ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 14.05.11
AUG-2011

Cheile Turzii maretia naturii la ea acasa

Date statistice:

Cheile Turzii a dobândit, în anul 1938, statutul de rezervaţie naturală şi este inclusă şi în listele U. N. E. S. C. O.

Lungimea aproximativ 3 km inaltime maxima 300 m. Conține peste 1.000 de specii de plante și animale, unele reprezentând elemente rare, ca usturoiul sălbatic, acvila de stâncă ș. a. În total se cunosc în Cheile Turzii cca 60 de peșteri, firide sau arcade (resturi ale unor peșteri prăbușite), aproape toate de dimensiuni mici (doar 8 depășesc 20 m lungime, cea mai mare atingând 120 m). Arheologii în peşterile din chei au descoperit urmele adăposturilor omeneşti şi de animale. Săpăturile au scos la iveală resturi de mamifere din epoca cuprului, bronzului şi fierului.

Este una dintre cele mai bune zone de alpinism și escaladă din țară, sunt aproximativ 250 de trasee de alpinism și escaladă. În fiecare an se țin diverse concursuri și memoriale. Uneori se mai si moare...

Cum se ajunge:

Daca veniti dinspre Cluj treceti prin Turda si la sensul giratoriu alegeti spre Alba Iulia, traversati prin comuna Mihai Viteazul si la 2 km dupa veti vedea un indicator care arata drumul spre Chei. Drumul este bun nu necesita 4x4=16 pentru a-l strabate.

Traseul este amenajat gradul de dificultate este mic spre mediu, in nici un caz nu se merge cu tocuri (aviz pitipoancelor nu exista discoteca). Exista zone mai dificile in care trebuie sa folosesti cablurile de ancorare de langa poteca sculptata in piatra. Timpul de vizitare dus-intors e circa 2 ore. Periodic se fac actiuni de strangere a gunoielor, cantitatea de saci de PVC de 240 litri care se strang il face sa fie invidios chiar pe dl Prigoana.

Zona este saraca in pensiuni cele mai apropiate sint Pensiunea Casa Moteasca, Cazare Imola, Pensiunea Laura. Se poate campa cu cortul chiar langa raul Hasdate. Ce puteti face in chei? Ei bine mai nimic decat sa admirati natura, exista si tonete unde se vand de-ale gurii, sucuri, apa si chiar si o cabana Cheile Turzii.

Foarte aproape de Chei e Salina Turda situata chiar in Turda, e la 500 m din soseaua principala care tranziteaza Turda, Calea Clujului. In nici un caz n-o ratati.

In zona mai se poate vizita si cascada Ciucas care se hraneste cu acelasi parau Hasdate.

Cu masina se mai poate ajunge la Cheile Turenilor, statiunea Muntele Baisorii, zona turistica Buru si Remetea, castrul Castrul roman Potaissa situat chiar la iesirea din Turda spre Alba, mormantul lui Mihai Viteazul.

Trimis de Remicade in 27.07.12 21:58:57
Validat / Publicat: 28.07.12 02:17:50

VIZUALIZĂRI: 2726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Remicade); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[27.07.12 22:34:40]

Eu înţeleg să preluaţi informaţii detaliate de pe wikipedia, dar regulamentul nostru e clar în această privinţă: textul copiat trebuie evidenţiat (ghilimele, scris italic [înclinat] etc.) şi specificată sursa. Aş aprecia să faci asta înaintea publicării, folosind link-ul "Editează... "

Mulţumesc,

[28.07.12 07:41:46]

Imi pare rau dar credeam ca plagiatul nu se mai pedepseste.

Nu se mai poate edita un text dupa? Mi-l puteti edita dvs?

[28.07.12 09:53:19]

@Remicade: Plagiatul nu se pedepseşte doar dacă ai o funcţie publică (prim ministru, de exemplu); la noi, regulile încă nu s-au schimbat. Ai avut timp să corectezi - articolul a fost publicat cu întârziere exact pentru a-ţi acorda acest timp... Acum faptul e deja consumat - am retras PMA standard. Să fie o lecţie pentru viitor.

MCM
[28.07.12 11:35:09]

ce facusi, bre? cu kilele de umor pe care le ai la purtator, e pacat sa nu povestesti cu vorbele matale P15 e frumu.

[31.07.12 20:57:51]

Pozele sint din 2010 se observa in P15 in dreapta gunoaiele, ele nu au fost aruncate de turisti ci au fost aduse de o maaare inundatie care a reusit atunci sa puna si un ditamai pod cu piloni de beton la pamant. A dus ditamai fundatia de cateva tone la 100 metri pozitie in care este si azi.

Anul asta n-am facut poze ca am tinut odorul de mana, pe la jumatatea cheilor e cam nasol. Stanga perete cu parâme de sprijin de-a lung, dreapta prapastie cu pârâul Hășdate jos. Daca nu esti atent Doamne fereste ai sfeclit-o că pici. Si cum in apa mica sint stanci nu pici pe moale. Nu recomand traseul familiilor cu copii mici, ei nu pot parcurge mai mult de 500-1000 m, dupa aia miaună ca vor inainte tu ai merge inainte, stress nervi etc... Noi mergem in fiecare an dar nu indraznim sa mergem pana la capat cu copilul. Apropo limba care se vorbeste prin chei in weekend e maghiara, e plin de excursionisti din Ungaria sau maghiari de-ai nostri, de aia probabil n-au fost nici la referendum.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[01.08.12 15:02:12]

Am rezolvat cu plagiatul, am modificat articolul din wikipedia. : D

Stiu, am stofa de om politic.

MCM, Remicade
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cheile Turzii: