ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2012
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2012

Descopera Lefkada

Dupa zilele minunate in Corfu, ne-am hotarat sa ne prelungim concediul in Grecia si, cum citisem review-uri pozitive despre Lefkada, aflata la aproximativ 120 km, am decis sa ne petrecem restul concediului acolo.

Dupa ce am coborit de pe uriasul ferryboat Pantokrator, am parasit Igoumenitsa si drumul de la Mesopotamo serpuieste in curind printre grupuri uriase de leandri infloriti. Cind perdeaua de flori multicolore se intrerupe, poti vedea pe partea dreapta superba culoare azurie a marii Ionice insotita in general de golfulete salbatice. Trecem apoi prin tunelul subacvatic de la Preveza (se plateste taxa, parca 2 euro/autoturism) si ajungem rapid in Agios Nikolaos, un satuc mic. Cind iesim de aici peisajul este fabulos, tot pe partea dreapta se vad niste insule de nisip si foarte interesant pe una din ele este o bisericuta in mijlocul marii (vezi poza). Trecem printre ruinele a 2 foste cetati si ajugem imediat si la podul plutitor (floating bridge) care leaga insula de Grecia continentala.

Despre cazare la Anesis Village puteti citi aici. Ne-am cazat, am mincat ceva la taverna din sat, Koukoutiki (sau asa ceva), unde gazda, un tip de 30-40 ani era de o ospitalitate deosebita. Salata greceasca super, pestele exceptional si foarte atent cu noi si mai ales cu baietelul nostru care a primit niste pepene rosu deosebit de dulce si gustos.

Fiindca era deja ora 15 si nu stateam decit 4 nopti ne-am hotarit sa nu pierdem nici un minut si sa incepem sa vedem insula care se poate parcurge ca un inel. Partea de Est, se poate parcurge in orice conditii meteo. Am trecut prin oraselul Nidri, care nu are o plaja a lui, pe strada care dupa ora 19 devine loc de plimbare la picior (walking area) printre multele magazine de suveniruri, taverne, etc. Drumul este senzational si puteti admira de sus Vilho Bay, care este o marina plina cu barci de tot felul. Ne-am oprit un pic la Vasilikis, locul unde se face windsurfing. Plaja de la Vasiliki este cu pietris, apa se adinceste incet in dreptul plajei (vezi poza).

Am continuat, pentru ca vroiam sa ajungem la Ducato Cape, punctul cel mai sudic si totodata un ultim far, care mai si functioneaza. Drumul este asfaltat pina linga far, unde puteti parca (maxim 10 masini, restul pe sosea). Templul lui Apollo nu mai exista, dar puteti gasi pe internet povestea, inclusiv cu muza care si-a gasit sfirsitul aici sarind de pe aceste stinci. De aici puteti admira insulele Ithaka si Kefalonia. Peisajele sunt naucitoare.

Am plecat pentru ca de la ora 17 mai era cam mult pina apunea soarele. Ne-am indreptat spre plaja Porto Katsiki, la care ajungi coborind o scara de 100 trepte. Plaja, cu pietricele mici si pasarela de plimbare sunt parca rupte din paradis (concureaza cu Navagio din Zakynthos), doar ca nu exista epava din anii 80. Apa se adinceste brusc, nerecomandat familiilor cu copii mici. In partea superioara, unde este si parcarea, exista taverne de unde puteti cumpara chestii de baut si mincare. Aici am vazut un apus minunat si plini de farmecul peisajelor ne-am intors pe intuneric la vila.

Ziua a doua am inceput-o la Kathisma Beach, plaja foarte mare, amenajata, cu taverne multe si locuri parcare, plaja cu pietricele mici, apa se adinceste dupa primii 2metri, nu o recomand pentru copii mici care nu stiu sa inoate bine. Culoarea marii este insa mirifica. Am plecat in jurul prinzului sa mincam si sa ajungem la Megali Petra.

La Megali Petra cobori pe un drum ingust si foarte serpuit. Te asteapta o parcare micuta (2EURO) si o cantina la care puteti gasi bauturi si ceva de rontait. Felul de mincare cel mai serios era o frigaruie (2EURO/frigaruie), nu exista cartofi prajiti sau alte garnituri. In rest sandwich-uri… Puteti face plaja intre pietrele mari din fata parcarii si cantinei sau daca va incumetati si sunteti incaltati macar cu protectii de arici de mare, puteti merge 10 min pe o poteca care duce la o plaja lata, aproape pustie, salbatica. In partea indepartata a acesteia mai sunt alte pietre mega, linga care stau la corturi ceva nudisti. Plaja cu pietricele mici, apa se adinceste rapid.

Ziua a treia, ne-am hotarit sa o pornim dimineata si sa atacam o plaja foarte laudata pe internet…. Milos Bay Beach. Aici puteti ajunge mergind pe jos 30 minute pe o poteca destul de pitoreasca … interesant este faptul ca are destul de multa umbra. Intrarea pe poteca se face de linga taverna Poseidon. Vezi niste maslini uriasi, cactusi si tot felul de pini d’aia din mediterana. Mai puteti ajunge din portul Ag. Nikitas cu taxi boat. Plaja salbatica, neamenajata, cu pietricele mici, apa se adinceste repede, dar este foarte frumos. Valurile sunt potrivite. Neaparat sa aveti apa la voi si umbrela daca doriti sa stati mai mult… noi... da am sta vreo 5 ore, cind am plecat sa mincam ceva. Aici venea lume si cu copii de peste 5 ani…. Adevarul este ca merita. Dupa masa ne-am asezat pe plaja din Ag. Nikitas, o plaja micuta cu nisip si pietrice. Aici puteti face snorkeling la greu si este foarte frumos si nu periculos. Daca faceti abstractie de inghesuiaala de pe plaja, nu pentru ca ar fi multi, dar este mica plaja, este super. Noua ne-a placut si in ziua a patra am repetat scenariul asta. Aici se maninca foarte bine produse din peste.

Ar mai trebui mentionat ca Morile de vint de la Milli Bay si nici din Giras Bay nu sunt intretinute, cica din cauza crizei, asa ca arata jalnic. Dar aici la Milli se fac multe sporturi bazate pe vint. Am vazut masini de concetateni, din toate zonele tarii noastre, parcate aici si care cred ca profitau de vint.

In concluzie, o insula foarte frumoasa, cu plaje cu pietricele, apa se adinceste repede si curentii sunt puternici (atentie la copii mici). Poate anumite plaje sunt mai greu accesibilile/scari cu pina la 300 trepte la Egremni. Puteti face multe sporturi: plimbari cu bicicleta, windsurfing si altele nautice sau nu bazate pe vint, calarie.

Ramai in minte cu culoarea azurie a marii din golfuletele amenajate sau salbatice.

Nu o ratati!

Trimis de mflorea in 28.07.12 07:23:06
Validat / Publicat: 28.07.12 08:31:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Thassos

VIZUALIZĂRI: 5093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mflorea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bisericuta din Mare

[28.07.12 08:00:32]

Nefiind un review despre o unitate de cazare, am retras notele acordate pt cazare, servicii si masa.

Poti folosi link-ul EDIT IMPRESII pt a da o nota pentru cadrul natural

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada:

• pagină generată în 0.051918029785156 sec