29]

@georgeluci:

Am fost anul acesta la Hotel Universal Bikini situat langa Playa del Moro. Hotel curat, statiune foarte frumoasa. Sper sa revenim. [...]Situare in centrul statiunii, intre plaja si zona pietonala cu magazine. Desi are 3* este un hotel foarte curat atat in camere cat si in celelalte spatii comune, bar, restaurant, piscina. Mancare buna si destul de variata, bauturi la all inclusive, cam de toate. Puncte slabe- destul de mult zgomot de la hotelurile invecinate care au bucatariile si instalatiile de climatizare spre acest hotel. In fata era singurul bar deschis pana la ora 24.00 cu muzica germana destul de tare. Camera curata, cam mica, baie foarte curata. Personal atent mai ales la masa. Barmanul punea cam multa ghiata in bauturi dar in rest politicos si serviabil. Seful de receptie desi era tot un zambet nu te servea indiferent ce solicitai. Pot spune ca este un hotel acceptabil spre bun.

Alb, gabriel2007, georgeluci