ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2009
ÎNSCRIS: 06.02.08
JUN-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Cazare convenabila pentru o zona superba!

Hotelul este situat in centrul orasului Pompei, la primul etaj al unui bloc de locuinte. Am preferat sa stam aici, pentru ca in Napoli erau oferte la preturi peste 100 euro camera, in plus Napoli avand o reputatie negativa binestiuta (si binemeritata) in ce priveste gunoaiele si siguranta turistilor.

Accesul la hotel este facil, la circa 2 km de la autostrada ce duce de la Napoli la Salerno. In plus, este situat la distanta de circa 700- 800 metri de doua din cele trei gari ale Pompei-ului, fapt deosebit de important pentru cei ce doresc sa viziteze Napoli si imprejurimile. Dispune de trei locuri de parcare rezervate in fata hotelului, am avut norocul sa gasim unul liber.

Camerele sunt confortabile, amenajate cu gust, dar baile sunt minuscule. Deoarece am peste 100kg, mi-a fost destul de greu sa incap in cabina de dus unde am constatat ca nu ajung sa ma spal prin unele zone, nu ai cum sa te apleci... noroc cu bideul...

Teoretic ar trebui sa existe internet wirreless in toate camerele, practic in camera mea era semnal intermitent, asa ca am preferat camera prietenilor mei, holul de la receptie sau camera de mic dejun.

Personalul este deosebit de primitor, amabil, plin de solicitudine, ne-a oferit toate detaliile necesare pentru vizitarea ruinelelor din Pompei sau vizitarea orasului Napoli, in plus cate un paharel de limoncello sau amaro seara, in timp ce navigam pe net si incercam sa intretin o conversatie cu propietarul.

Pentru o suma relativ convenabila (78 euro/noapte) am avut o cazare buna, cu acces bun la Napoli, Capri, Coasta Amalfitana.

Puncte negative - baia mica si micul dejun cu nelipsitul croissant si o cafea esspresso mica...

Trimis de ghidioneanu in 02.08.09 13:37:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano, Florenta, Sicilia, Puglia, Roma, Capri, Pisa, Venetia etc

VIZUALIZĂRI: 3276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghidioneanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.75 EUR pe cameră

MadaColt [20.04.10 13:44:49] »

As dori ceva mai multe informatii legate de locul de cazare pentru ca suna bine pret/pozitionare fata de gara, etc. Puteti sa-mi trimiteti aceste informatii? Cum se numeste hotelul, adresa, etc. Multumesc!

Dragoș_MD [20.04.10 13:55:43] »

hotelul se numeste... ca in titlul paginii: HOTEL Piccolo Sogno (Micul Vis); are si sait internet, iar de acolo aflam si restul de date:

Hotel Piccolo Sogno

Via Carlo Alberto (1ª traversa), 2

80045 Pompei (Na) - Italy

tel +39 081.863.12.79

fax +39 081.196.64.253

mobile +39 335 84.19.385

info@hotelpiccolosogno.it

ghidioneanu [21.04.10 14:25:47] »

Pozitionarea hotelului e intradevar buna, practic in centrul Pompeiului. Intrarea la ruine e la circa 20 minute de mers pe jos, in schimb iesirea de la ruine se face la 5 minute de hotel. Pompei are trei statii de cale ferata, din care una este mai departe (Pompei scavi) celelalte doua sunt la 200 metri de hotel, una mai la nord, una mai la sud. Cu linia Circumvezuviana se ajunge cam in 30 de minute in Napoli, dar acolo sunt putine obiective de vizitat, in afara gunoaielor. Oricum, Napoli e singurul oras din Italia in care m-a cuprins un sentiment neplacut de nesiguranta in miezul zilei, nu se poate descrie. Am trecut prin centru pe langa o demonstratie sindicala, apoi la 200 de metri o cladire cu insemne fasciste, peste inca 100 de metri sediul comunistilor unde era un grup de, , proletari" bauti si posibil drogati, galagiosi si agasanti...

Am intrat pe stradutele inguste din centru, cu rufe intinse la uscat pe deasupra capetelor trecatorilor, cu tarabe, scuteristi ce se deplasau cu viteza printre trecatori, rockeristi, tuciurii, negri cu marfuri intinse pe ziare...

La Florenta am fost avertizat de patronul hotelului ca in Napoli sa avem grija la borsete si posete, mai trec cei cu scutere si le smulg din viteza din mana doamnelor... Nevasta mea nu stia cum sa iesim mai repede din acea zona foarte colorata, altfel pitoreasca, cam ca in filmele vechi italiene...

MadaColt [23.04.10 11:22:51] »

Multumesc pentru informatii.

ghidioneanu, MadaColt